Quo vadis Pionier cross Slovensko 2022?

Pridané: 09.12.2022 Autor: Michal Poliak
Čitatelia: 3324 [Šport - Motocross]

Kam kráčaš, Pionier cross Slovensko? Otázka kde bol v roku 2022 a kam by mal smerovať Pionier cross Slovensko v roku 2023.

Krátka štatistika napovie, ako to vyzeralo na pretekoch. Zorganizovali sme 9 pretekov. Medzi stabilných organizátorov, ktorými sú Chrenovec-Brusno, Bajč, Čifáre, Zbehy, pribudol nový organizátor Rakúsy. Do seriálu sa vrátili Nitrianske Rudno a Šenkvice. Preteky v Dražovciach boli zrušené pre typické problémy tratí umiestnených v obci. Väčšina tratí je úzkych, vhodných pre malé motocykle. Veľké trate sa dajú jazdiť v upravenej podobe. Traja organizátori použili pri vyhodnocovaní elektronickú časomieru, čo prispelo k plynulosti preteku.

Zvyšní organizátori využívajú pri počítaní ochotných ľudí. Za posledné roky sa zvýšila celková úroveň organizácie. Od prípravy pretekov pre 20 až 30 pretekárov v troch kategóriách sme sa dostali na úroveň 60 až 100 pretekárov v 6 respektíve 7 kategóriách. Vypísané kategórie závisia od stavby tratí a možností organizačného tímu. Stabilne sa organizujú kategórie Pionier klasik, Pionier tuning, Pionier špeciál, deti 50 ccm; deti 65 ccm a deti 85ccm. Pokiaľ sa rozhodne organizátor je vypísaná aj kategória pitbike. Pribudli nám mladí jazdci, ktorí sa tlačia na prvé miesta v hodnotení a sú dôstojnou konkurenciou skúseným pretekárom. Celkový počet jazdcov, ktorí bodovali v tejto sezóne je 82. Z tohto čísla vyplýva, že pri častejšej účasti mnohých pretekárov môžu byť preteky atraktívnejšie.

Štart klasik

Prvé preteky sezóny sa konali v Chrenovci-Brusne. Hojná účasť sľubovala a aj potvrdila vynikajúce preteky po zimnej prestávke. V kategórii klasik uspel minuloročný víťaz Tobias Bumbera. Veľké súboje zvádzal z druhým Michalom Rolincom a tretím skúseným matadorom Erikom Imrem. V kategórii tuning uspel Roman Duchoň pred druhým Petrom Plachým a na treťom mieste bodoval Tomáš Kis. Tento výsledok predznamenal stav na celú sezónu. V kategórii špeciál to bol súboj medzi otcom a synom. Marián Solnica má veľkého parťáka v synovi Lucasovi. Na treťom mieste skončil Peter Valyik.

Tobias Bumbera
Michal Rolinec

Druhé preteky zorganizoval Športový klub CROSSTEAM Nitrianske Rudno-Kaňová, za finančného príspevku Štefana Svitka st. Daždivé počasie počas týždňa sťažilo sobotňajšie preteky. Po rozbahnených tréningoch sa trať dostala do zjazdného stavu pre všetky kategórie. V kategórii klasik sa predviedol nový talent Michal Matias. Víťazom sa stal Tobias Bumbera. V tuningu uspel Roman Duchoň a v špeciály nestarnúci Pavol Gavlík.

Roman Duchoň

Starý organizátor v Bajči opäť nesklamal. Obľúbená trať a slnečné počasie prispeli ku kvalitným pretekom. Na prvé miesto v klasiku si siahol Michal Rolinec. Tobias stratil body po technických problémoch. Súboj v tuningu medzi Duchoňom a Plachým bol vrcholom pretekov. V boji o každý meter uspel Duchoň. V špeciály syn Lucas porazil otca Mariana Solnicu. Na stupni víťazov ich doplnil Rastislav Maniak.

Marián Solnica

Nový organizátor Motoklub v Rakúsoch sa predviedol v plnej paráde. Organizácia na úrovni veľkého podujatia. Bohatá účasť jazdcov, pekná trať a skvelé preteky boli dobrým vysvedčením pre organizátora. V klasiku sa na stupne víťazov postavilo trio Bumbera, Rolinec a Marián Obert. V tuningu uspeli Duchoň, Plachý a Jozef Obert. V špeciály si vavríny ukoristili Gavlík, Nadaský a Marián Solnica.

