Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

motozem-02-2020-std

Hodnotenie: (7 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (13)  [Verzia pre tlač] Tlač

Husqvarna NUDA 900R – hou hou hou...!

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 23.07.2012 Autor: Milan Mikulík - mikulec
Čitatelia: 11873 [Testy a predstavenia - Test]

Valím si to aj s Co-pilotom za chrbtom, keďže je to Varan a jeho 50 kíl, ani neviem že tam niekto je, motorka si so mnou robí tak povediac čo len chce a ja sa nebránim! Trochu ponáhľame k vlaku, ja som pod tlakom, aj na Varánka treba spraviť dojem, tak točím červeno-čiernym gripom s nápisom Husqvarna a zrazu sa mi zdá, že idem tak, ako keby som išiel sám. Nie nestratil som ho, ale motorka sa ovláda tak bravúrne, až mi to pripadá, že ideme pomaly.

Predstavenie modelu priniesol Tomáš Hajduch - Awia a priamo z oficiálnej predstavovačky. Vtedy som mu silno závidel. Tešil som sa, hneď ako sa objavili prvé správy, že niečo takéto bude. Moja reakcia v diskusii z 02.07.2011 bola „ale ano, toto je paráďička“! Neskôr som napísal „Fčil ket já sa berem druhím smjerem 105 kobil, 100 Isacovích a ta váha. Dobré to mosí bit len ket si prečítam tí údaje “ , to bolo 05.09.2011. A potom ešte niečo, ale tieto dve sa mi zdajú také najpodstatnejšie.

Teraz to môžem a vlastne aj musím doplniť. Je to parádička a je to aj dobré, ako nám sľubujú tabuľkové údaje, ale nie tak ako som si myslel. Je to ešte o kus lepšie! „Ať se propadnu do západního německa jestli kecám velebnosti!“

Pri pohľade na celkovú koncepciu stroja ani sám neviem, či to je motard, alebo naháč. Dizajn je každopádne hneď prvá vec, ktorá je pre moje oči pastva, akú mám rád. Ale veď to je normálne, dizajn je vec talianov. Lenže keď pozriem na ten motor, čo vyzerá ako elektrogenerátor, trochu si zafrflem. A keď si pomyslím, ako asi pôjde radový dvojvál... nie som z toho ani moc napichaný. Je tam 100 krúťáku a 105 koňarú, ale určite to pôjde tak trochu hladko, možno až tak, že si nevšimnem ten výkon. A zvuk tam bude tiež na houby. Lenže človek sa učí celý život. Stačilo natočiť a to čo sa ozýva zo sériového laufu, treba len a len pochváliť. Také niečo starodávno závodné. Bublot, buchot ale aj chraplot. Perfektné!

Cvakám tvrdo do jedna, púšťam spoječku, trochu sa hanbím otočiť poriadne šúlcom, hneď dávam dva, znova tak tvrdo ako pri jednotke. Vôbec mi to neprekáža, ani ma to neotravuje. K tejto motorke to patrí. „Je to sporťák a tu sa nehrá na konfort, alebo na nejaké to júser frendli!“ Toto je radikálna mašina, síce civilná, ale postavená len a len na jednu vec. Čistá radosť!

Bol by som hlupák, ak by som si myslel, že takto postavená motorka bude nudná. Možno by som si mohol myslieť, že bude taká nedokončená, nedoladená, keďže to je ich novinka. Ale to by som sa strašne mýlil. Tejto motorke som nemal čo vytknúť. Sú to samé superlatívy, samá chvála.

Kde je niečo aspoň trochu zlé? Nájde sa aj to, o to sa báť netreba. Pretože sedieť na tomto kúsku dreveného hranola prekrytom handričkou viac ako 60 kilometrov, je minimálne nepohodlné, keď nie otravné. Treba ale spomenúť, že na klasickej nude je sedlo pohodlnejšie a je zamaeniteľné, poprípade sa dá dokúpiť aj znížená verzia.

Prevodovka je poctivo tvrdá, kvalty treba radiť s plnou vážnosťou, nie len tak ospalo poštekliť radičku. Zato je prevodovka presná, nič nevyskakuje, ani netrafíš neutrál.

