Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (7)  [Verzia pre tlač] Tlač

MotoGP - Sepang - 16. kolo

Pridané: 25.10.2009 Autor: motoracingsk
Čitatelia: 3514 [Šport - MotoGP]

Valentino Rossi získal vďaka tretiemu miestu v dnešných mokrých pretekoch v Sepangu deviaty titul Majstra sveta.

Preteky MotoGP

S polhodinovým posunom (kvôli silnému dažďu) odštartovali preteky triedy MotoGP a voda na trati bez diskusií najlepšie sadla Casey Stonerovi. Austrálčan "naložil" druhému Danimu Pedrosovi 14,5 sekundy a s veľkým prehľadom zvíťazil. Za Pedrosom jazdiaci Andrea Dovizioso spadol, tretie miesto a zároveň majstrovský titul vybojoval Valentino Rossi. 9-násobný majster sveta sa musel na túto pozíciu prebiť z hĺbky štartového poľa, kam sa prepadol v úvode pretekov. Ešte horšiu pozíciu na štarte mal Jorge Lorenzo, namiesto druhého miesta sa po probléme s motocyklom pri odjazde z boxov musel zaradiť na posledný flek, z ktorého nakoniec postúpil až na celkové štvrté miesto. Za osamoteným Nicky Haydenom, Chrisom Vermeulenom, Tonim Eliasom a Marcom Melandrim si to na cieľovej čiare o deviate miesto rozdali Loris Capirossi a Mika Kallio. O stotinu sekundy bol úspešnejší skúsený Talian na Suzuki. V posledných pretekoch vo Valencii sa rozhodne o držiteľovi tretieho miesta v hodnotení šampionátu, navrch má Casey Stoner s 11 bodmi k dobru pred Danim Pedrosom.

Preteky 250 ccm

Skvelý súboj medzi dvoma vedúcimi jazdcami šampionátu štvrťlitrov Hiroshi Aoyamom a Marcom Simoncellim so šťastnejšou koncovkou pre japonského pretekára. Tak by sa dali v skratke zhrnúť dnešné preteky triedy 250 ccm. S Aoyamom a Simoncellim sa dokázal udržať len Hector Barbera (Jules Cluzel a Alvaro Bautista spadli), po sérii dych berúcich výmen na čele štartového poľa sa Aoyama dokázal odpútať od Simoncelliho a zaslúžene zvíťazil. Taliansky ex-majster sveta nakoniec prišiel o druhé miesto až na cieľovej čiare, po útoku Barberu v poslednej zákrute prišli do cieľa v rovnakom čase no španielsky jazdec mal rýchlejšie kolo pretekov a to rozhodlo. Aoyama má pred poslednými pretekmi 21 bodový náskok na čele šampionátu, ak vo Valencii získa minimálne jedenáste miesto, titul je jeho. Za štvrtým Thomasom Luthim skončili s tesným odstupom Hector Faubel a Ratthapark Wilairot, siedmeho Alexa Debona nasledoval ôsmy Lukáš Pešek. Do prvej desiatky sa zmestili ešte Alex Baldolini a brat víťaza Aoyamu Shuhei. Druhý z Čechov Karel Abraham prišiel do cieľa na dvanástom mieste.

Preteky 125 ccm

Víťaz kvalifikácie Mark Marquez sa na špici pretekov držal len jedno kolo (a pre poruchu motocykla nakoniec cieľ nevidel), potom začala úradovať dvojica Aspar Teamu 125 cc Julian Simon a Bradley Smith. Smith sa pred Simona dokonca dostal, v závere ale Angličan v službách španielského tímu zaváhal a po jeho dlhom prejazde jednou zo zákrut už aktuálny majster sveta vedenie z rúk nepustil. Skupinka o tretie miesto bola poznamenaná veľkou úmrtnosťou - S. Bradl, D. Webb, J. Folger, E. Vasquez, M. Marquez či S. Corsi pre pády či poruchy museli vzdať boj o pódium predčasne. Z tretieho miesta sa nakoniec so šesť sekundovou stratou na vedúcu dvojicu tešil Pol Espargaro. S miernym odstupom za ním finišovali Sergio Gadea a Nicolas Terol, šieste miesto obsadil Sandro Cortese. Esteve Rabat, ktorý pôvodne takisto bojoval o popredné umiestnenie, skončil siedmy, top ten skompletovali Andrea Iannone, Joan Olive a Lorenzo Zanetti. Český pretekár Jakub Kornfeil obsadil devätnáste miesto.