Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Hodnotenie: (13 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (21)  [Verzia pre tlač] Tlač

Video: Triumph Tiger Explorer 1200 - Grand touring v rytme trojvalca

 Zdieľať

Pridané: 16.05.2012 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 25343 [Testy a predstavenia - Test]

Hneď ako nám počasie tohto roku dovolilo a Tiger bol zabehnutý som neváhal vysadnúť do sedla vlajkovej lode z dielne ostrovanov, ktorú ste vy zvolili za Bike roka 2012. Explorer si to namieril do poriadne "hustého" segmentu.

Pozrime sa mu pod zúbok:

Cestovné endurá je segment, ktorý sa teší v posledných rokoch veľkej priazni zákazníkov. Aj keď Triumph svoj model nazýva skôr turisticko-cestovným strojom. Nakoniec všetky cestovné endurá sú z roka na rok viac cestovné a menej endurá, preplnené najnovšími technológiami a elektronickými hračkami. Inak tomu nie je ani v prípade vlajkovej lode z Anglicka. Čo teda ponúka?

Hlavný je úplne nový radový trojvalec s úctyhodným objemom 1215 cm3. Ten poskytne jazdcovi naozaj slušných 137 koní, čo je číslo, ktoré sme donedávna videli tak azda v technických tabuľkách superšportov. K tomu krútiak 121 newtonov a asi nikto sa nebude sťažovať na nedostatok výkonu. Explorer je tak rozhodne na špici medzi svojimi konkurentmi, keď ho predčí azda len štíhla talianka - Multistrada.

 Triumph Tiger Explorer 1200 - Bike roka 2012 v kategórii Turista
Triumph Tiger Explorer 1200 - Bike roka 2012 v kategórii Turista

Veľkým bonusom Triumphu je trojica elektornických systémov už v sérii. Vypínateľné ABS, trakčná kontrola s tromi režimami funkcie a tempomat. Hlavne posledný spomínaný systém nie je ešte tak rozšírený, aj keď sa už u konkurencie vyskytol formou príplatkovej výbavy.

Už povinnosťou je potom plne nastaviteľný podvozok, nízkoúdržbový kardanový pohon zadného kolesa, pohodlný posed jazdca s nastaviteľnou výškou sedla, štítu a riadidiel. Explorer stojí na kolesách štandardných rozmerov 110/80 R19 vpredu a 150/70 R17. Vypletané kolesá šli tentoraz bokom a Explorer má kolesá z ľahkých zliatin.

Zoznámenie

Zoznámenie je veľmi rýchle. Všetko je tam kde má byť, menší výklad si nechávam len k ovládaniu a funkcii tempomatu a potom už spokojne vyrážam na cestu.

Explorer má mnoho prvkov podobných so svojím menším 800-kubíkovým súrodencom. Prístrojovka vyzerá rovnako no Explorer má prakticky ovládanie vyvedené na ľavú rukovať. Tlačidlá ná prístrojovke tak dostali nové funkcie: výstražné smerovky a rýchly prechod na domácu obrazovku displeja. Systém menu je prehľadný a veľmi rýchlo som sa v ňom zorientoval. Prístrojovka má množstvo funkcií: 2x trip a každý obsahuje: spotrebu okamžitú aj priemernú, dojazd na nádrž a prejdené km, ďalej čas jazdy a priemernú rýchlosť. Otáčkomer je analógový, kontrolky dobre viditeľné.

Dobre je vymyslené predné plexi, je rozmerné a dá sa ľahko meniť jeho sklon. Praktické detaily ako ľahko dostupné žiarovky v hlavnom svetlomete alebo nastavovanie výšky svetlometu páčkou bez náradia zostávajú identické ako pri menšom súrodencovi.

Jazda v meste

Explorer veru nie je žiadna krpatá motorka. Ani hmotnosťou veľmi nevybočuje z "štandardov" posledných rokov, keď papierovo s náplňami váži viac ako štvrť tony. Vďaka trojvalcu nie je Explorer veľmi široký, no nádrž a bočné plasty sú poriadne bachraté. Rozhodne teda po usadnutí nemáte pocit malej motorky.