A presne naopak sa treba správať k brzdám. Sú ako oheň! Dobrý sluha, ale zlý pán. Zatiahnuť za prednú trochu viac ako treba a motorka buď napíše predným kolesom lajnu (čo sa mi podarilo a možno len vďaka tréningu s krosy som to ustál), alebo keď už je gumka zahriata, tak si idete po prednom v okamžiku, keď ste sa dotkli páčky. K zadnej sa ani nevyjadrujem, tá píše lajnu skoro stále. Lenže čo by to bolo za „radosť stroj“, keby to malo nejaké „chcípácké“ brzdy? A kto nevie robiť s takýmto brzdovým materiálom, nech si spraví dobrú poistku na motorku, aj na seba. Vlastne tú by si mal spraviť asi každý, kto si toto zakúpi.

A možno aj preto, lebo len čo vyrazíte vpred, trochu sa oťukáte a objavíte to čo v nej je, tak chcete vedieť, čo je ďalej. Čo sa v nej ešte skrýva a čo vám vie ponúknuť.

A určite sa oťukáte rýchlo, lebo tá ovládateľnosť je perfektná. Viem, už som to písal, ale ovládateľnosť je jedným z hlavných predností tejto potvorky. Sedíte na uzučkom akože sedle, široké, ozaj široké rajdy máte blízko seba, medzi stehnami skoro nič a až pri kolenách sa trochu rozširujúca stavba, do ktorej sa viete zapierať. Z celého posedu máte pocit, ako by ste sedeli nad predným kolesom. Len čo sa máličko zapriete do rajdu a stupačky, motorka sa bez okolkov nakloní, kam chcete a koľko chcete. Nič nerobí na silu. Robí to pre vašu radosť a spokojnosť. V meste je z nej, vďaka tejto obratnosti, neskutočná šťuka. Dokonca aj späťáky sú akosi dobre nastavené. Nie ako na väčšine, že polovicu zaberajú vaše lakte.

Možno by sa zdalo, že ak je motorka mrštná v meste, tak mimo mesta bude trochu nervózna.
A počul som aj také reči, že pri stopade sa trochu rozkmitá, ale nič také som tam nezbadal. Mne sa podvozok páčil všade, či som bol sám alebo vo dvojke a aj či som išiel paľbu, alebo ešte väčšiu paľbu.

Tak isto som počul mierne výčitky, voči prednej vidlici, že je tvrdá, uskakuje, nedáva žiadnu spätnú odozvu...

Naschvál som sa snažil dostať moto niekde na tú hranicu, kde by som to zbadal aj ja, ale nenašiel som tam nič, čo by mi robilo vrásky na tvári. Možno preto, že aj na svojej moto mám predok hodne tvrdý, možno preto že pri vysadačkách sa valím silno na predné koleso a koleno nevystŕkam von, ale mám ho pri motore vpredu. Neskôr sme to s dotyčným preberali a dospeli sme k záveru, že po lepšom spoznaní, už to je aj preňho iné. Niečo mal asi na svedomí posed a niečo štýl jazdy. Veď si prečítajte druhý názor.

Názor druhého redaktora::

meno (VaranDriver07):

Hneď po predstavení Nudy boli vo mne dvojaké pocity. Ten lepší spočíval v netradičnom dizajne, už na oko vidieť, že ovládateľnosť bude fajn vďaka úzkej stavbe, sedlu a širokým rajdom. Ten horší šiel z tabuľkových hodnôt motora. Sakra, 900 kubíkov a 105 koní? Ako to pôjde? Bude to viac naháč, alebo viac motard?

