Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Redakcia v prilbách Suomy - časť 2. - Spec1R a Spectre

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 12.08.2010 Autor: Juraj Odin Klačko
Čitatelia: 6959 [Testy a predstavenia - Prilby]

Pred časom vám Kristián Tino Dudík predstavil dve z prilieb, do ktorých túto sezónu svoje hlavy schováva redakcia Motoride.sk. Ja sa budem tentokrát venovať ďalším dvom, konkrétne sú to modely Spec1R a Spectre.

Seriál článkov - Redakcia v prilbách Suomy:

Spec 1R

Názov hovorí za všetko Spec-1R = Specification #1 Race. Suomy ponúka čistokrvnú raceovú prilbu s vlastnosťami aké majú prilby tých najlepších pretekárov sveta.

Konštrukcia

Suomy vyššiu radu integrálok vyrába zo štruktúrovaných sklenných vlákien. Šport si už predsa len zaslúži tvrdú škrupinu, ktorá sa nezahryzne do asfaltu a nezlomí vám väz. Ku konštrukcii pripočítajme zvuk pohlcujúce polyméry a dostaneme kvalitný základ. Spec 1R prichádza k zákazníkovi v troch veľkostiach škrupiny (Vandal a Defender majú veľkosti dve).

Výplň

S prilbami predstavenými v prvej časti má Spec 1R spoločnú aj technológiu polystyrénovej výplne Dynamically Variable Resistance Crush [D.V.R.C.], ktorá využíva rovnakú hustotu materiálu v celom objeme.

Ventilácia

Patentovaný systém Enhanced ACE (Advanced Channeled Eps) sa stará vďaka špeciálnemu návrhu veľkostí a uhlov kanálov o optimálny prietok vzduchu vnútri prilby. Na rozdiel od Defendra a Vandala má prilba horný difúzor AIR-WEDGE pre ideálnu cirkuláciu vzduchu. Nastaviteľný je vetrací otvor vpredu na brade.

Bezpečnosť a pohodlie

Suomy pri návrhu prilieb ťaží vo väčšine zo skúsenosti z trate. Vnútorné polstrovanie je navrhnuté na čo možno najmenšiu hrúbku, aby na jednej strane spĺňalo požiadavku komfortu, ale na druhej strane držalo hlavu jazdca čo najbližšie k polystyrénovej výplni. Filozofia stojaca za týmto riešením je založená na skutočnosti, že pri náraze prilba samotná spomaľuje hneď na rozdiel od hlavy jazdca, ktorá začína spomaľovať až v momente kontaktu s polystyrénovou výplňou. Polstrovanie absorbuje energiu nárazu iba veľmi málo. Tenká vrstva polstrovania tým zabezpečuje aj stabilitu prilby na hlave vo veľkých rýchlostiach.

Triangulated Fit bol už spomínaný pri Defenderi a Vandalovi a aj Spec 1R využíva tuhšie lícne vypchávky na udržanie prilby na hlave v tej správnej pozícii.

Celé futro prilby vrátane lícnic je z antialergického materiálu, odnímateľné a prateľné. V rámci príslušenstva si môžete časti polstrovania vymieňať v rôznych hrúbkach tak, aby vyhovovalo presne tvaru hlavy jazdca.

Pre prilby Spec1R a Extreme Suomy investovala oproti Defenderu a Vandalovi aj do certifikácie SNELL M2000(USA) QAS(Austrália) a JIS(Japonsko).

Zabezpečenie popruhom

Samozrejmosťou je použitie D-ring uzatvárania popruhu pod bradu s Suomy patentovanou fixáciou voľného popruhu. Overené riešenie využíva 2 D-krúžky na rýchlu fixáciu popruhu pod bradou a výhodou sú tiež malé rozmery "zámku", ktorý pri zohnutom krku necítite a tiež rýchle a jednoduché "otváranie".

Spectre

Už samotný katalógový názov prilby a jeho podobnosť so Spec 1R by nezainteresovaného mohol zmiasť. Nie je tomu však náhodou. Táto prilba určená hlavne enduro a MX jazdcom využíva väčšinu technických systémov svojej "skoro-menovkyne".

Keď to zoberieme poporiadku, pri výrobe prilby Spectre sú použité tieto systémy a technológie:

 Spectre sa pre sezónu 2010 dodáva v 5 farebných kombináciách
Spectre sa pre sezónu 2010 dodáva v 5 farebných kombináciách

Obe tieto prilby chránia hlavu nášho redakčného šéfa, a tak sa budeme môcť ku koncu sezóny dozvedieť aj praktické postrehy, ako jednotlivé systémy fungovali u prilieb s tak odlišnými určeniami použitia. K integrálke Spec1R nám čo-to prezradí určite aj Milan Mikulík - mikulec

Prilby Suomy do testu poskytla firma Styx.

Pridané: 12.08.2010 Autor: Juraj Odin Klačko pošli na vybrali.sme.sk

Seriál článkov - Redakcia v prilbách Suomy:

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2021 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 61544 | Včera: 233507