Napriek tomu, ovládateľnosť v meste je veľmi príjemná. Prekvapilo má nízke sedlo a to ako som bez problémov dočiahol na zem. Vlastne som hneď po prvej jazde dvíhal sedlo do vrchnej polohy a stále som bez problémov dotiahol na zem. V tomto smere Explorer asi poteší mnoho jazdcov nižšieho vzrastu, ktorí môžu mať u konkurencie problémy.

V meste Tiger ťaží z motora, ktorý ťahá v každom režime, nikde výrazne neprotestuje a nevibruje. Udržovanie mestskej 50-tky sa tak zaobíde bez častého spojkovania. Prepletanie v zápchach je napriek dojmu širokej motorky bezproblémové. Škoda že v mohutnej kapotáži sa po bokoch nenašlo miesto na skrinku na drobnosti. Mobil a peňaženku budete musieť voziť vo vreckách alebo menej prakticky pod sedlom.

Šport

Čo napísať o športe keď máte pod zadkom 137 anglických plnokrvníkov. Aj keď výzorom Adventure, prejavom športovec, ktorý vypráši na kopcoch nejedného jogurťáka. Podvozok a väčšie kolesá sú na menej kvalitných cestách len prínosom. Riadidlá sú široké, Explorer sa preklápa ľahko.

Motor je niečo čo ste doteraz v cestovných endurách nemali možnosť nájsť. Trojvalec ma konečne potešil aj príjemnou zvukovou kulisou. Záťah je zamatový a výkon sa ľahúčko dávkuje, žiadne trhanie, ale ani neočakávaný nábeh výkonu. Ak začneš plne dôverovať trakčnej kontrole tak si môžeš na výjazde z vinklov dovoliť naozaj ťahať za plyn ako "sprostý". Ten motor potiahne vždy, ale keď mu dopraješ vysoké otáčky je to doslova jazdenie na superbiku. Motoricky je to celé inde ako slabšie staršie dvojvalce u konkurencie, ale dosť mi to pripomenulo prejav V4 v Crosstoureri hlavne vo vyšších otáčkach. V4 ale má taký razantnejší záťah odspodu ako na dvojvalcoch.

Brzdy sú od Nissinu, vpredu štvrpiestiky zvierajúce dva kotúče a vzadu dvojpiestik a samozrejme zo systémom ABS. Ťažko im niečo vytknúť, ovládanie aj jedným prstom. Nie sú také ostré ako na Tigeri 1050 ale naozaj im nie je čo vyčítať ani pri ostrejšej jazde nezaostávajú za výkonom motora. Trochu ma prekvapilo že pri ostrejšom brzdení alebo akcelerácii, sa posúvalo sedlo mierne vpred a vzad. Neskôr som skontroloval, či som ho správne založil ale všetko bolo v poriadku. Predpokladám, že nebude problém tento neduh odstrániť.

Prevodovka pracovala hladko, v podstate som si ani neuvedomil že tam je. Napriek tomu, že Explorer ťahá na každom kvalte niekoho isto poteší, že na prístrojovke nájde signalizátor zaradeného prevodového stupňa.

Turistika

Triumph tvrdí že má nový turisticko-cestovný model, ktorý sa ale nemusí zastaviť keď skončí asfalt. S tým sa rozhodne dá súhlasiť. Explorer je veľký a pohodlný ako stvorený na blúdenie svetom a obzeranie krajiny. Posed je pohodlný, výhľad vynikajúci. Predné plexi je široké a dá sa ľahko meniť jeho sklon pomocou dvojice rukou ovládaných skrutkovacích držiakoch po bokoch. Plexi mne pri mojej výške cca 182 cm plne vyhovovalo a nemal som námietky. Ľahko dostupné nastavovanie svetlometu a žiarovky som už spomínal. V noci som síce nejazdil ale predpokladám, že to svieti identicky ako 800-vka - teda perfektne.