Sadám na úzke, tvrdé, skoro až motardové sedlo a pevne chytám dosť široké rajdy. Hmm.. táto poloha sa mi veľmi páči, v tomto si budeme rozumieť. Počas prepletačiek mestom však prichádza prvé sklamanie, ktoré nakoniec prestanem vnímať. Motor. Dozadu dajú Ohlins, dopredu monobloky Brembo, sedlo ako lavica a motor mi príde vzhľadom na všetko ostatné príliš ,,user-friendly“. Nie je to zase také, akoby som povedal, japonské a bezcharakterné, ale k tomu agresívnemu, ráznemu podvozku a brzdám som si predstavoval aj nejaké to zakašlanie a trhanie v nízkych otáčkach, teda chuligána, ako by sa mi tu hodilo. Normálne sa dá ísť mestská 50ka na 5ke, pri niečo málo nad 2 tisíc otáčok a po otočení šúlcom sa to plynule rozbehne bez akýchkoľvek známok talianskej agresie, nevychovanosti a vulgarity. Dosť ale ohovárania, určite nejednému to tak bude vyhovovať. Iné je to už po prekročení piatich tisícok otáčok. Síce žiadne prepady ani výrazné špičky, len silný nástup dobre dávkovateľného výkonu. Výkon tabuľovými údajmi neohúri, no prevodovka je odstupňovaná kratšie, takže obavy sú preč. Skúšam, čo má spoločné s motardom a nestačím sa diviť. Na zadné ide na jednotke po plyne, na dvojke ľahkým líznutím spojky. Pche, a ako ľahko sa hore drží, no paráda. Prichádzam k svetlám a na brzdách to isté. Silné, perfektne dávkovateľné, citlivé a presné – také sú tieto monobloky Brembo. Vychádzam z mesta na pokrútené cesty a som milo prekvapený z neuveriteľnej ovládateľnosti. Odozva od podvozku skvostná, presnosť vedenia stopy taktiež. Veď ono sa to sklápa dole a preklápa ako motard! Až mám nutkanie dávať nohu pred seba a motorku pod seba namiesto vysadania. Keby nemám uši, úsmev mám okolo celej hlavy a celé je to podčiarknuté nádherne basujúcim a agresívnym soundtrackom. Daň za excelentnú ovládateľnosť je stabilita pri vyšších rýchlostiach. Nad 140 podvozok začína byť mierne nervózny, najmä akoby predok odskakoval a protestoval, no najmä na nerovnostiach v zákrutách. Veľkú ,,vinu“ prikladám aj mojej nízkej váhe, pretože iní tento problém necítili, takže pár klikov na podvozku by to malo určite napraviť.

No a celkové dojmy? Ci pána, toto je presne ono. Silný, využiteľný motor, s nie zbytočne dlhými rýchlosťami, perfektné rajdy a jazdecká pozícia, podvozok eňo-ňuňo a tie brzdy, tie sú božské. Inými slovami, pre týpka, ktorý chce vyplaviť svoj adrenalín a rád robí blbosti, no nechce sa naháňať v astronomických rýchlostiach a japonské naháče ho nechytili za srdce, je na správnej adrese. A vďaka neprotestujúcemu motoru si nájde ešte širšie publikum záujmu. Ale k moru by som na nej nešiel len kvôli sedlu, takže kto by chcel, nech sa radšej obzrie po ,,obyčajnej“ Nude.

jazdecká pozícia, brzdy, podvozok, chuť hrať sa motor mohol byť prejavom väčší chuligán

O ovládateľnosti som napísal, že patrí medzi hlavné prednosti. Lenže keby som nespomenul motor... Ten motor, o ktorom som si myslel, že nepôjde tak, ako by som chcel, tak ten motor ide nakoniec ešte lepšie. Nie je to véčkový dvojvál a nie sú tam ani také kopance, ale nakoniec som zistil, že to by som tu ani nechcel. Takto mi to príde hodne dobre prepojené s prevodovkou a celkovou koncepciou motorky. Aspoň to v meste nekucká pri malých rýchlostiach. Pritom už od spodných otáčok je tam dostatok výkonu, je krásne lineárny a vy presne viete, koľko vám ho ponúkne pri každom otočení plynu. Nad 5 500 sa to málinko razantnejšie pozmení, ale nie je to nič, čo by vás vystrašilo. Píšem to trochu zľahčujúco, ale počítam s tým, že začiatočník na túto moto sadne s rešpektom a tak sa k nej aj bude chovať. Tí, čo už niečo odjazdené majú, sa nemajú čoho báť.

Na zadáčka ide krásne pod plynom bez nejakých vyplachovačiek, poprípade pri rozjazde, ak sa pohráte s plynom a spojkou, tak „vílí“ je zaručené. A v oboch prípadoch budú skoro ukážkové.

Pri poriadnej nakladačke na okreskách vám bude málinko chýbať predný štít, ale nevadí, lebo ako som povedal, 60 km a prdel vraví dosť. Leda že by ste našli zase kľukatý úsek a motorku budete prehadzovať zo strany na stranu.

