Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.
Pridané: 29.11.2007 Autor: loobo
Čitatelia: 46588 [História]
Je druhom motocykla spopularizovaného medzi rokmi 1950-1960 najmä v Anglicku a Taliansku. Café Racer je motorkár, ovplyvnený kultúrou Rock-n-Rollu. Café racer je Rocker. Aby sme pochopili vývoj kultu Café Racera je treba sa vrátiť naspäť do obdobia s pred 30-tých rokov dvadsiateho storočia, kde boli „položené“ jeho prvé základy.
Po ukončení prvej svetovej vojny sa bežný život angličanov začal vracať do normálnych koľají. Konské povozy a motorizované bicykle postupne uvoľňovali cestu automobilom a motorkám. Narastajúca motorizácia mala vplyv na modernizáciu dopravnej infraštruktúry Anglicka.
Cesty umožňovali rýchlejšiu dopravu tovaru z jednej časti krajny do druhej. Nespĺňali však štandardy dnešných ciest, pretože boli kľukaté aj úzke, niekde dokonca len prašné úseky ciest označené dopravným značením. Ostré zátačky, poľné cesty nepísané a “križovatky” fariem len spomaľovali dopravu aj tak pomalých nákladiakov ktoré nedosiahli rýchlosť viac ako 50 km/h.
S rýchlo rozvíjajúcim sa priemyslom prišli na svet malé čerpacie stanice, oddychové stanoviská, malé podniky rodinného typu, kde mohli unavený vodiči ľahkých valníkov nabrať nové sily na ďalšiu cestu. V noci ruch nákladných a dodávkových vozidiel ustal. Tieto občerstvenia boli otvorené len cez deň a ponúkali jednoduché teplé jedlá, horúcu šálku čaju či kávy.
Ľud sa dostával z depresie a mladý muži začali opäť pracovať na svojej budúcnosti. S prácou prišli aj peniaze takže si mohli zakúpiť postarší motocykel, ktorých bol dostatok. Pre nadšencov rýchlej jazdy a závodenie sa stalo populárnym koníčkom. Motiváciou boli šampionáty závodných motoriek. Motorkám však chýbal výkon a ten “zvyšovali” demontážou “zbytočných” dielov. Za krátko zaplnili cesty. Mladá generácia Angličanov rada vychutnávala nedeľné dopoludnia zo svojími “polovičkami” či sa len tak v kŕdľoch promenádovala po prímorskom pobreží. Práve oni zohrali dôležitú úlohu v neskoršom rozkvete Café Racera.
Koncom tridsiatych rokov sa všetko neočakávane zastavilo. Tý istý mladý muži zhodili svoje čierne koženné bundy, aby si mohli opäť obliecť vojenské uniformy. Anglicko sa zase ocitlo vo vojne proti Nemecku. Počas II svetovej vojny vláda ovplyvňuje motocyklový priemysel, čo znamená koniec produkcie motocyklov a zabúdanie motocyklových nadšencov na závodné stroje. Vojna sa skončila uplynulo asi osem rokov kým sa život vrátil do normálnych koľají.
Café Racer má spoločné korene s “Bober-om” a to v povojnových veteránoch z 1 a 2 svetovej vojny, filozofia “zvyšovania” výkonu viedla cestou očesávania od “nepotrebných” dielcov. Znížením váhy motorky tak dosiahli vyššiu rýchlosť a lepšiu akceleráciu.
Európske “prestavby” boli zamerané na lepšiu ovládateľnosť motocykla. Pohodlie jazdca nebolo podstatné. Prioritou bola vysoká rýchlosť na kľukatých cestách s rôznorodou kvalitou povrchu. Americký jazdci “očesávali” ťažké povojnové cruizery, “stavané” skôr na priamočiary” komfort, než na kľukaté cesty. Evolúcia amerických motocyklov (Bobberov) smerovala skôr k pohodliu než k rýchlosti.
Motorkári neboli spokojný zo seriovým vyhotovením motocykla, preto si postupne vymieňali fabrické diely za súčiastky, ktoré pochádzali zo závodných špeciálov či sa im len podobali. Vzniklo množstvo rôznych spoločností ponúkajúcich široký sortiment náhradných dielov či doplnkov, no veľmi často boli aj domácej výroby.
Viacero vecí ktoré sa odohrali začiatkom 50 rokov mali za následok zrodenie komunity Café Racera. Opäť sa mladý muži vracajú do práce a s našetrenou hotovosťou si opäť kupujú motocykle. Anglický priemysel opäť roztočil svoje kolieska a vzniklo tak zopár legendárnych mašiniek ako Norton Dominator, BSA Gold Star, Triumph Tiger 110 (Kawasaki W650 je dnes napodobeninou Tigra)
Absolútnym pravidlom je prispôsobenie motorky na „závodný“ motocykel jednoduchým spôsobom. Rocker sa snaží o imidž závodníka preto na motorke “nevisia” žiadne zbytočnosti akými sú kryt reťaze, zadný či predný blatník, rôzne kryty či tapacírované sedadlá, veľmi často sú stupačky posunuté do zadnej časti. Cieľom „osekania“ motorky je čo najnižšia váha motocykla a čo najlepšia ovládateľnosť pri vysokej rýchlosti. Najprv sa vymenia riadidlá, potom nasleduje výmena nádrže a sedadla. Neskôr príde na rad modifikácia výfukového systému lakovaného na čiernu matnú farbu a nový lak motocykla. Motorka Rockera je sériovej výroby čo sa týka motora, bŕzd a podvozku. Tradičnou farbou je čierna. Motorky boli rýchle, osobité a agresívne, boli upravované individuálne, podobne ako dnešné “Čopre” či súčasný Streetfighteri.
Pridané: 29.11.2007 Autor: loobo Zdieľať
© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 98325 | Včera: 178508