 Pohodlné sedlo a pripravený nosič batožiny a bočných kufrov
Pohodlné sedlo a pripravený nosič batožiny a bočných kufrov

Pre upevnenie batožiny je v sérii pripravený hlavne zadný nosič, ktorý nadväzuje na madlá pre spolujazdca. Prichytenie rolky nebude žiadnym problémom. Bočné plastové kufre sa dajú nahodiť priamo na držiaky integrované do podsedlovky a poskytujú dokopy objem 60 litrov. Topcase poskytuje ďalších 35 litrov, vojde sa do neho integrálna prilba a je vybavený opierkou pre spolujazdca.

V dnešnej elektro dobe poteší aj alternátor s bezkonkurenčným výkonom 950W, ktorí v pohode utiahne množstvo elektrických doplnkov, počnúc vyhrievanými rukoväťami, vyhrievanými sedlami výkonnými svetlami do hmly a podobne. V prednej časti pred nádržou je aj 12V zásuvka určená na napájanie navigácie či vyhrievaného oblečenia a ďalšia zásuvka sa potom nachádza v originálnom zadnom kufri.

Bol som zvedavý aj na spotrebu Explorera. Motor má ohromný výkon. Veľmi príjemne ma potešili palubný počítač, ktorý mi počas jazdy na diaľnici pri zapnutom tempomate na predpisových 130 kmh ukazoval spotrebu od 4.8 - 5.6 l/100 km. Na hltanie diaľničných kilometrov je to skvelý výkon a vďaka tempomatu si viem predstaviť aj hravé dodržiavanie predpísaných limitov. Spotreba sa mi počas celej testovacej jazdy nakoniec ustálila na hodnote 6.1 l/100 km čo je vzhľadom na "testovacie" tempo slušný výkon. S 20 litrovou nádržou tak nebude problém spraviť dojazd 250 km.

Turista ocení ale elektornické systémy, ktorými je Explorer vybavený vďaka elektronickému manažmentu motora tzv. ride-by-wire. Tempomat som už spomínal aj vychválil. Ten sa ovláda na pravej rukoväti a ukážku jeho funkcie si môžete pozrieť vo videu nižšie. Ovláda sa jednoducho a intuitívne, azda len počas jazdy po rozbitých cestách sa niekedy stane že si ho po prejazde nerovnosti vypnete pootočením plynovej rukoväte.

Trakčná kontrola je systém, ktorý oceníme hlavne počas zlých poveternostných podmienok. Funguje hladúčko vďaka ride-by-wire reguluje natočenie škrtiacej klapky a v štandardnom režime reaguje na každé preklznutie kolesa. Cez menu sa dá prepnúť do režimu 2, ktorý je vhodný aj do terénu a dovoľuje menšie preklzy zadného kolesa. V režime Off si aj skúsený jazdec príde na svoje a trakčná kontrola mu nebude do jazdy vôbec kecať.

Podobne ako TCS cez menu sa vypína aj systém ABS a rovnako oba sa po vypnutí motora automaticky aktivujú. Vypínanie systémov cez menu je dosť zdĺhavé, ovládanie tlačidlom by bolo rýchlejšie. Záleží ako často to budete vypínať. Napríklad ABS šlapalo veľmi dobre aj v teréne a dalo sa s ním brzdiť.

 Centránly stojan poteší, hlavne keď je v sériovej výbave
Centránly stojan poteší, hlavne keď je v sériovej výbave

Off-road:

Nuž pre niekoho nepodstatná kapitola, lebo s takýmito motorkami neplánuje jazdy do terénu, no pre mnohých je toto dôležité. Patrím do druhej skupiny a nejaký ten offík aj na 250 kilovej mašine nie je pre mňa problém.

Explorer bol obutý vyslovene cestne takže žiadny hard-core sa nekonal. Taktiež nemal žiadne padacie rámy a tak v prípade pádu by som asi dal plastom po bokoch riadne zabrať. V hornej časti je poriadne široký a plasty sú hneď na rane. Prekvapili ma aj plastové stopky smeroviek, ktoré sa pri prvom kontakte s hocičím ulomia. Gumené stopky by určite nikoho neurazili. Kryty rúčok nie sú v štandardnej výbave ale aspoň si budete môcť vybrať aké len budete chcieť.