Jozef Obert
Jozef Obert

Augustové podujatie v Čifároch sa opäť konalo za horúceho a slnečného počasia. Prašnú trať sa snažil organizátor aspoň na kritickej časti polievať. Priestor trate bol zbavený buriny a boli rozšírené možnosti parkovania. Účasť bola hojná vo všetkých kategóriách. Stabilne veľká účasť v kategórií klasik a veľké súboje priniesli úspech Marekovi Gyuricovi pred Tobiasom Bumberom a Erikom Imre. Súboj v tuningu priniesol zmenu v poradí. Uspel Plachý, druhý Duchoň a tretí Kis. V špeciály triumfoval Martin Nadaský. Striebro si odniesol Lucas Solnica a bronz Pavol Gavlík.

Martin Nadaský a Marian Solnica

Tento rok sme sa druhýkrát vrátili do Bajču. Opäť bohatá účasť a príjemné letné počasie prispeli ku kvalitným pretekom. V klasiku prebiehali súboje na ostrie noža medzi Tobiasom Bumberom a Michalom Rolincom. Erik Imre napriek technickým problémom skončil tretí. V tuningu uspel jednoznačne Duchoň pred Plachým. Tretie miesto si ukoristil nováčik v tejto sezóne Milan Jančo. V špeciály prvýkrát štartoval na zapožičanom motocykli Peter Plachý. Porazil ho jedine Marián Solnica a na treťom mieste skončil Lucas Solnica.

Milan Jančo a Roman Duchoň

Začiatkom septembra sa uskutočnili preteky u najpopulárnejšieho organizátora v Zbehoch na futbalovom ihrisku, kde bola vybudovaná trať. Takmer stovka pretekárov, sprievodné akcie, množstvo divákov a ideálne počasie spravili preteky roka. Víťazom v klasiku sa stal Tobias Bumbera pred Norbertom Balim. V tuningu bol jednoznačný víťaz Roman Duchoň. V špeciály uspel Pavol Gavlík.

Tomaš Kis
Tomaš Kis

Stabilný organizátor v Chrenovci-Brusne zorganizoval v októbri druhé podujatie sezóny. Trať je po stavebných prácach pozmenená. Opäť vysoká účasť v kategórií klasik. V klasiku uspel Michal Rolinec pred druhým Mariánom Obertom. Najväčší favorit na celkové prvenstvo Bumbera, skončil pre technické problémy na treťom mieste. V tuningu exceloval suverénny Duchoň pred Kisom a Martinom Obertom. V špeciály uspela trojica návštevníkov z Moravy, ktorí prispeli k väčšej atraktívnosti preteku. Prvenstvo si odnáša Šimon Petr, pred druhým Jaroslavom Zerzavým a bronz berie David Zerzavý.

Finále tohtoročnej sezóny 2022 sa konalo na trati v Šenkviciach. Skrátená trať neubrala na atraktivite celého podujatia. Do budúceho roka sa počíta z dlhšou verziou trate pre vybrané kategórie. Suverénnym víťazom v klasiku sa stal Michal Matias, ktorí porazil všetkých favoritov rozdielom triedy. Striebro si ukoristil Erik Imre a bronz Marián Obert. V tuningu suverénne uspel Duchoň pred Jančom a Obertom. V špeciály zvíťazil Gavlík, druhý Nadaský a tretí Šulík.

Milan Jančo
Milan Jančo

Na podujatí v Šenkviciach boli vyhlásený aj celkový víťazi Pionier cross Slovensko za rok 2022. Víťazom blahoželáme a menej úspešný sa cez zimné mesiace povenujú lepšej príprave motoriek a svojej kondičke. Na záver sa chcem poďakovať všetkým organizátorom, ktorých neodradia ani ťažko riešiteľné problémy. Poďakovanie patrí aj všetkým pretekárom, ktorí nám predvádzali krásne súboje na starých strojoch. Do budúcnosti budeme potrebovať nových organizátorov. Trate sú k dispozícii, len treba nových ochotných ľudí, ktorí si zoberú na svoje plecia organizáciu. Preteky sa dajú zorganizovať aj z nízkym rozpočtom zo štartovného, len je na mieste mať nižšie očakávania. Športovú úroveň to iste neovplyvní.
V roku 2023 sa počíta zo zmenami pri organizovaní pretekov. Najväčšia zmena bude v detských kategóriách 50ccm,65ccm a 85ccm, ktoré budú patriť medzi hlavné bodované preteky v súťaži.