Pridaj aj ty cestopis!

Na Zemplíne nakoplo takmer 120 pretekárov EAST CUP 2019 - Regionálny pohár Východ v motokrose

Pridané: 26.04.2019 Autor: radkaMazak
Čitatelia: 2982 [Šport - Motocross]

MX Team ESTRI Hraň po ročnej pauze znova hostil na kopci medi obcami
Hraň a Sírnik Regionálny pohár Východ – EAST CUP 2019. Bolo to prvé podujatie z tejto päťdielnej
série, ktorého výsledky sa započítavali aj do celoslovenského rebríčka „Slovenský pohár v motokrose
2019“.

Organizátori nesklamali a krásne všetko pripravili pre hobbícke aj profícke kategórie, dievčatá
aj chlapcov, deti, juniorov aj veteránov a dokonca aj pre priaznivcov historických motocyklov. Okrem
stupienkov víťazov, trofejí a cien si niektorí odniesli aj finančné prémie za holeshot, teda za najlepší
štart v dvoch finálových jazdách. Ale poďme pekne po poriadku. Začneme predstavením najlepších

Jazdy najmenších MX65

Desať jazdcov na najmenších motorkách s kubatúrou len 65cm3 sa postavilo na štart dvoch finálových jázd a medzi nimi aj dve sestry Klimčíkové. Jedna z nich, Nina, to v prvej jazde chalanom poriadne natrela, keď si vzala holeshot. Stupienok víťazov si u najmenších ale rozdelili chlapci: zvíťazil Samuel Kurňava vďaka lepšej druhej jazde, druhý skončil Samul Chovaník (Haviar team) a tretiu priečku obsadil Denis Kachur (BEREG Cross team).

adamkovic 393 Duboczi vitaz MXOPEN mail

MX85 + MX LADY

Sedem starších borcov, na o čosi väčších motocykloch s kubatúrou 85cm3 a spoločne s nimi sedem dievčat štartovalo v spoločných rozjazdách. Už holeshoty svedčili o tom, že Ľubomír Galandák si ich podmaní. A stalo sa. Druhý za ním do cieľa dorazil Stanislav Kopták a dvakrát tretí bol Tomáš Kytka. U dievčat bola prvá trojka rovnako konštantná. Nina Bullova (Motocross club Skýcov) si vzala plný počet bodov za dve víťazstvá, druhá bola Laura Smoľárová (Motoprox) a tretia Soňa Gudábová (MX team Kľačany).

Veteráni spoločne s historikmi

Na EAST Cup-e sa veteráni po 40tke (MX4) a tí po 50tke (MX4+) hodnotia zvlášť. Spoločne s nimi štartovali aj jazdci na historických strojoch, pre ktoré bolo typické dvojité tlmenie, preto aj ich názov Twinshoch. Radoslav Kedžuch vyhral obidve jazdy v MX4 a okrem toho v druhej si ako bonbónik vychutnal aj holeshot. Prvým v prvej zákrute po štarte bol víťaz kategória najskôr narodených, MX4+, Peter Pipich (Motoklub Medzibrod). Miroslav Marônek a jeho dobre pripravená ČZ-ta dominovali kategórii Twinshock.

adamkovic 525 Matula vítazMX2 mail

Hobbícke kategórie už tradične s takmer plnou rampou

Kategórie hobby jazdcov sú rozdelené podľa kubatúry motocyklov, na slabšiu MX2 Hobby a silnejšiu MX1 Hobby. Tomáš Jakab nenechal od prvých metrov na trati nikoho na pochybách, že si ide pre víťazstvo. Dva holeshoty a dve vyhraté finálové rozjazdy z neho urobili lídra kategórie MX1 Hobby. O druhé miesto sa pobili Matúš Petrek a Pavel Kollár, ale vďaka stabilnejšiemu výkonu lepšie skončil prvý menovaný.

25 štartujúcich v MX2 Hobby sľubovalo zaujímavé jazdecké momenty, ale prvá trojka bola po obidve finálové jazdy jednoznačná. Timotej Cmarík bol dvakrát prvý, Radovan Smoľar (Motoprox) druhý a stabilne tretí sa umiestnil Boris Vlha, brat známej zjazdovej lyžiarky Petry Vlhovej.

Juniori do 21 rokov spoločne s profíkmi z MX OPEN a MX2

V týchto dvoch finálových rozjazdách si diváci vychutnávali až 4 kategórie súčasne. Dve Juniorské, v ktorých najstarší jazdci majú do 21 rokov, MX2 Junior . Vyhodnocujú sa tu aj mladí jazdci, ktorí sedlajú kubatúrne slabšie motocykle s objemom motora do 125cm3, kategória MX Junior 125. Juniorom MX2 velil Adam Pavlisko a 125kám zasa celkom suverénne Dalibor Macho (Motocross club Skýcov).

adamkovic Klimčíkova MX65 mail

Výkonnostne najvyššia liga na pretekoch sú kategórie MX2 a MX OPEN, preto ich často familiárne nazývame aj „profíci“. V MX2kách na slabších strojoch si prvenstvo v Hrani bolo treba zaslúžiť. V prvej jazde mal navrch Peter Valyik (Ford Szilcar Racing team), no v druhej to bol Radoslav Matula (MX Slávia Martin), ktorý vyštartoval lepšie, a už nepustil Valyika pred seba. Keďže v prípade rovnosti bodov má väčšiu váhu druhá jazda, víťazom MX2ky sa stal Matula pred druhým Valyikom a tretím Tomášom Barnošákom.
„Kráľovská“ MX OPEN sa v Hrani nezaobišla bez dramatických momentov. Dvaja výborný pretekári, Jaroslav Dubóczi (Ford Szilcar racing team) a Sebastian Tököly, si nedarovali nič zadarmo ani v jednej z finálových jázd. Do dvoch holeshotoch viedol v každej z jázd Dubóczi, no druhá jazda tesne pred koncom skočila ich vzájomnou kolíziou, po ktorej Tököly vynechal časť trate a preto v nej nebodoval a skončil celkovo až ôsmi. Vyhral Jaroslav Dubóczi, druhý bol Ukrajinec Oleh Kruk a tretí Matúš Lavo (VM Racing MX team).

Ďalšie podujatie – Nedeľa , 5.5.2019 v obci Spišské Vlachy

Druhou zastávkou seriálu EAST CUP 2019– regionálny pohár Východ, bude trať za obcou Spišské Vlachy. Na tejto tradičnej trati so skúsenými organizátormi sa určite stretne veľa kvalitných jazdcov. O sprievodný program pre nich, ich doprovod a fanúšikov sa postará Motocross club Spišské Vlachy a promotér EAST track.