Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Triumph

Hodnotenie: (7 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (18)  [Verzia pre tlač] Tlač

Video: KTM Freeride 350 - naozaj malá, vrtká... Trial či enduro?

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 15.05.2012 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 10764 [Testy a predstavenia - Vyskúšali sme]

Freeride je jedna z motoriek, ktorá ma naozaj medzi novinkami potešila a aj prekvapila. Od prvého pohľadu skvelá inovátorská nenáročná motorečka do terénu. Aká teda je je motorka, ktorú ste zvolili za Bike roka 2012?

Priznám sa že som zatiaľ nemal veľa príležitostí sa s ňou stretnúť, ale aj preto som neváhal vycestovať za Freeridom až na KTM predvádzačku k naším susedom až za Prahu do areálu v Belej p. Bezdědem. Jazdilo sa celý deň ale okrem série 2012-tkových endúr KTM a Husaberg som vyskúšal aj Freeride.

 KTM Freeride 350 - Bike roka 2012 v kategórii Bahniak
KTM Freeride 350 - Bike roka 2012 v kategórii Bahniak

Freeride - čo to je?

Freeride je motorka na jazdu v teréne s plnou homologizáciou na cestu. Teda enduro a tak trochu krížené s trialom. Má servisne menej náročný 350 kubíkový motor s elektrickým štartérom, ktorý produkuje 24 koníkov. Stojí na enduro podvozku z 21 palcovým kolom vpredu a osemnástkou vzadu. Podvozok má nižšie zdvihy ako ostré endurá. A čo je hlavné celé toto váži len 99 kilogramov!

Freeride je teda niečo čo tu ešte nebolo. Talianská Beta mala a aj má v ponuke modely Alp, ktoré som oba aj vyskúšal no 200-vka bola slabá a 350 už priveľká. Oba Alpy boli ale niekde inde hmotnosťou. Freeride teda otvára nový segment a podľa posledných informácií sa prvá výrobná séria 5 000 kusov úplne vypredala.

 V pozadí stena - jedna z prekážok Freeride parku
V pozadí stena - jedna z prekážok Freeride parku

Okrem toho Freeride bol predstavený v jednom skvelom videu a aj keď ste ho už na motoride.sk určite videli nedá mi to aby som ho sem znovu nevložil. Asi najpodarenejšie reklamné video na motorku. Veď posúďte sami. Vo videu ukážu ako si užiť jazdu na Freeride Lars Enockl a Julien Dupont.

Video: KTM Freeride 350 2012 v horách Saalbach - Hinterglemm

Zoznámenie - enduro trať

Na zoznamovanie nebol čas. Jazda bola krátka a fotograf mal plné ruky práce. David Bodlák bol ale natoľko láskavý, že si na mňa vyhradil pár minút. Naozaj na Freeride nepotrebujete žiadny letecký manuál, vysadnúť stlačiť štartér a vyraziť. Na zahriatie som vyrazil na enduro trať, ale po krátkej chvíli bolo jasné, že na toto Freeride nebol celkom stavaný. Teda niežeby to nezvládal, ale ostré endurá sa tu cítia lepšie.

Freeride je motorka na zdolávanie prekážok v prírode, takže krkolomné výjazdy a rôzne prekážky sa v jeho sedle menia na "brnkačku" Čo ma prekvapilo a potešilo bol motor, čakal som že bude mať slabšiu odozvu vzhľadom na jeho sľubovanú nenáročnosť a udávaný výkon. Má presne toľko sily čo potrebujete na výlet do kopcov, ale nie toľko aby jazdca unavoval ako ostré endurá.

Takže na enduro trati bodoval hlavne v technicky ťažkých úsekoch, nie je stavaný na rýchlu paľbu po roletách.

Freeride park - troška adrenalínu do žíl

V Bělej pre nás pripravil aj freeridový park s umelými prekážkami. Musím povedať, že aj keď som už jazdil všeličo možné nikdy som nesedlal trialovú motorku a nikdy som nejazdil takéto umelé prekážky. Tie boli rôzne, postavené z dreva, paliet, rôznych betónových kusov, kameňov a špuliek z drôtov elektrického vedenia. Pripravené boli prekážky ako Stena - hlinený tobogán pokračoval kolmou stenou z dosiek, prejazd cez dvojicu elektro špuliek, prekážka poskladná z paliet a potom jeden skok do prázdna z ležiacej elektrickej špulky. Práve posledná menovaná prekážka mi nahnala trochu strachu. Ale poďme postupne.