Riaditká sú poriadne, mohutné a široké ale žiaľ pre jazdu v stupačkách trochu nízko. Tiež nádrž je široká a prekáža, keď sa chcete v stupačkách do motorky zaprieť. Spodok motora je chránený len plastom, ale v ponuke príslušenstva je aj poriadny hliníkových chránič. Poteší aj fakt, že na rozdiel od 800-vky sú zadné stupačky už montované na podsedlový rám a tak v prípade pádov a poškodenia sa budú dať ľahko vymeniť.

Z tohto všetkého vyplýva, že pre poriadne off-roadovanie bude treba Explorera trochu poupravovať. Nakoniec je to rovnaké ako u ktoréhokoľvek jeho konkurenta.

No a ako to jazdilo? No vcelku príjemne, podvozok dobre spolupracoval a tak sa tomu dalo aj trochu naložiť a keď je dynamika dá sa prejsť všeličo. Skúsený jazdec zvládne toho na Tigrovi veľa, horšie to bude mať jazdec, ktorý by v jeho sedle robil svoje prvé off-roadové kroky.

Video

Komentované video k testu Triumph Tiger Explorer 1200, natočil a zostrihal Tomáš Hajduch - Awia.

Video: Triumph Tiger Explorer 1200 - Grand touring v rytme trojvalca

Konkurencia

Konkurencia je široká ako cesta do pekla. Explorer je nováčik a tak mal možnosť "okukať" to najlepšie od konkurencie a priniesť aj niečo nové. To čo okukal spravil veľmi dobré a ako nové prináša elektronické hračky už v sérii a hlavne tempomat. Výkonovo zarúbal poriadne vysoko a v tomto smere sa konkurencia moc báť nemusí. Poráža ho iba Multistrada a tesne na chrbát mu dýcha Crosstourer. Podobne ako s výkonom je na tom aj s hmotnosťou, patrí medzi tie najťažšie kúsky na trhnu. Rozdiely 10 kg+- asi nemusíme brať veľmi do úvahy keď sa bavíme o poltonových strojoch. Myslím že Angličania dobre namiešali aj cenovku, ktorá isto zamotá hlavu nejednému kupujúcemu. Tiger môže byť váš za 13 360,00 € s ABS, TCS aj tempomatom.

Záver

Výkon superbiku, podvozok cestovného-endura a pohodlie grand-tourera. K tomu sa sľubuje úsporný motor, dobrá ochrana pred vetrom a dažďom, moderné elektronické technológie a dobre nastavená konkurenčná cena. Rysuje sa nám tu vynikajúca vyvážená motorka. Ostáva už len vysadnúť do sedla a keď ti zapasuje tak vyraziť do sveta. Explorer na to rozhodne má.

Za zmienku stojí aj uvádzacia akcia, ktorú pripravil slovenský dovozca značky Triumph, keď ponúka v cene Turistické plexi, padacie rámy a chrániče rukovätí teda doplnky v celkovej cene takmer 550 EUR. Pozor ale ide o akciu obmedzenú časovo a aj počtom kusov.

Plusy, mínusy

servisný interval až 16 000 km, trakčná kontrola (3 režimy), vypínateľné ABS a tempomat v sérii, kardan, výkonný a pružný motor, pohodlie, nízke sedlo vyššia hmotnosť, menšia pripravenosť do terénu

Čo by ťa mohlo zaujímať:

Triumph Tiger Explorer 1200 2012:

Servisný interval 16 000 km (alebo jeden rok)
Spotreba 6,1 l/100km
Objem nádrže z toho rezerva 20 l
Dojazd (po kontrolku rezervy) 245 km
Cena motorky 13 360,00,- EUR

Ceny vybraných doplnkov:

Kufor topcase 407,35 EUR
Nosič bočných kufrov + kufre 809,67 EUR
Vyhriavané rukoväte (dual temperature) 207,37 EUR
Turistické plexi 162,93 EUR (* slovenský dovozca dáva v cene)
Padacie rámy 266,60 EUR (* dovozca dáva v cene)
Turistické chrániče rukovätí: 118,49 EUR (* dovozca dáva v cene)
Ochrana motora 251,81 EUR

* Doplnky, ktoré sú označené hviezdičkou dáva slovenský dovozca v cene. Ide o akciu obmedzenú časovo a aj počtom kusov.

