Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

RSA sport

Hodnotenie: (13 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (17)  [Verzia pre tlač] Tlač

Decembrové Maďarsko alebo Majo v škole nesedel, nemecky nevedel 1/3

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 05.12.2006 Autor: MajoKE
Čitatelia: 8226 [Mototuristika - Európa - Cestopis]

Dôvod? Mám presne ten istý ako horolezec, ktorý vylezie na skalu, pozrie výhľad, zje bôčikovú nátierku a ide dole alebo 40-ročný chlap dobehne maratón za 3:50 hod, unavený na smrť alebo... Mal som chuť.

Nenávidím byť v nejakej činnosti začiatočník

Deň pred odchodom si idem pripraviť a nabaliť Fazera. Na displeji žiadny údaj, vyhrievanie rukovätí zapnuté. Volám známemu do BMW, pomóóóc Kamil. Na druhý deň sa dozvedám smutnú správu, baterka je v stave klinickej smrti. Tak už viem, čo chcem na vianoce. Musím upraviť trasu, pretože požičaná baterka je slabá, chlapi v práci ma roztlačia a upaľujem aspoň do Lučenca nabiť cez noc baterku.

Ráno o 7 hodine vyrážam z Lučenca smer V. Krtíš po ceste č. 75 a v dedinke Kolta, okrem toho, že som prešiel psíka, odbočujem na Komárno. Prepáč Bundášik (vyzeral ako kučeravý potkan), ale na dedinsky zablatenej ceste má moja bezpečnosť ďaleko vyššiu cenu ako pochybný vyhýbací manéver. V Komárne pozdravím chlapov motorkárov zo servisu, natankujem, dokúpim poriadny kus perfektnej anglickej slaniny, údený syr, olivy a neodmysliteľné Snickersy .

K jednotlivým mestám napíšem pár viet z internetu a potom svoje dojmy.
Úplne všetky informácie o zaujímavých mestách a zdroj mojej inšpirácie.

Pannohalma (Štatút UNESCO - svetové kultúrne dedičstvo)

Cez mesto Györ len prechádzam, už som tam bol v lete, smerujem na juh do Pannonhalmy. Tam na vrchu sv. Martina sa 1000 rokov vyčnieva jeden z maďarských klenotov, benediktýnska knihovňa - 360 000 zväzkov, majú tam uložené najstaršie jazykové pamiatky Maďarska, ale pochopiteľne ZÁRVA, je po sezóne.

 Cesta do Pannonhalmy, keď je takto okato odfotený Fazer, zakrývam ním nejakú škaredú vec
Cesta do Pannonhalmy, keď je takto okato odfotený Fazer, zakrývam ním nejakú škaredú vec

Skúšam sa dohodnúť s vrátnikom, moja nemčina „len dve minúty“, jeho odpoveď bola plynulá asi päť súvetí a použil pri tom aj nejaké predpony „ge“ a tvary slov, ku ktorým som sa ja počas štyroch rokov nemčiny nikdy nedostal!!! Hmmm, tak nič.

Ako si tak pri bráne študujem mapu, pristaví sa pri mne pánko, takmer 60 r., určite profesor, určite išiel zo súťaže o najškaredší sveter na zemeguli. Prihovára sa mi po maďarsky, nem, nem, po anglicky, ešte horšie, nemecky ja len tápam a trepem čosi o pár slovách, ktoré viem. Moje znalosti zhodnotil za tri sekundy a začal po rusky. No konečne, pomyslím si. A už sme trošku poklábosili, ale vedel som viac rusky ako on. Hahaha.

 Prepychové sídlo vo Förtéde
Prepychové sídlo vo Förtéde

Fertöd

Najväčší, údajne najkrajší barokový zámok v krajine, ktorý stavali 46 rokov pre najbohatší aristokratický rod v r. 1720. Mne sa najviac páčila brána a študentky, viac foto v galérii.

 Najkrajšia je aj tak brána a motorka
Najkrajšia je aj tak brána a motorka

Sopron

 Za rímskej éry tu ležalo mesto Scarbantia
Za rímskej éry tu ležalo mesto Scarbantia

Za rímskej éry tu ležalo mesto Scarbantia, zastávka na jantárovej ceste a z rušného antického fóra ostali len úlomky a rozvaliny. Ťažšie sa mi hľadalo námestie, pretože je malé a mesto rozsiahle. Všetci, ktorých som sa opýtal mi nemecky odpovedali. Začínalo to byť frustrujúce. Dominantou námestia Fö tér je požiarna veža vysoká 61 m. Ale hlavne neprehliadni malé niekedy aj ošarpané domčeky na námestí, sú tam maličké múzeá.

 Malé ošarpané múzeá
Malé ošarpané múzeá

>

Pridané: 05.12.2006 Autor: MajoKE pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (13 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (17)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

UM motorcycles

Suzuki V-strom 1050 2020

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2020 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 67859 | Včera: 136933