Hodnotenie: (9 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (15)  [Verzia pre tlač] Tlač

MotoGP 2015 - VC Kataru - pretek

Pridané: 29.03.2015 Autor: Beal
Čitatelia: 5947 [Šport - MotoGP]

Po preteku zaznela talianska hymna. Patrila všetkým trom na bedni a tiež Ducati.

Seriál článkov - MotoGP 2015:

| Seriál článkov: MotoGP 2015 |

Konečne sme sa dočkali a po zime plnej všakovakých vyjadrení prišiel prvý pretek. Že sa Ducati zjavovala na popredných miestach sme videli už minulú sezónu, žiaľ, väčšinou to bolo len pár kôl a o to väčšie boli očakávania tejto sezóny. Krôčik od štartu sezóny išiel z Ducati hlas aj na adresu Valentina Rossiho, ktorý by podľa nich tento rok mohol zabojovať o titul majstra sveta. Kde na to prišli? Opýtal sa asi každý, kto videl tréningy v Katare a výsledky samotnej kvalifikácie, ktorá postavila Rossiho na ôsmu priečku. Najlepšiu pozíciu na štarte chytila Ducati Andrea Doviziosa nasledovaná dvoma Hondami z nich až tá druhá patrila Marquezovi.

Pretek odštartoval. Pedrosa sa prepadol v roji strojov, Marc Marquez bol hneď v prvej zákrute príliš rýchly a išiel von. Vedenia sa chopila trojica Dovizioso, Iannone a Lorenzo, na opačný koniec sa zaradil Marquez a z posledného miesta nasadil stíhaciu jazdu.Valentino Rossi na ôsmom mieste začal zrýchľovať a postupne sa aj cez Pedrosu dostal na štvrté miesto. Následne nasadil najrýchlejšie kolo preteku a onedlho už bol zavesený za vedúcou trojicou. Prvú pozíciu si striedali najčastejšie Lorenzo s Doviziosom, no boli aj chvíle, keď prvé dva miesta patrili Ducati. Tie dnes presvedčili o svojej sile a bolo vidieť, že hlavne na cieľovej rovinke boli o hodne rýchlejšie od Yamahy.

Čím bližšie bol záver preteku, tým viac vyhrotená bola situácia. Marc Marguez sa z posledného miesta preštrikoval na piate, ale ďalej to už nešlo. Rossi predbehol Lorenza a začal sa napínavý boj o prvé miesto. Niekoľko krát si vymenili pozície Rossi s Doviziosom, ale cieľová čiara sa zdala byť na rovinke príliš vzdialená a vyzeralo to tak, že Ducatke stačí dostať sa na rovinu na druhej pozícii a po cieľovú čiaru sa dokáže rozkotúľať natoľko, že v posledných metroch ukáže Yamahe chrbát. Aj sa tak stalo no Yamaha o pár metrov udržala prvé miesto a doviezla na svojom chrbte Rossiho na prvom mieste. Druhý s tesnou stratou prešiel cieľom Dovizioso a tretie miesto, vôbec prvé pódium v triede MotoGP patrilo Iannonemu. Chvíľami vedúci Jorge Lorenzo zo svojej zemiakovej pozície určite nebude šťastný.

Čo nám dal závod v Katare? V prvom rade je to poznanie, že Ducati sa nenormálne zlepšila a dokázala nie len držať krok, ale dokonca udávať tempo celý závod. Niet pochýb, že tento rok to v čele pretekov bude oveľa zaujímavejšie. Ďalej vieme, že aj Marquez robí chyby a hoci je to fenomenálny jazdec, doba, kedy sa z poslednej pozície dalo dostať na prvé miesto je preč. Nemastný neslaný bol Dani Padrosa, ale mohlo to byť len nastavením stroja. Na výkriky: „Rossi je späť“ je príliš zavčasu, dnešný pretek išiel výborne, no kto vie, čo by sa dialo, keby bol Marc ostal vo vedení. Na to sa však história nepýta a odpoveď na otázku nájdeme možno už v nasledujúcom preteku v Amerike 12. apríla.