Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Hodnotenie: (9 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (11)  [Verzia pre tlač] Tlač

Rumunsky ohník 1/4

 Zdieľať

Pridané: 26.11.2018 Autor: MajoKE
Čitatelia: 12507 [Mototuristika - Európa - Cestopis]

Ukrajina, Moldavsko, 12 km nikoho, Rumunsko.

Stala sa mi prvýkrát taká vec. Nemal som zbalenú moto na výlet pár dni vopred a na výlet som šiel unavený. Budík nastavený na 4 h ráno. Takže o 2.30 h idem s cestovnou taškou ku garáži v garážovom dome. No a tam vreskot. Ako starší a dlho ženatý muž usudzujem, že to predsa nemôžu byť zvuky pri sexe. Mýlim sa! Dobre teda, podľa intenzity všetkého, si myslím, že ku finále je menej ako 1 min. Stojím teda pri svojej garáži a v 6 vľavo sa svieti, okrem iného. Tak im doprajem, 1 min počkám. Ďalší omyl, kašlem na to, alarm odpípnem, plechové dvere tresnú o 20 min odchádzam, Tenerka sa ozýva medzi stenami. A milenci to majú v....

1. Černivci.
1. Černivci.


Prešiel som asi 10 km smerom od Košíc idem dole kopcom, pridávam na 130 km/h, akoby som bol na diaľnici. Cestu na UA hranicu poznám dobre, masírujem si ego ako dobre som si nastavil svetlá, spomeniem si na garážový príbeh a usmejem sa. Prepnem na diaľkové svetlá. Prečo vidím na rovnej ceste smerové dosky? Veď za nimi sú betónové zábrany, kde je cesta!

Brzdím o život! No a čo sa stane, keď som si nastavil prednú vidlu na mäkko kvôli UA cestám? Predok ponorený a svetla svietia o 2/3 bližšie! Kurva, nevidím prekážku. Keď ponorený predok osvetlí betónovú zábranu, odbrzďujem predok a odbočujem vpravo. Len tak, tak. Mám v gatiach riadne naložené. Mám tam 6tku pri 30tke. Cestu zmenili kvôli diaľničnému privádzaču, bola tam z ničoho nič pravouhlá zákruta tak na 40km/h. Nooo, sú motorky, ktoré neponárajú predok pri brzdení.

2. Černivci.
2. Černivci.


Pred V. Nemeckým ma zastavuje policajt a prikáže mi odbočiť na prechod cez dedinu, je plno. Plno je slabé slovo. Predbehujem sa na drzovku, až pokiaľ nie je dvojrad áut taký úzky, že sa neprepchám, paráda som desiaty. Naposledy som bol na UA, keď som šiel na Krym pred vojnou. V roku 2013. Dlhý čas, aby som zabudol na hraničné maniere. To myslia vážne s kontrolou paliva v nádrži a zápisom km? Mali tu už prípad, aby niekto o 4.30 h sem prišiel z Košíc natankovať na moto a šiel naspäť?

Prejdem Sk hranicu. Som pred UA. Stále som desiaty, stále tam vojak dáva papierik, stále budem chodiť od okienka ku okienku. To sú tak dole umiestnené okná, aby sa človiečik klaňal, ukláňal? Ale pozor. Špiny je tu viac, obrubníky, vyváľané, keď spadneš na zem neudrieš sa, toľko je tam špakov a bordel od olúpaných slnečnicových jadierok, asi je to dobre na nervy pri hodinách čakania. Všetci sú hodinami čakania flegmatickí. 2/3 áut majú Sk a CZ evidenčné čísla, majú viac ako 10 rokov, Slováci, Česi? Ale kdeže! Chcel by som vidieť tú STKčku, ktorou prešli. Po 130 minútach som v UA.

3. Chotyn
3. Chotyn

Ukrajina. Je 15. 9. 2018, kurz za hranicou u veksláka 1€ - 32.5 hrivien.

Prechádzam Mukačevo, okolo mesta Chust a ďalej sú nevyspytateľne cesty. Čo to znamená? Môžeš škrtnúť stupačkou a si kolmo na cestu. Nákladné auto odbočuje vľavo a tak si ho kľudne asi 40tkou obieham sprava, ale je tam taký hrboľ z asfaltu, že od strachu dvíham nohy. Niektoré výtlky musím obchádzať veď mám svetlosť len 19 cm. Ak sú stromy popri ceste a vrhajú ti „riedke“ tiene spomaľ, zachrániš si koleso. Vedel som to, zhoršilo sa to. Je to o trpezlivosti. Keď som ako dieťa býval s rodičmi na Ťačevskej ulici, bolo to na počesť mesta Tjačiv na južnej UA.

4. Kamenec Podolski.
4. Kamenec Podolski.


Veru mesto vyzerá zle. Za mestečkom si dávam borč a minerálku, poriadnu smotanu a čierny chlieb. 1 €. Kopírujem rumunské hranice a vojaci vo viacerých radoch naťahujú ostnatý drôt. Nová doba. Pomerne často vidím policajné hliadky majú buď Toyoty Prius, alebo Mitsubishi Outlander hybrid. To bol teda nápad. Policajti stoja pri ceste, všimol som si, že nemajú zbrane. Nakoniec zo zvedavosti zastavujem v tieni pri Toyote Prius. Tu sa dozvedám, že do 8 h zmeny zbraň nenosia, ale môžu ak chcú. Vraj to nie je za potreby, žijú tam vraj dobrí ľudia. Tak to si nemyslím. Bol to môj asi 5 rozhovor z človekom na UA a stále som dostal dve otázky: „Koľko stojí moto a koľko zarábam.“ Lezie mi to na nervy. Potom odbočujem rovno na sever smer Rachiv do kopcov. Kopce a lesy mi vracajú náladu. Po vjazde do oblasti Ivano-Frankivsk sa cesty podstatne zlepšia. Prichádzam do Černivci.

5. Kamenec Podolski.
5. Kamenec Podolski.


>

Pridané: 26.11.2018 Autor: MajoKE Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (9 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (11)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

06-MG-Stevio-side

Harley-Davidson

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 214202 | Včera: 163912