The Wall - Stena

Freeride je natoľko ľahko ovládateľná motorka, že bežné prekážky ako betónovo, kamenistý "bordel" po kolesami alebo brvná pre neho nie sú žiadnou skúškou. Navyše je jednotka sprevodovaná pekne do pomala, takže je radosť dávkovať plyn v technických pasážach. Hlinené zuby zvládal tiež v pohode či už som ich len prešiel, alebo aj odskočil. Tobogány som ani moc neriešil až prišla na rad stena, ktorá vzbudzovala rešpekt.

Nakoniec vieme ako to je fyzika je neúprosná, o odstredivej sile sa učíme tuším na základnej škole. Che to len rýchlosť a odvahu. Stačilo pár opatrných nízkych prejazdov a už som jazdil aj na vrchný okraj drevennej steny.

 Fyzika nepustí
Fyzika nepustí

Ďalšia prekážka - drevená preklápacia lavička nebola ešte dokončená. Našťastie :-) Počul som od chalanov príhody ako to končí keď sa nepreklopí. A tak som mohol pokračovať na výjazd na dvojicu elektrických špuliek postavených na výšku za sebou. Nájazd bol dosť strmý tak bolo treba správne odhadnúť množstvo plynu a potom už len "prevrnknúť" vrchnú zvlnenú časť.

Ďalšia prekážka bola postavená z drevených paliet. Nájazd znovu dosť strmý takže s plynom opatrne aby sa to neskákalo a o zvyšok sa aj v tomto prípade postaral Freeride sám. Naozaj to všetko šlo tak ľahko, že som miestami mal pocit, že jazdca ani nepotrebuje.

 V pozadí ďalšia z umelých prekážok
V pozadí ďalšia z umelých prekážok

Odskok do prázdna:

Posledná lahôdka bola skonštruovaná z ležiacej špulky elektrických káblov. Tá mala výšku dospelého človeka. Z jednej strany bol strmý nájazd a z druhej nič :-) Teda odskok do prázdna. No teda bolo tam prihrnuté menšie množstvo hliny v dopadovej časti ale aj tak to bola prekážka, ktorá mi nahnala trochu strachu a nebol som sám...

 Niektoré veci je lepšie zvrchu nevidieť :-)
Niektoré veci je lepšie zvrchu nevidieť :-)

Ale no veď už sme iné a väčšie skoky skákali že. Nič na tom nieje, povedal som si. Problém bol ale v tom, že nájazd bol znovu strmý a tak sa nedalo ísť rýchlo aby ste neskočili už na ňom. Takže opatrne s plynom a keď si hore už nieje cesta späť iba správne vrnknúť plynom a odskočiť. Teória mi bola jasná, ale aj tak som to v prvých dvoch kolách akosi tesne pred prekážkou stočil doprava. Nebolo ale načo čakať, fotograf nemal času na rozdávanie.

Prvý pokus skončil hore na rolke, plynu primálo a zdochlo mi to. Aspoň som si vyskúšal ako ľahko sa dá Freeride otočiť na priestore s priemerom len o 20cm väčším ako je rázvor motorky :-) Nakoniec aj to si môžete pozrieť vo videjku nižšie. Ďalší pokus bol už úspešný. Celé to bolo samozrejme len v hlave, prekonať ten strach kdesi tam v podvedomí a prejsť prekážku s kľudom profíka.

 Vrnk do plynu, aké jednoduché... :-)
Vrnk do plynu, aké jednoduché... :-)

Potom som si už veselo z rolky odskočil niekoľko krát. Bol som prekvapený, že to hravo zvládal aj podvozok napriek nižším zdvihom a istej enduro trialovskej mäkkosti, s ktorou inak tak hravo zvládal prekážky. No nie vždy sa to podarilo a kto bude trpezlivý uvidí vo videu aj to čo sa stane keď si toho plynu na rolke dáte málo. Letel som doslova na nos, situáciu nezachránilo už ani kompletné prenesenie ťažiska dozadu a po dopade som už neudržal plný plyn. Tak a presne to som vedel, že toho som sa bál... :-)

Video:

Krátky komentovaný zostrih jazdenia po Freeride parku v Bělej v sedle KTM Freeride 350. Ďakujem aj Radkovi GAS Michnovi z Motohouse.cz za zábery, ktoré mi spravil keď zobral kameru na svoju helmu a natáčal ma.
Jazdil a zostrihal: Tomáš Hajduch - Awia

Video: KTM Freeride 350 2012 testovacia jazda - freeride park Bělá p. Bezdědem

Konkurencia:

Konkurencia? Čo? Povedal by som, že Freeride nemá konkurenciu...

