Galousies Grand Prix - Veľká cena JAR

Pridané: 23.04.2001 Autor: feci
Čitatelia: 8707 [Šport - GP 500]

Véľká cena Afriky sa jazdila v krásnom slnečnom počasí. Teplota vyduchu bola 25 oC, zeme 34 oC fúkal vietor o rýchlosti 8 až 10 km/h.

Prvé odštartovali samozrejme 125 - ky. Pole position si vybojoval japonec Ui. Na štarte sa Ui ihneď ujal vedenia a štartovacie pole sa premiešalo. Poggiati sa prepadol až na siedme miesto, no hneď v prvom kole sa prepracoval na 4. Veľké súboje prebiehali na 4-7 mieste, kde štvorica jazdcov Ueda, Sabbatani, Borsoi a Vincent neustále bojovali o čo najlepšie umiestnenie. V 10. kole došlo ku kurióznemu kontaktu, kde Elias odstrčil Caffiera a nasledoval pád. Vyzeralo to, akoby Eias odtlacil Caffiera nohou, čo by po minulej veľkej cene, kde Rossi a Biagi predviedli podobné divadlo, mohlo znamenať diskvalifikáciu Eliasa. V 20. kole Borsiani začal dobehovať Ui-ho. Na treťom mieste jazdiaci Nieto jr. sa ani tentokrát nedočkal stupňa výťazov, keď ho Ueda aj Borsoi predbehli a Nieto jr. sa prepadol až na 5. miesto. V 22. kole už bolo rozhodnuté o prvom a druhom mieste a neľútostne sa bojovalo a 3. miesto, kde na tretieho Borsoia neustále dorážal Ueda. 5. jazdiaci Nieto jr. sa snažil ešte niečo zachrániť. V poslednom najnapínavejšom kole sa sa ešte podarilo Uedovi obehnúť Borsoia.

8. Steve Jenhner GER +15.140 Aprilia

Ďalšie miesta : 9.Alex De Angelis, 10.Masso Azumo, 11.Stefano Peruglui, 12.Mirko Giansanti, 13.Daniel Pedrosa, 14.Gianluigi Scalvini, 15.Pablo Nieto, 16.Joan Olive, 17.A. Branetti, 18.Toui Elias, 19.Lucio Cecchinello, 20.Eric Bataile, 21.Gabor Talmacsi, 22.Jaroslav Hules, 23.Jarno Muller, 24.Raul Jara

V 250 - kach sa po štarte dostal do čela Mellandri druhí bol Harada za ním Katoh a Locatelli. Táto štvorica sa od začiatku odtrhla od ostatných jazdcov. V 9. kole už viedol Katoh na honde s dostatočným náskokom pred Melandrim a Haradom. V 15. kole 7. Matsudo tvrdo dorážal na šiesteho Porta. V 6. kole pred koncom Melandri stiahol náskok Katoha na asi 2 sekundy a dramatičnosť sa zvišovala. 4. kolo pred záverom zajazdil Mellandri najrýchlejšie kolo a nebezpečne sa začal približovať k prvému jazdcovi. V závere Katoh obiehal dvoch o kolo pomalších jazdcov, čo ho zabrzdilo, no Mellandri mal s ich obehnutím väčšie problémi a to ho stálo asi 0.5 s. Katoh teraz už s náskokom asi 1,5 s pohodlne dokončil posledné kolo a stal sa víťazom.

500 - vky
Valentino Rossi bol počas celého výkendu Gauloises Africa's Grand Prix nezastaviteľný, čo demonštrovalo jeho neobyčajný talent. Ani minulotýždňový incident s Maxom Biaggim mu nezobral sebavedomie. Na začiatku sa do vedenia dostali Kenny Roberts, Loris Capirossi, Norick Abe a V. Rossi. Minuloročný výťaz Garry McCoy stratil pozíciu v predných radoch a niekedy v polovivi pretekov vypadol. Počas pretekov medzi sebou neustále súperili Tohru Ukawa, Shinya Nakano a Norick Abe. Ukawa sa konečne dočkal v 500 - kách svojho prvého pódiového umiestnenia a Nakano skončil 4. Alex Crivile po neľútostnej bitke s Robertsom skončil šiesty. Jazdci z teamu Yamaha McCoy a Noriyuki Haga boli jediný jazdci ktorí vypadli a ukončili dnešné trápenie Red Bull teamu. Olivier Jacque bol penalizovaný za skorý štart a nakoniec skončil 16. Bol predbehnutý Chrisom Walkerom, ktorý získal prvý bod v sezóne.