Hodnotenie: (6 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (6)  [Verzia pre tlač] Tlač

MotoGP 2007 – 7 – Španielsko – Catalunya, 10.6.2007  Stoner sa Rossim uštvať nenechal

Čitatelia: 3355 [Šport - MotoGP]

Katalánskou veľkou cenou, ktorá bola siedmou v kalendári pokračoval šampionát MotoGP.

Katalánsky okruh Barcelona

MotoGP

V kvalifikácii vybojoval časom 1.41.840 poleposition Valentino Rossi, druhý stál na štarte prekvapivo Randy DePuniet na Kawasaki a tretím v prvej rade bol domáci Dani Pedrosa.

Do preteku vyrazil najlepšie Pedrosa, sekundovali mu Stoner, Hopkins a Rossi. Vale vedel, že ak chce bojovať o prvú priečku, nesmie nechať Stonera ujsť a hneď sa posunul pred Hoppera. V štvrtom kole došlo ku kontaktu Toniho Eliasa s Randym DePunietom, obaja to však ustáli a pokračovali v jazde. Valentino sa dostal už aj pred Pedrosu a pokúšal sa dostať do vedenia, no bol dlhý a tak zatiaľ viedol Stoner. V osemnástom kole sa predbiehací manéver už Rossimu podaril, avšak vo vedení sa dlho neohrial, viackrát si so Stonerom vymenili pozície. Za ich chrbtami z tesnej vzdialenosti všetko sledoval Pedrosa, väčší odstup už mal John Hopkins. Do posledného kola vchádzali jazdci na čele so Stonerom, od druhého Rossiho sa očakával útok, no Stoner svojou chladne kľudnou jazdou neumožnil, aby sa Doktor pred neho dostal. Aj tretí Pedrosa sa pokúšal o útok, no poradie sa nezmenilo, zvíťazil Stoner pred Rossim a Pedrosom. Štvrtý skončil Hopkins a piaty DePuniet. Ducati, Yamaha, Honda, Suzuki, Kawasaki – pekne farebná prvá päťka.

Víťaz Casey Stoner na Ducati

Prvá päťka po siedmych pretekoch bodovo:

250ccm

Kvalifikácia kubatúry 250ccm bola korisťou suveréna Jorgeho Lorenza, keď si zaistil časom 1.45.098 poleposition. Druhý Hector Barbera zaostal až 0,915 sekundy, tretí sa kvalifikoval Andrea Dovizioso. Štvrtý bol Alex Debon, testovací jazdec Aprilie, ktorý išiel na divokú kartu. Karel Abrahám štartoval z 20. miesta.

Do preteku vyrazili všetci, najlepšie ale Lorenzo, ktorý sa ujal vedenia. Dobrý štart mal aj Luthi, ten sa dostal na druhé miesto. O trochu napätia sa postaral ešte v prvom kole Dovizioso, dostal sa vo vysokej rýchlosti krátko mimo trať, plyn však neubral a vrátil sa späť na asfalt. Lorenzo ťahal na mieste prvom, druhý bol Dovizioso a tretí Luthi. Neskôr sa na tretie miesto dostal DeAngelis a v šestnástom kole už na miesto druhé. Dobre sa darilo aj „divočákovi“ Alexovi Debonovi na Aprilii, pohyboval sa na piatej priečke, no len do okamihu kým nehavaroval. Zatiaľ si Lorenzo vytvoril náskok a suverénne zvíťazil, DeAngelis dokončil druhý a Dovizioso tretí. Karel Abrahám si pripočítal dva body za štrnáste miesto.

125ccm

V kvalifikácii najmenšej kubatúry zajazdil najrýchlejšie kolo Gábor Talmácsi, a to za 1.50.012, vedľa neho sa na štartový rošt postavil Hector Faubel, tretí sa kvalifikoval Sergio Gadea a štvrtý Bradley Smith. Lukáš Pešek dlho viedol v kvalifikácii, no ku koncu ju trochu pretaktizoval a tak to stačilo na piate štartové miesto.

Po zhasnutí svetiel najrýchlejšie vyrazil Faubel, Lukáš Pešek sa držal na piatej pozícii. Hneď po prvom kole nám predviedol demolačné divadlo Pasini, ktorého smola nemá túto sezónu konca. Po cieľovke sa mu zadrel motor, nasledoval pád a jeho čižmy neušetrili kapotáže na jeho Aprilii. Lukáš sa v úvodných kolách držal na tretej až piatej pozícii. Celkom sa vytiahol aj Pol Espargaro, keď sa dostal z 18. štartovej pozície až do vedúcej skupiny na piate miesto. Do čela sa dostal Gadea, na druhú pozíciu Pešek a tretí bol Talmácsi. Desať kôl od konca sa dostal Lukáš na prvé miesto, no len po cieľovú rovinku, ktorá každé kolo výrazne zamiešala poradím. Vo vedúcej skupine sa pohybovalo osem jazdcov, ktorí si často menili pozíciu. V dobrej forme boli aj stroje rakúskej KTM s jazdcami Krummenacher a Koyama, ktorí sa pohybovali na úvodných miestach vedúcej skupiny. Do cieľa chýbali štyri kolá keď došlo k pádu Lukáša Peška, ktorý zobral so sebou aj Hectora Faubela. Lukáš však ihneď po páde svoj stroj zodvihol a pokračoval v preteku, no Faubel už také šťastie nemal a musel skončiť. Dve kolá pred koncom boli vo vedení oranžové motocykle, prvý Krummenacher, druhý Koyama. V nájazde do posledného kola sa ale dostal do vedenia Gadea, posledné kolo prinieslo neskutočne napínavé súboje, ktorých výsledkom bolo konečné cieľové poradie Koyama, Talmácsi, Krummenacher a Gadea. Lukáš Pešek dokončil nakoniec trinásty.

24. júna nás čakajú preteky v anglickom Donington Parku.

Pridané: 14.06.2007 Autor: Brambo Zdieľať