Teoreticky ho môžeme skúsiť porovnať s ľahkými nenáročnými hobby endurkami Kawasaki KLX 250, Yamaha WR 250R a teraz aj novou Hondou CRF 250L. Tie sú však niekde inde hlavne podvozkovo, niektoré slabšie ale hlavne majú okolo 30 kg nadváhu. Sú to endurá na cestu, ktoré zvládajú aj hobby jazdu v teréne. No a potom sú tu tie spomínané Bety. Alp 4.0 je veľká a ťažká (oproti Freeridu) a najbližšie k nemu ma tiež trialom šmrcnutá Alp 200. Je však slabšia a znovu ťažšia.

Záver

Freeride je motorka stvorená pre každého jazdca, ktorého láka enduro. S hmotnosťou iba 99 kg je Freeride pozvánkou do sveta endura pre všetkých tých, ktorí k nemu ešte nepričuchli. Je to motorka, ktorá zvládne všetko to čo EXC, ale s oveľa menšou námahou a energiou. Freeride je tak hravé a veľmi ľahké enduro, na ktorom si jazdu naozaj vychutnáte. A tak ako aj ja prekonáte samých seba a zvládnete prekážky o ktorých ste nevedeli že sa dajú na motorke zdolať. Ak vás Freeride zaujal môžete ho mať za 7 280,00 EUR.

 Are you ready to Freeride?
Are you ready to Freeride?

Plusy, mínusy

ľahučké ovládanie, nízka hmotnosť, pružný a dobre sprevodovaný motor, endurácky posed (postoj) asi len cena a fakt, že to nemám doma, parkoval by som ho kľudne v paneláku na treťom poschodí v obývačke :-) A privítal by som dlhší servisný interval

Čo by ťa mohlo zaujímať:

Názov motorky a ročník:

Servisný interval 20 mh
Objem nádrže z toho rezerva 5,5 l
Cena motorky 7 280,00,- EUR

Ceny vybraných ND:

Páčka brzdy 63,84 EUR
Stupačka 29,46 EUR
Spätné zrkadlo 24,42 EUR
Smerovka 19,38 EUR
Svetlomet 79,98 EUR

Text: Tomáš Hajduch - Awia
Foto: David M. Bodlák, www.DMBfoto.cz

Motocykel na test poskytla spoločnosť KTM CEE. Redaktori Motoride.sk jazdia v oblečení 4SR, Acerbis a prilbách Suomy od firmy Styx.

Foto:
 KTM Freeride 350 2012
Všeobecné informácie:
Výrobca:KTM
Model:Freeride 350
Rok:2012
Novinka:NOVINKA 2012
Kategória:Enduro
Motor:
Typ motora:jednovalec (4T)
Objem:349.7 ccm
Max. výkon:24.48 k (18.00 kW) / ot.
Vŕtanie x Zdvih:88 x 57.5 mm
Palivový system:vstrekovanie
Rozvod:DOHC (4V)
Chladenie:kvapalinou
Pohon / Podvozok:
Prevodovka:manuálna 6-stupňová
Sekundárny pohon:reťaz
Zdvih vpredu:250 mm
Zdvih vzadu:280 mm
Brzdy vpredu:jednokotúčová
Priemer bŕzd vpredu:240 mm
Pneu vpredu:90/90-21
Brzdy vzadu:jednokotúčová
Priemer bŕzd vzadu:210 mm
Pneu vzadu:120/90-18
Hmotnosť / Rozmery:
Suchá hmotnosť:99.5 kg
Výška sedla:895 mm
Rázvor:1418 mm
Svetlá výška:325 mm
Objem nádrže:5.5 l
Poznámka:
Poznámka:Cena 05/2012 7 280,00,- EUR

Pridané: 15.05.2012 Autor: Tomáš Hajduch - Awia pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (7 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (18)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Zontes motorcycles

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2020 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 283360 | Včera: 182557