Ceny vybraných ND:

Páčka brzdy 73 EUR
Stupačka 54 EUR
Spätné zrkadlo 76 EUR
Smerovka komplet 57 EUR
Svetlomet komplet 359 EUR

Text: Tomáš Hajduch - Awia
Foto: Cacao

Pozadie / Wallpaper

 Triumph Explorer 1200
 Triumph Explorer 1200
 Triumph Explorer 1200
 Triumph Explorer 1200

Motocykel na test poskytla spoločnosť Triumph Slovensko. Redaktori Motoride.sk jazdia v oblečení 4SR, Held prilbách Suomy od firmy Styx.

Foto:
 Triumph Tiger 1200 Explorer 2012 Honda Crosstourer 2012 BMW R 1200 GS Yamaha XT1200Z Super Ténéré 2012
Všeobecné informácie:
Výrobca:TriumphHondaBMWYamaha
Model:Tiger 1200 ExplorerCrosstourerR 1200 GS "90 Jahre BMW Motorrad"XT1200Z Super Ténéré
Rok:2012201220132012
Novinka:NOVINKA 2012NOVINKA 2012
Kategória:Cestovné enduroCestovné enduroCestovné enduroCestovné enduro
Motor:
Typ motora:radový trojvalec (4T)V4 76° (4T)dvojvalcový boxer (4T)radový dvojvalec (4T)
Objem:1215 ccm1237 ccm1170 ccm1199 ccm
Max. výkon:137.4 k (101.0 kW) / 9000 ot.129.2 k (95.0 kW) / 7750 ot.110.2 k (81.0 kW) / 7500 ot.110.0 k (80.9 kW) / 7250 ot.
Max. krútiaci moment:121 Nm / 6400 ot.126 Nm / 6000 ot.120 Nm / 5750 ot.114.1 Nm / 6000 ot.
Kompresný pomer:12:111.0:111.0 : 1
Vŕtanie x Zdvih:85 x 1.481 x 60mm101.0 x 73.0 mm98 x 79.5 mm
Palivový system:vstrekovanievstrekovanievstrekovanievstrekovanie
Rozvod:DOHC (4V)Unicam (4V)DOHC (4V)DOHC (4V)
Chladenie:kvapalinoukvapalinouvzduchom a olejomkvapalinou
Pohon / Podvozok:
Prevodovka:manuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňová (voliteľné DCT)manuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňová
Sekundárny pohon:kardankardankardankardan
Zdvih vpredu:190 mm190 mm190 mm
Zdvih vzadu:194 mm200 mm190 mm
Brzdy vpredu:dvoj kotúčová radiálne strmene, 4 piestikdvojkotúčovádvojkotúčovádvojkotúčová
Priemer bŕzd vpredu:305 mm310 mm305 mm310 mm
Pneu vpredu:110/80 R19110/80-R19110/80-ZR19110/80 19M/C 59V
Brzdy vzadu:jednokotúčová, 2 piestikjednokotúčovájednokotúčovájednokotúčová
Priemer bŕzd vzadu:282 mm276 mm265 mm282 mm
Pneu vzadu:150/70 R17150/70-R17150/70-ZR17150/70 17M/C 69V
Hmotnosť / Rozmery:
Suchá hmotnosť:203 kg
Hmotnosť s náplňami:259 kg275 kg229 kg261 kg
Výška sedla:837 mm850 mm850 mm845 mm
Rázvor:1530 mm1595 mm1507 mm1540 mm
Dĺžka:2248 mm2285 mm2210 mm2250 mm
Šírka:962 mm915 mm940 mm980 mm
Výška:1410 mm1335 mm1450 mm1440 mm
Svetlá výška:180 mm205 mm
Objem nádrže:20 l21.5 l20 l23 l
Dynamické Parametre / Spotreba:
Spotreba paliva:6.1 l/100km6 l/100km
Dojazd po rezervu:cca 245 kmcca 268 km
Poznámka:
Poznámka:Trakčná kontrola (3 režimy), ABS (vypínateľné), Tempomat v sérii
servisný interval až 16 000 km (alebo jeden rok)
