Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

Pionier cross Slovensko v roku 2021 - popularita pretekov narastá

Pridané: 22.11.2021 Autor: Michal Poliak
Čitatelia: 3613 [Šport - Motocross]

Začiatok sezóny 2021 prišiel dosť rozpačito. Kalendár pretekov naplánovaný, stroje pripravené, jazdci nabudení. Problémy sa musia riešiť a odporúčania dodržiavať. Zdá sa vám začiatok povedomý? Áno, už druhý rok sme začali z rovnakými problémami.

Preteky boli v kalendári naplánované a už bola len otázka kedy dostaneme povolenie začať. Pre tento rok sme sa rozhodli pre dve podstatné zmeny v organizácií pretekov. Do celkového hodnotenia sme započítali len preteky organizované pod hlavičkou Pionier cross Slovensko. Preteky organizované Pionier cross východ sa išli ako samostatné preteky. Druhá zmena sa týkala počtu vypísaných kategórií. Dohodnuté boli kategórie klasik, tuning, špeciál, deti do 12 rokov a deti špeciál. Vypísanie ďalších kategórií už bolo na každom organizátorovi.

tuning chrenovec

Prvé preteky sa uskutočnili v bašte Pionier crossu na Slovensku v Chrenovci Brusne. Účasť bola ako vždy vysoká. Organizáciu preteku ovplyvnili nariadené opatrenia, ktoré nemali vplyv na športovú úroveň pretekov. Predpokladaní favoriti na celkové hodnotenie sa ukázali hneď od prvej rozjazdy. Súboje v kategórií klasik medzi Tobiasom Bumberom a Erikom Imre boli predzvesťou neľútostného boja po celú sezónu.

Imre 2
Imre 2
Bumbera
Bumbera

Druhé preteky boli zorganizované v Dražovciach na futbalovom ihrisku. Ak teraz krútite hlavou, aké tam môžu byť preteky, budete prekvapený. Áno, aj na ihrisku sa dá vybudovať zaujímavá trať, ktorá preverí vaše motocykle, aj vašu techniku jazdy. Oku lahodiaci športový výkon nám predviedol Roman Duchoň, ktorý štartoval v dvoch kategóriách. Poraziť ho dokázal Peter Plachý v kategórií tuning, aj napriek pádu. V kategórii špeciál zvíťazil na body pred Jánom Valyikom.

Duchoň 2
Duchoň 2
Valyik
Valyik

Na zorganizovanie tretích pretekov sa podujali v Brezne na trati v areáli BMT Lúčky. Náročná motokrosová trať preverila výkony motorov vo všetkých kategóriach Pionier. Výkonnejšie motocykle v detských kategóriách a Pitbike nemali problém využiť potenciál vynikajúco pripravenej trate. Pre Pionier klasik bola pôvodne vytýčená ľahšia trasa, ktorá obchádzala najstrmšie stúpania. Na rozprave sa jazdci dohodli absolvovať rovnocennú trať pre všetky kategórie. Dĺžka trate s náročnosťou spôsobili, že prvá rozjazda trvala namiesto cca 10 minút, až 17 minút. Klobúk dolu pred najstarším pretekárom v kategórií klasik Martinom Michalkom st., ktorý absolvoval celý pretek bez väčších problémov.

Michalko st.
22.11.2021 09:56 - Pionier cross Slovensko v roku 2021

Prvý augustový týždeň sa uskutočnil už 4. ročník Pionier crossu na trati v Čifároch. Po skúsenostiach z minulých rokov bola rozšírená plocha na parkovanie. Do budúcich pretekov bude potrebné sa vysporiadať so zarastaním trate. Ako aj na iných pretekoch, tak aj v Čifároch býva veľká účasť vo všetkých kategóriach. Tobias Bumbera v klasiku opäť predviedol skvelý výkon. Zraneného Erika Imre skvele nahradil Marek Gyurica. Kategóriu špeciál prvý krát tento rok vyhral Pavol Gavlík pred Mariánom Solnicom a Rastislavom Maniakom.

Gavlík
Gavlík

Maniak
Maniak

Preteky v Bajči sa uskutočnili po ročnej prestávke. Za ten čas organizátori upravili trať a pridali tobogány. Veľmi pekná účasť vo všetkých kategóriách milo prekvapila organizátorov. Suveréni vo svojich kategóriách, Bumbera v klasiku, Duchoň v tuningu a Solnica v špeciály predviedli výkony hodné majstrov.

Solnica
Solnica

Orsag-Janec
Orsag-Janec

Druhý septembrový týždeň sme sa vrátili na trať v Chrenovci Brusne. Už plné parkovisko veštilo bohatú účasť, ktorá sa ukázala kritická v kategórií deti do 12 rokov. Počet prihlásených detí presahoval možnosti priepustnosti trate, preto sa organizátori rozhodli rozdeliť kategóriu na deti začiatočníkov a deti pokročilé. Do budúcnosti bude potrebné počítať s väčšou účasťou detí aj na iných pretekoch. Prekvapivými víťazmi boli v klasiku Peter Debnár a v tuningu Martin Michalko ml. a v špeciály opäť kraľoval Roman Duchoň.

Nadaský
Nadaský

deti špeciál 2

Po zrušení pretekov v Jablonci a v Dubníku bol do kalendára zaradený pôvodne voľný pretek v Zbehoch. Organizácia opäť nesklamala a preteky boli vyvrcholením sezóny 2021. Preteky v Zbehoch a Chrenovci Brusne patria medzi najviac obsadzované preteky. Počet 99 prihlásených vo všetkých kategóriách hovorí za všetko. Opäť bolo potrebné rozdeliť dve kategórie a to klasik a deti do 12 rokov. Trať bola opäť vybudovaná na futbalovom ihrisku. Po skončení pretekov boli vyhlásený víťazi seriálu Pionier cross Slovensko 2021.