Diskusia Diskusia k článku (2)  [Verzia pre tlač] Tlač

MotoGP 2007 – 18 – Španielsko, Valencia, 4. 11. 2007, majstrovský trojlístok doplnil Gábor Talmácsi

Pridané: 08.11.2007 Autor: Brambo
Čitatelia: 3670 [Šport - MotoGP]

Majstri sveta z dvoch kubatúr boli známi už pred poslednou veľkou cenou, ktorá sa išla tradične vo Valencii. Titul v kubatúre 125 ccm nakoniec putuje k našim južným susedom, získal ho Gábor Talmácsi. O rozruch sa postaral ale aj Valentino Rossi.

Valencia – okruh uprostred štadiónu

MotoGP

Hlavnou úlohou v sobotňajšom kvalifikačnom tréningu bol určite nepríjemný pád Valentina Rossiho, pri ktorom si Vale zlomil tri kosti v zápästí pravej ruky. „The Doctor“ ale potreboval získať aspoň jeden bod, aby si udržal druhú priečku v celkovom poradí a tak sa rozhodol do preteku nastúpiť. A práve z miesta, ktoré je najbližšie cieľovej čiare štartoval vďaka kvalifikačnému času 1.31.517 domáci Dani Pedrosa, ktorý sa snažil Valemu druhé celkové miesto vyfúknuť. Casey Stoner sa kvalifikoval druhý a Nicky Hayden tretí. Valeho pád sa odohral v úvode kvalifikácie, keď sa ešte nenasadzujú kvalifikačné pneumatiky a tak štartoval až z 17. pozície.

Po štarte preteku sa do čela dostal Casey Stoner tesne sledovaný Danim Pedrosom. Títo dvaja si už v úvode vytvorili náskok pred zvyškom, ktorý viedol Nicky Hayden. V šiestom kole sa dostal Pedrosa do vedenia a na tretie miesto pred Haydena sa dostal John Hopkins. Valentino Rossi bojoval tesne za bodovanou pozíciou, Anthony West ho dokonca pustil v jednej chvíli pred seba. V čele žiadna zmena, Pedrosa, Stoner a Hopkins. Vale sa dostal dokonca aj pred Nakana, všetko vyzeralo sľubne, no prišla chyba, po ktorej sa Valentino rozhodol boj ukončiť a zamieril do boxov. Pred koncom pretekov predviedli ešte výborné súboje Melandri s Haydenom. Na čele sa stále nič nezmenilo, zvíťazil Dani Pedrosa na Honde, druhý skončil Casey Stoner na Ducati a tretí John Hopkins na Suzuki. Keďže Rossi nebodoval a Pedrosa zvíťazil, posunul sa Dani v celkovom hodnotení na druhú priečku.

Dani Pedrosa na Honde RC212V

Prvá päťka po osemnástych pretekoch bodovo:

250ccm

Poleposition si zaistil časom 1.35.166 fín Mika Kallio, postupne ďalej od čiary stáli Jorge Lorenzo, Yuki Takahashi a Marco Simoncelli. Karel Abrahám štartoval z 21. pozície.

V prvých kolách viedol Lorenzo pred Doviziosom, no postupne sa začal zo zadných pozícií predierať dopredu Alex DeAngelis. Zviedol niekoľko skvelých súbojov s Bautistom a pokračoval ďalej nahor. Vo ôsmom kole bol už druhý, pred zatiaľ vedúcim Lorenzom. Za nimi sa odohrávali taktiež zaujímavé súboje medzi Kalliom a Doviziosom. DeAngelis bol nezadržateľný, dostal sa aj pred Lorenza a začal si vytvárať náskok. A to štartoval z deviatej pozície! Lorenzo sa začal prepadávať, Bautista a taktiež aj Karel Abrahám padli doslova. Kallio však začal sťahovať z DeAngelisovho náskoku a v predposlednom kole ho predbehol. Vo Valencii teda zvíťazil oranžový stroj pilotovaný Mikom Kalliom, druhý skončil Alex DeAngelis na Aprilii a na tretie miesto sa prepracoval Alex Debon, taktiež na Aprilii.

Mika Kallio a KTM

125ccm

Už v kvalifikácii si najlepším časom 1.39.029 zaistil dobrú vyhliadku na titul Gábor Talmácsi. Hneď vedľa neho stál jeho tímový kolega, no aj ďalší adept na titul, Hector Faubel. Z tretieho miesta štartoval Sergio Gadea a zo štvrtého Lukáš Pešek. Na prvých troch miestach teda všetci z tímu Bancaja Aspar.

A hon na líšku, čiže na Talmácsiho sa začal. Maďar bojujúci o zisk titulu medzi španielskymi kolegami a dokonca aj na španielskej pôde? Nie je to trúfalosť, či drzosť? Svorku najskôr viedol Pol Espargaro, ktorý štartoval až z deviateho miesta, no neskôr to bol hnaný, no chladný Talmácsi, ktorý sa dostal do vedenia. Lukáš sa po štarte prepadol na desiate miesto, ale systémom „Žádné sraní, mladá paní“ sa dostal za pár kôl už na miesto tretie. Zatiaľ sa na vedúceho Talmu dotiahol Faubel a začali ťažko slovami opísateľné súboje. Bolo viditeľné, že Talmácsiho Aprilia mala nižší „Top Speed“ ako Faubelova, no v kľukatých úsekoch trate sa Gábor vždy dotiahol. Predvádzali dychberúce striedania, keď sa zrazu medzi nimi objavil o kolo pozadu idúci Joan Olive. Olive je španiel... Čo by tam ten tak len mohol robiť? Po jednej malej chybe pustil Faubela pred seba, ešte že nevytiahol leták s nápisom „Choď po ňom!“. Kolá postupne odsýpali a na pomoc sa pridal aj Gadea. No aj tak nestačilo... Pretek vyhral síce Hector Faubel, no Gábor Talmácsi sa udržal na druhom mieste a zaistil si tak titul majstra sveta. Tretí skončil Sergio Gadea, štvrtý Mattia Pasini a piaty Lukáš Pešek. Celkovo patrí v šampionáte 125ccm Lukášovi štvrté miesto. Gratulujeme!

Gábor Talmácsi majstrom sveta!

Sezóna 2007 je za nami, pripomenieme, že v kráľovskej kubatúre je majstrom Austrálčan Casey Stoner na Ducati, v dvestopäťdesiatkach španiel Jorge Lorenzo na Aprilii a v najslabšej kubatúre náš južný sused Gábor Talmácsi na Aprilii. Za skvelé momenty je ale potrebné poďakovať všetkým jazdcom a určite sa je na čo tešiť v budúcej sezóne!

Pridané: 08.11.2007 Autor: Brambo Zdieľať