Cena 05/2012: 13 360,00 €
Anti-hop spojka (manuálna prevodovka)
Voliteľná dvojspojková automatická prevodovka DCT
Udávaná spotreba 6,13 km/l (v D-móde automatickej prevodovky WMTC test)
Cena 08/2012: 13 190,- EUR
Cena 10/2012: 14 190,- EUR
Foto:
 Kawasaki Versys 1000 2012 KTM 990 Adventure 2012 Ducati Multistrada 1200 2012 Moto Guzzi Stelvio 1200 8V 2012
Všeobecné informácie:
Výrobca:KawasakiKTMDucatiMoto Guzzi
Model:Versys 1000990 AdventureMultistrada 1200Stelvio 1200 8V
Rok:2012201220122012
Novinka:NOVINKA 2012
Kategória:Cestovné enduroEnduroCestovné enduroCestovné enduro
Motor:
Typ motora:radový štvorvalec (4T)vidlicový dvojvalec (4T)L-kový dvojvalec (4T)vidlicový dvojvalec (4T)
Objem:1043 ccm999.8 ccm1198.4 ccm1151 ccm
Max. výkon:118.0 k (86.8 kW) / 9000 ot.106.1 k (78.0 kW) / 8250 ot.149.6 k (110.0 kW) / 9250 ot.104.7 k (77.0 kW) / 7250 ot.
Max. krútiaci moment:102 Nm / 7700 ot.100 Nm / 6750 ot.118 Nm / 7500 ot.113 Nm / 5800 ot.
Kompresný pomer:10.3 :111.5:111 : 1
Vŕtanie x Zdvih:77 x 56 mm101.0 x 62.4 mm106x67.9mm95 x 81.2 mm
Palivový system:vstrekovanie, hrdlo 38 mmvstrekovanievstrekovanievstrekovanie
Rozvod:DOHC (4V)DOHC (4V)Desmodromický rozvod (4V)
Chladenie:kvapalinoukvapalinoukvapalinouvzduchom
Pohon / Podvozok:
Prevodovka:manuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňová
Sekundárny pohon:reťazreťazreťazkardan
Zdvih vpredu:150 mm210 mm170 mm
Zdvih vzadu:150 mm210 mm170 mm
Brzdy vpredu:dvoj kotúčová, 4 piestikdvojkotúčovádvoj kotúčová, 4 piestikdvoj kotúčová radiálne strmene
Priemer bŕzd vpredu:300 mm300 mm320 mm320 mm
Pneu vpredu:120/70ZR17M/C90/90-21120/70-ZR17110/80 R19
Brzdy vzadu:jednokotúčovájednokotúčovájednokotúčová, 2 piestikjednokotúčová
Priemer bŕzd vzadu:250 mm240 mm245 mm282 mm
Pneu vzadu:180/55ZR17M/C150/70-18190/55 ZR17150/70 R17
Hmotnosť / Rozmery:
Suchá hmotnosť:209 kg189 kg
Hmotnosť s náplňami:239 kg257 kg
Výška sedla:845 mm860 mm850 mm820 mm
Rázvor:1520 mm1570 mm1550 mm
Dĺžka:2235 mm2250 mm
Šírka:900 mm920 mm
Výška:1405 mm1430 mm
Svetlá výška:155 mm261 mm
Objem nádrže:21 l19.5 l20 l32 l
Dynamické Parametre / Spotreba:
Spotreba paliva:5.2 l/100km6.1 l/100km
Dojazd po rezervu:cca 302 kmcca 393 km
Poznámka:
Poznámka:V sérii ABS a KTRC - tračný systém 3 módy + voľba 2. palivových máp
Cena 08/2012: 11 995,- EUR
(akciová cena 10/2012: 9 995,- EUR)
Cena 08/2012: 15 400,- EURKolesá z ľahkých zliatin
V sérii: ABS, ATC traction control
Cena 10/2011: 12 800 EUR

Pridané: 16.05.2012 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (13 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (21)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 161424 | Včera: 159977