Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.
Pridané: 06.10.2014 Autor: Milan Mikulík - mikulec
Čitatelia: 6458 [Testy a predstavenia - Test]
Spoločnosť Motocorse ako nový dovozca značky Beta na Slovensko nám ponúkol testovať endurové špeciály od Bety do ich rodného miesta Rignano sull’Arno. My sme tam na testovanie za náš tým vyslali tiež špecialistu na enduro. Takže otestované by mali byť ako sa patrí.
Najprv som bol rád, že som dostal takúto ponuku, potom som bol nešťastný, že ju nemôžem prijať, potom som sa znova potešil, že sme sa dohodli so Zlatkom Novosádom, ale keď mi potom referoval, aké to bolo jazdenie, tak som zostal znova na práškoch.
V hrade Castello di Nipozzano Beta predstavila svoje novinky pre rok 2015 ako z radu štvortaktov, tak aj z radu dvojtaktov.
Dvojdobé stroje sú zastúpené len v dvoch objemoch. Dvapade a tristo. Oba tieto motory dostali pre tento rok špeciálne diely z racingových strojov z roku 2014. Cieľom bolo dosiahnutie hladšieho a konštantnejšieho priebehu výkonu, zachovávajúc priamosť a progresivitu odozvy na plyn. Skrátka, potrebovali odstrániť ten typický „nervózny“, zle dávkovateľný výkon pre dvojtakty tak typický.
Čo píše v skratke press kit o 2T 250:
Dvaapola dostala po vzore svojej silnejšej sestry dve nastavovacie pružiny na príveru a spolu s novou koncovkou výfuku, ktorá má naopak menší priemer rezonančnej rúry ako je pri trojstovke, prinieslo lepšie dávkovanie a odozvu na plyn, plus sa zvýšila výkonová špička.
Čo píše v skratke press kit o 2T 300:
Trojstovka má zmien ešte o niečo viac. Táto dostala úplne nový valec, hlavu a zapaľovanie, ktoré si preberá od racingových strojov z roku 2014. Špecificky povedané: redukcia šírky výfukového kanálu a „dopárovanie“ chodu výfukovej prívery k tomuto kanálu priviedli túto pohonnú jednotku k excelentnej linearite jej výkonovej krivky. Tvar spaľovacej komory spolu s digitálnou riadiacou jednotkou dovoľujú kontrolovať výkon motora v každom momente, prihliadajúc na zvýšenie výkonu.
V štvortaktoch je zastúpenie motorov o niečo bohatšie (350, 390, 430, 480). Celá modelová rada bola prepracovaná v spolupráci s oddelením výskumu a vývoja v meste Rignano sull’Arno. Hlavným cieľom vývoja bolo urobiť motocykel ľahším, a teda aj ľahšie ovládateľným, čo znamená zábavnejším a efektívnejším. Motorové časti boli prepracované tak, aby boli ľahšie a zredukovala sa rovnako aj rotujúca hmotnosť motora. V porovnaní s rovnakou kubatúrou minulého roka zostali maximálne hodnoty výkonu a krútiaceho momentu na rovnakej úrovni, avšak nová “vačka” a výfukový systém dostali z novej pohonnej jednotky lepšiu charakteristiku.
Hlavnou inováciou rady RR Enduro 4T 2015 je osadenie modelu s objemom 350 kubických centimetrov elektronickým vstrekovaním paliva. Systém bol vyvinutý v spolupráci s firmou Synerject a priemer jeho škrtiacej klapky je 42 mm. Elektronické vstrekovanie prinieslo zlepšenie kontroly motora za všetkých podmienok, aj vďaka snímačom teploty a tlaku vzduchu, ktoré nastavia správnu zmes v akejkoľvek nadmorskej výške. Motor je tak jemný, ale napriek tomu silný za každých podmienok. Vďaka pridanému krokovému motorčeku je zaručený presný voľnobeh a zároveň sa zmenšil aj brzdiaci charakter motora.
Kľukový hriadeľ má nový tvar, novú ojnicu. Tento set je ľahší, a tak minimalizuje zotrvačné sily pôsobiace v motore. To robí motocykel ľahšie ovládateľným a rýchlejšie reagujúcim na plyn.
Špecifickejšie: Ojnice sú kratšie a ľahšie, s novým dizajnom. Toto bolo vytvorené hlavne kvôli minimalizácii hmotnosti pohybujúcich sa častí a minimalizácii rozmerov pohonných jednotiek. Motory s objemom 390, 430 a 480 majú spaľovací priestor položený nižšie než predošlé modely. To znamená, že hmotnosť bola posunutá nižšie, bližšie k samotnému ťažisku motocykla.