Z toho mi vychádza, že cestovať a turistikovať radšej nie. Možno tak na klasickej NUDE, ale eRko na to stavené nie je. Nie že by to nešlo, určite s malým a možno väčším sebazaprením by ste dali aj nejakú tú turistiku, ale popravde, myslím, že by vás to nebavilo. Na tejto mašine treba robiť blbiny, alebo jazdiť riadnu rezbovačku na klukatici. Tu sa nejazdí na štvrť plynu. Na tejto moto sa nakladá! Síce už od štyroch do šesť si užívate, ale nad šesť to je ešte lepšie. Veď celá motorka je robená na to jedno. A je tomu prispôsobené skoro všetko.

Nuda-047

Kokpit, ktorému dominuje veľký otáčkomer s integrovaným ukazovateľom zaradeného kvaltu. Po pravej strane otáčkomera je digitálny tacháč a pár funkcií ako tripy, teplomer a podobné hovadiny. Na druhej strane je chvalabohu len niekoľko kontroliek žiadna "kolotočarina". Úzke akože sedlo som už spomínal, uzunkú stavbu tiež, tvrdú prevodovku a poriadne chlapácke brzdy tak isto. Nesmiem zabudnúť na stupačky, ktoré majú odstrániteľné gumové nadstavce a pod nimi, riadne ostrohy. K tomu prirátajme plne nastaviteľnú prednú Sachsu, zadný Öhlins a tuhý rám, spolu s dobrou geometriou a všetkými tými drobnosťami okolo. Čo len s toho môže vyliezť, že? Od teraz to voláme NUDA 900R!

Konkurencia

Ako konkurentku by som jej určite pridelil 990 SM eRko. Výkonovo sú si veľmi podobné a aj keď je o niečo ťažšie ako NUDA, prejav véčkového dvojválu určite trochu vynahrádza miernu nadváhu. Cena je na chlp rovnaká - 11 600,-. Tak isto sem patrí aj veľký Hypoš od Ducati, ktorý má síce 1100vkový véčkový dvojvál, ktorý je o niečo slabší, ale hmotnosť je skoro rovnaká a je o stovku lacnejší. A do tretice ešte jeden véčkový talian, Aprilia Dorsoduro 750. Má aj menej koní aj slabší krúťák a je aj ťažšia. Ale zase je zo všetkých najlacnejšia.

Videotest zo Sardínie:

Záver

NUDA biua pro mňa velkím prekvapeňím ot kedi ju prectavili. Pjekná, co pjekná, krásna motoráda. Údaje co sa uvadzali ve mňe vivolávali zvjedavost a chťíč. Na živo je to ešče krajší a lepčí strojovňa, jak sa písauo. Čím vjec sa vozím na šelijakích prskoletoch, tím vjec si dokážem tuším užívat ňekeré stroje a ťeším sa s teho, že sú a že sa na ňich možem povozit. Erková NUDA patrí k takímto srojom na vírobu radosci. Takzavaní „radost stroj“.

Na to abi ste sa vibláznili, užili si a poblbli, nepotrebuje žádne závratné čísla ve víkonovej kolonke. Šecko na ňí ide krásňe, tak jak má a tak, abi ste bili vismítí od ucha k uchu. Robí to tak dobre, že sa asi ňigdi nestane, že bi ste si pro ňu do garáže nešli s radoscú. Je síce pravda, že začátečňík si na ňí najprf moc neužije a možno že sa mu nebude aňi lúbit, ale každí trochu vijegdzení „džokej“ bude určiťe vismítí jak lečo.

Plusy, mínusy

ovládateľnosť, brzdy, podvozok, dizajn a vlastne aj to úzke sedlo škaredý motor :-)

Pozadie / Wallpaper:

Nuda-130
Nuda-071
Nuda-149

Čo by ťa mohlo zaujímať:

Názov motorky a ročník:

Servisný interval 10 000 km
Spotreba 5 l/100km
Objem nádrže z toho rezerva 13 l (3 l rez.)
Cena motorky 11 590,- EUR

Ceny vybraných doplnkov:

Nosič bočných kufrov + kufre 788 EUR
Vyhriavané rukoväte 138 EUR
Turistické plexi 175 EUR
Tankvak 207 EUR

Ceny vybraných ND:

Páčka brzdy 75 EUR
Stupačka 48,75 EUR
Spätné zrkadlo 53 EUR
Smerovka 25 EUR
Svetlomet 306 EUR

Text: Milan Mikulík - mikulec, VaranDriver07
Foto: Filip Kalka - masochista

Motocykel na test poskytla spoločnosť motocorse. Redaktori Motoride.sk jazdia v oblečení 4SR, Held prilbách Suomy od firmy Styx.

