Pridané: 07.04.2003 Autor: sita
Čitatelia: 7051 [Šport - MotoGP]

VC Japonska cestných motocyklov - V triede MotoGP 51. triumf Taliana Valentina Rossiho

Zranený Daidžiro Kato
SUZUKA 6. apríla (SITA) - Úradujúci majster sveta v triede MotoGP Talian Valentino Rossi na motocykli značky Honda vyhral úvodné podujatie sezóny 2003 majstrovstiev sveta cestných motocyklov - VC Japonska. Fenomenálny dvadsaťštyriročný pretekár tak skompletizoval hetrik víťazstiev na okruhu v Suzuke a pripísal si už 51 triumf na podujatiach MS z celkovo 109 štartov. Na druhom mieste skončil jeho krajan Max Biaggi (Honda), ktorý by v prípade víťazstva predstihol historický rekord Austrálčana Micka Doohana v počte získaných bodov na Veľkých cenách. Biaggi tak na oslavy musí čakať minimálne do ďalšieho podujatia sezóny. Bronzový stupienok vybojoval pre tím Ducati, ktorý mal v triede MotoGP premiéru, ďalší Talian Loris Capirossi. Preteky dopadli dosť zle pre domácich jazdcov, keď až traja havarovali, z toho najťažšie Daidžiro Kato, ktorého s otrasom mozgu, zranením krku a dýchacími problémami museli previesť helikoptérou do nemocnice.

Loris Capirossi na Ducati

Vo "štvrťlitroch" sa husársky kúsok podaril Manuelovi Poggialimu zo San Marina (Aprilia), ktorý vyhral preteky aj keď štartoval až z 23. miesta na štarte. "Pred pretekmi som pokladal víťazstvo za nemožné. Motorka bola však perfektne pripravená a všetko šlo ideálne," povedal majster sveta v triede do 125 cc z roku 2001, ktorý sa stal prvým jazdcom od roku 1988, ktorý vyhral v kubatúre do 250 cc hneď svoje premiérové preteky. Ďalšie dve priečky patrili Japoncom - druhý bol Hiroši Aojama, tretí Juki Takahaši (obaja na Honde).

Dramaticky záver mali preteky v triede do 125 cc, kde sa z víťazstva nakoniec tešil Talian Stefano Perugini (Aprilia). Kolo pred koncom do Peruginiho vrazil jeho krajan Lucio Cecchinello, no dvadsaťročný motocyklista udržal riadenie a zvíťazil o 37 tisícin sekundy pred ďalším Talianom Mirkom Giansantim (Aprilia). Tretiu priečku obsadil Nemec Martin Jenker (Aprilia). Ceccinello po zrážke s Peruginim vyletel z trate, no nakoniec ho klasifikovali na 8. mieste.

10. Carlos Checa (Šp.) Yamaha 44:53,382

© 2002, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Pridané: 07.04.2003 Autor: sita Zdieľať