Piest je ľahší a robustnejší, vďaka technológii z Formuly 1, ktorá sa nazýva „box-in-box“, čo umožnilo znížiť vibrácie a zvýšiť výkon. Piestny čap je ošetrený povrchovou úpravou DLC (Diamond-like carbon), ktorá minimalizuje opotrebenie.
Vačkový hriadeľ bol vytvorený podľa nového profilu tak, aby zvýšil výkon v nízkych otáčkach a vyhladil výstupnú krivku výkonu. U modelov o objeme 350 a 390 bola pridaná aj sada titánových ventilov.
Valec dostal nové kanály chladenia tak, aby sa zlepšil odvod tepla, a tak zefektívnil celý chladiaci systém. Rovnako tak bola prepracovaná aj hlava motora. Prispôsobila sa novým rozmerom motora a samotného spaľovacieho priestoru.
Štartér bol značne pozmenený. Je výkonnejší a ľahší ako jeho predchodca. Vyvažovací hriadeľ prešiel rovnako veľkými zmenami. Výsledkom je veľká úspora na hmotnosti.
Sacie potrubie dostalo nový tvar, ktorý sa prispôsobil tvaru novej pohonnej jednotky, pričom optimálne plní spaľovací priestor zmesou vzduchu a paliva.
Predná vidlica Sachs s priemerom 48 mm bola vyvinutá vo veľmi blízkej spolupráci Sachsu a Bety. Nový dizajn piestu s trojkomorovou geometriou zlepšil tok oleja, a tak táto vidlica absorbuje rýchle nárazy progresívnejšie a precíznejšie. Pre celkové zlepšenie chodu vidlice bol kompletne zmenený vnútorný systém a rovnako aj pružina má nový profil. U každého dielu bolo znížené trenie na minimum.
Na Bete sa mi páči, že začala hodne šlapať na vývoji a odráža sa to aj v praxi. Poznám viac jazdcov, čo jazdia ich mašiny závodne a majú stroje s viac ako 150 mth bez nutnosti meniť niečo v motore (300 2T). Osobne preferujem na enduro dvojtaktné stroje. Je jedno, či je to dvapade, alebo trojstovka, ktorá mi je predsa len trochu bližšia. Sú to ľahké stroje s dostatkom výkonu a vynikajúcou ovládateľnosťou. Trojstovku by som bral všade. Či už je blato, alebo sucho. Aj strmé tiahle výjazdy s koreňmi si len tak vyhopskáva. Motor po ubratí plynu zbytočne nespomaľuje stroj a je jednoduchý aj na údržbu.
Štvortakty sú na tom trochu inak. Nová tripade so vstrekovaním ide krásne. Vstrekovač je dobre vyladený, a tak jazdec dokáže výkon krásne dávkovať. Toto je stroj pre každú skupinu jazdcov. Či už začiatočník, či profík, alebo aj všetko medzi.
Karburátorové stroje sú trochu agresívnejšie na plyn a najväčšia 480 jazdila skoro ako tank. V lese pri prepletačkách medzi stromami aj po ubratí plynu som cítil, ako sa stále hrnie vpred. To je trošku únavné. Takúto kubatúru by som na pretekanie nevolil, skôr by som ju odporučil "hobíkom" na celodenné jazdenie krajinou. Niečo na štýl Rumunské endurovanie. Motor má neskutočnú silu, ten neunavia ani dlhé vypaľovačky a jazdec má aj tak stále dostatok výkonovej rezervy. Na doraz ho nedostanú ani ťažšie váhové kategórie.
V Taliansku sme jazdili po krásnych úsekoch. Trať viedla po všetkom možnom. Či už cez vinice, kde sa išlo totál šprintom, alebo ťažké úseky cez korene, výjazdy a zjazdy, až po prepletačky pomedzi stromy. Nasadené vážne pretekárske tempo už od začiatku umožňovalo preveriť súťažné ambície strojov už v sériovom stave. Bol som prekvapený z podvozku. Ten pracoval na výbornú. Bol jemný pri malých nerovnostiach, ale zato aj dostatočne tvrdý pri paľbe po koreňoch a výmoľoch. Nemal som nikde pocit, že by sa na tom nedalo ísť race tempo na pretekoch.
Celkovo ma najviac potešilo to, že už v sériovom stroji nájdete vážny ostrý špeciál na preteky. Čoraz viac jazdcov hľadá niečo iné ako oranžovú, ktoré je skoro všade. Hľadajú aj iné možnosti. A toto je jedna z vážnych konkurentov.
Nakoniec ani ja neobídem naprázdno a možnosť pojazdiť novinky z dielne Beta dostanem na domácej pôde. Som na ne ešte viac zvedavý ako pred oficiálnym predstavením. Mám pre ne pripravené už teraz nejaké záludnosti.
Pridané: 06.10.2014 Autor: Milan Mikulík - mikulec Zdieľať
© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 146752 | Včera: 142917