Pridané: 06.11.2001 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 7179 [Šport - GP 500]

Posledný závod 500-viek v tejto sezóne v Brazílii mal všetko: pády, dážď, reštart, strhujúci záver,
víťaztvo šampióna a slzy porazených
.

Ako zhasli semafory na poslednej GP tejto sezóny, málokto predpokladal čo sa stane. Počasie bolo celý ďeň nerozhodné a Tohuru Ukawa s Kennym Robertsom sa dostali prvý do prvej zákruty oficiálne "suchého preteku." Olivier Jacque vošiel do zákruty ako tretí po vynikajúcom štarte z ôsmej pozície, ale problém so spojkou mu nedovolil dokončiť zákrutu. Spadol a zobral so sebou k zemi aj svojho tímového kolegu Shinya Nakana.

Rossi bol prvý, ktorý premostil priepasť za dvoma vedúcimi jazdacami, ale hneď bol nasledovaný ďalšími rýchlymi jazdacami. Červené Marlboro Yamahy Carlosa Checu a Maxa Biaggiho boli stále za ním. Ale všetky oči divákov sa upierali na jediného brazílčana v štartovom poli Alexa Barrosa, ktorý sa prebil na tretiu pozíciu z 12 štartového miesta. Dav hučal od nadšenia, až nebolo počuť zvuk motorov, keď v piatom kole začalo pršať.

Objavila sa červená vlajka a pretek bol zastavený. Reštart pomiešal a zneprehľadnil celý pretek. Na určenie víťaza sa museli spočítať časy z oboch štartov, a štartovalo sa z pôvodné štartovacích pozícií. Barros musel zopakovať célu prácu, ak chel pomýšľat na najvyžšie méty.

Kým Brazílčan bol znevýhodnený, Španiel Sete Gibernau reštartom získal, keď mohol nastúpiť na opakovaný štart na druhom motocykli po tom čo spadol tesne pred červenou vlajkou.

Valentino Rossi nasledovaný Carlosom Checom
Voľba pneumatík sa ukázala byť veľmi dôležitá, ako trať pomaly usychala. Tí čo zvolili iba mierne vyrezané slicky mali nepomernú výhodu. Ako sa Barros snažil opäť dostať do vedúcej skupinky jeho polosuché pneumatiky zmarili nádeje jeho ako aj fanúšikov na úspech na domácej pôde. Medzitým to bol Rossi, ktorý sa dostal do čela, ale Checa a Biaggi mu boli stále na dostrel.

V 16-tom kole z 24 sa Checa dostal do vedenia. Španiel bol najrýchlejším mužom na okruhu, ale potreboval získať na Valentina 1.9s, aby si zabezpečil víťaztvo. Obaja jazdci jazdili na hrane, ale počítadlo kôl počítalo čím ďalej rýchlejšie ako sa striedali v jadzení najrýchlejších kôl. Checovo vedenie sa pohybovalo medzi 0.04 až 0.3s.

Valentino Rossi
Do poslednej zákruty sa dostali súčastne s Anthonym Westom jazdiacim na 13 mieste. Checa bol nútený spomaliť a pri výjazde Rossi zacítil víťaztvo. Yamaha preťala cieľovú pásku pred Nastro Azzurro Hondou len o dĺžku jedného stroja a to bolo pre Checu málo. Rossi tak získal 11-te víťaztvo túto sezónu o 0.143s a zakončil Šampionát 2001 vo veľkom štýle.

Rossi sa neuveriteľne tešil a predviedol dívákom wheelie a neuveriteľný burn-out. Narozdiel od neho Checa bol zdevastovaný. Keď sa dozvedel, že jeho náskok nestačil na predbehnutie Rossiho zrútil sa a v slzách ho museli odprevadiť na pódium jeho kolegovia z týmu.