Hodnotenie: (8 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (22)  [Verzia pre tlač] Tlač

MotoGP 2017 - VC Valencie - majstrom sveta je po napínavých pretekoch Marc Marquez!

Pridané: 12.11.2017 Autor: Peter Fischer
Čitatelia: 3395 [Šport - MotoGP]

Priatelia, dnešné preteky boli mega napínavé. Tak ako bolo všetko naklonené Marcovi Marquezovi, tak sa k nemu počas pretekov všetko naklonilo ešte viac - jeho najväčší súper Dovizioso spadol.

Seriál článkov - MotoGP 2017:

| Seriál článkov: MotoGP 2017

Marquez si vo Valencii vybojoval pole position, a jeho najväčší súper Dovizioso na Ducati štartoval až z deviateho miesta. Za Marquezom štartoval Zarco na satelitnej Yamahe a Iannone na Suzuki, ktorý išiel kvalifikácie úplne famózne. Štvrtý bol Lorenzo na továrenskej Ducati, piaty Pedrosa na továrenskej Honde, šiesty Pirro na Ducati. V treťom rade stáli Rossi na továrenskej Yamahe, Aleix Espargaro na Aprilii a až za ním spomínaný nešťastník Dovizioso na továrenskej Ducati. Vinales na továrenskej Yamahe išiel z 13. miesta, Petrucci z pätnásteho.

Pripomeňme, že Marquezovi stačilo na zisk titulu dokončiť na jedenástom alebo lepšom mieste, a to aj vtedy, ak by Dovizioso vyhral. Naopak, Dovi musel za každú cenu vyhrať, aj keby Marquez spadol.

Preteky na dlhých 30 kôl, čo sa rovná 120 kilometrom, boli suché a slnečné. Najlepšie sa podarilo odštartovať Marquezovi, za ním sa zaradil jeho stajňový kolega Pedrosa, na treťom mieste sa ustálil Iannone na Suzuki. Dovizioso si štartom polepšil o tri miesta, čiže bol šiesty, ale Lorenzo bol pred ním. Mimochodom, Lorenzo mal široké kapotáže, Dovizioso opäť nie.

V úvodných kolách sa dopredu predral Zarco (ako jediný idúci na mäkkých gumách, takmer všetci ostatní mali vpredu tvrdé a vazdu mäkké), a zároveň Iannone klesol až na šieste až deviate miesto. Zarco tlačil na pílu veľmi slušne, dokonca v treťom kole predbehol prvého Pedrosu a vytvoril si plus mínus pevný náskok. Ten predbiehací manéver bol trochu vtipný - prvý Marquez sa za zákrutou obzrel za seba, čím na chvíľu stratil pozornosť, čo Zarco v momente využil.

Ešte čudnejšie však bolo, že aj za polovicou pretekov piaty Dovizioso krúžil nalepený za svojím stajňovým kolegom Lorenzom, ktorý sa síce predtým vyjadril, že Dovimu pomôže, ale teraz konal presne opačne. Najprv mu na tabuli na cieľovej rovinke ukázali, aby Doviho pustil, potom mu dvakrát na prístrojovku poslali odkaz, ale Lorenzo stále nič. Dovizioso išiel v tesných pasážach doslova na Lorenzovom zadnom kolese, Jorge o ňom musel vedieť, ale ochota z jeho strany bola zjavne nulová. V Honde to vyzeralo presne naopak, za druhým Marquezom stabilne krúžil Pedrosa, čím ho bezpečne kryl.

Zlom prišiel sedem kôl pred koncom - Marquez dostal šmyk po predbiehaní Zarca na konci cieľovky, vyletel do štrku, a naspäť sa zaradil až na piate miesto. Mimochodom, zachránil ho pravdepodobne jeho lakeť, ktorý po šmyku nedovolil motorke ľahnúť úplne, a Marc to ustál, aj keď vyšiel mimo asfalt. Lorenzo vtedy Doviziosovi dokonca ubehol, aby sa krátko nato stalo niečo, čo uvoľní všetko napätie - Lorenzo aj Dovizioso vyleteli z trate a v preteku už nepokračovali.

V takejto atmosfére bolo už takmer jedno, že Pedrosa v poslednom kole predbehol Zarca, aj že Marquez dojazdil tretí. Suzuki s Rinsom a Iannonem dokončili na štvrtom a šiestom mieste. Rossi bol piaty, Vinales dvanásty.

Španiel Marc Marquez získal štvrtý titul majstra sveta v najvyššej kubatúre, k nim má ešte dva z nižších tried. Pripomeňme, že pred týmito poslednými pretekmi tejto sezóny mal s Doviziosom rovnaký počet víťazstiev v sezóne, šesť.