Foto:
 Husqvarna Nuda 900R 2012 KTM 990 Supermoto R 2012 Ducati Hypermotard 1100 EVO 2011 Aprilia Dorsoduro 750 2012
Všeobecné informácie:
Výrobca:HusqvarnaKTMDucatiAprilia
Model:Nuda 900R990 Supermoto RHypermotard 1100 EVODorsoduro 750
Rok:2012201220112012
Novinka:NOVINKA 2012
Kategória:SupermotoSupermotoSupermotoSupermoto
Motor:
Typ motora:dvojvalec (4T)vidlicový dvojvalec (4T)vidlicový dvojvalec (4T)vidlicový dvojvalec (4T)
Objem:898 ccm999 ccm1078 ccm749.9 ccm
Max. výkon:104.7 k (77.0 kW) / 8500 ot.115.6 k (85.0 kW) / 9000 ot.95.1 k (69.9 kW) / 7500 ot.91.1 k (67.0 kW) / 8750 ot.
Max. krútiaci moment:100 Nm / 7000 ot.97 Nm / 7000 ot.105 Nm / 5750 ot.82 Nm / 4500 ot.
Kompresný pomer:13.0:111,5:111.3:111:1
Vŕtanie x Zdvih:84 x 81 mm101 x 62,4 mm98 x 71.5 mm92 x 56.4 mm
Palivový system:vstrekovanievstrekovanievstrekovanievstrekovanie
Rozvod:DOHC (4V)DOHC (4V)Desmodromický rozvod (2V)DOHC (4V)
Chladenie:kvapalinoukvapalinouvzduchomkvapalinou
Pohon / Podvozok:
Prevodovka:manuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňová
Sekundárny pohon:reťazreťazreťazreťaz
Zdvih vpredu:210 mm160 mm165 mm160 mm
Zdvih vzadu:180 mm180 mm141 mm160 mm
Brzdy vpredu:dvojkotúčová radiálna monoblok 4 piestikovádvojkotúčová radiálne strmenedvojkotúčovádvoj kotúčová radiálne strmene
Priemer bŕzd vpredu:320 mm305 mm305 mm320 mm
Pneu vpredu:120/70 ZR17120/70 ZR 17120/70-ZR17120/70 ZR 17
Brzdy vzadu:jednokotúčovájednokotúčovájednokotúčovájednokotúčová, 1 piestik
Priemer bŕzd vzadu:265 mm240 mm245 mm240 mm
Pneu vzadu:180/55 ZR17180/55 ZR 1180/55-ZR17180/55 ZR 17
Hmotnosť / Rozmery:
Suchá hmotnosť:174 kg192 kg172 kg186 kg
Hmotnosť s náplňami:195 kg
Výška sedla:875 mm875 mm845 mm870 mm
Rázvor:1495 mm1510 mm1455 mm1505 mm
Dĺžka:2190 mm2216 mm
Šírka:895 mm905 mm
Výška:1225 mm1185 mm
Svetlá výška:195 mm
Objem nádrže:13 l15 l12.4 l12 l
Dynamické Parametre / Spotreba:
Spotreba paliva:4.975 l/100km
Dojazd po rezervu:cca 195 km
Poznámka:
Poznámka:Dve nastaviteľné palivové mapy
Vpredu plne nastaviteľná USD vidla SACHS, vzadu plne nastavitelný tlmič Ohlins + nastaviteľná dĺźka
Cena 10/2011: 11 400,- EUR

Pridané: 23.07.2012 Autor: Milan Mikulík - mikulec pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (7 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (13)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Suzuki V-strom 1050 2020

cfmoto-side-05-2020

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2020 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 152146 | Včera: 161467