Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Moto Guzzi

Hodnotenie: (12 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (96)  [Verzia pre tlač] Tlač

Predaje nových motocyklov na Slovensku v roku 2012

 Zdieľať

Pridané: 22.01.2013 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 8963 [Novinky - Oznam]

Opäť sme o rok starší a teraz navyše aj múdrejší, keďže sme dostali čerstvé trhové dáta. Hneď sme ich aj rozpitvali.

Seriál článkov - Štatistiky predaja motocyklov:

Žiaľ, nárastu trhu sme sa ani tentoraz nedočkali. Poklesy nastali vo všetkých kategóriách, celkovo trh klesol o 265 kusov, čo je viac ako 6,5 %.

Rovnako ako v minulých rokoch, aj teraz budeme pre naše účely hovoriť iba o motocykloch a skútroch nad 50 kubíkov a odfiltrujeme preč aj štvorkolky a motokrosy, aby sme dostali čo najvypovedajúcejšie čísla. Samozrejme, berieme do úvahy iba nové stroje predané a zaregistrované na Slovensku, dovezené motorky nás nezaujímajú. Počet vozidiel spĺňajúcich všetky tieto podmienky sa za minulý rok ustálil na ľahko zapamätateľnej hodnote 1888 kusov, čo je o 2,4 % menej než minulý rok.

Na nasledujúcom grafe je jasne vidieť rozdiely medzi „zlatým“ rokom 2007 a ďalšími, ktoré už boli poznamenané krízou. V priebehu piatich rokov sa náš trh scvrkol o takmer 40 %. Červené stĺpce sú motocykle s kubatúrou nad 50 cm3, sivé stĺpce do 50.

Na ďalšom grafe vidíme, ako sa v priebehu troch rokov posunul vrchol sezóny. Ten je ovplyvnený najmä počasím a príchodmi niektorých najpredávanejších modelov.

V optike trhových podielov najväčších hráčov pekne vidieť, ako sa vysporiadali s krízou a sťaženými podmienkami. Honda si udržala svoju vysoko nastavenú latku, narásť dokázala iba Yamaha a Harley-Davidson. Ostatným značkám podiely padali alebo ostali aspoň na úrovni minulého roka.

Vysoký trhový podiel znamená veľa predaných kusov. V roku 2012 sa poradie prvej trojky nezmenilo, ale stala sa vec nevídaná – medzi tradične silné značky sa po prvý raz prepracoval americký Harley-Davidson, ktorý dokonca vytlačil Kawasaki na piatu priečku. Pre úplnosť treba dodať, že „harlejácke“ dáta vidíme v štatistikách iba druhý rok, pretože predtým sa ich motocykle predávali iba neoficiálne.

Najzaujímavejší je však prehľad úspešnosti konkrétnych modelov, pre lepšiu orientáciu rozdelený na motocykle a skútre. Na Slovensku si prvú priečku v motocykloch delia Honda NC700S, Suzuki DL650 V-Strom a Yamaha FZ8 s 35 predanými kusmi. V tesnom závese ide BMW R1200GS, za ním Honda NC700X a minuloročný bestseller CBF125. Ďalej nasledujú pomerne známe a zavedené modely, jedinou reálnou novinkou je Honda Crosstourer, tú si uplynulý rok kúpilo 15 ľudí.
Zo skútrov sa s vysokým náskokom darilo opäť, takpovediac tradične, Honde PCX125. Hneď za ňou nasleduje jej väčší súrodenec PCX150 so 48 kusmi, ktoré však boli k dispozícii až v druhej polovici roka. Prvú päťku uzatvárajú Adamoto Streetfighter 125, Vespa GTS300 a Honda Vision 110.

Údaje boli spracované zo štatistík Zväzu automobilového priemyslu SR.

Pridané: 22.01.2013 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Seriál článkov - Štatistiky predaja motocyklov:

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (12 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (96)  [Verzia pre tlač] Tlač
Aprilia

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2022 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 216048 | Včera: 233812