Šialený Max spieval v daždi po Holandskej GP

Pridané: 03.07.2001 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 6541 [Šport - GP 500]

Max Biaggi viedol zaujímavú a veľmi vyrušujúcu Holandskú GP 500-viek pred vedúcim Šampionátu Valentinom Rossim, keď prišiel dážď, objavila sa červená vlajka a keďže bola odjazdená trištvrtinová vzdialenosť pretek skončil.

Biaggi urobil rozhodujúci krok v 15-tom kole, keď neuveriťelným sposobom predbehol Nastro Azzurro Hondu Valentina Rossiho, tak že išiel skoro rovno cez dvojitú šikanu. Bolo to tak neuveriťeľné, že sa pravdepodobne Rossiho blond kučeravé vlasy zježili.
Ukázalo sa to ako rozhodujúci okamžik. Il Dottore už nemal čaš Biaggimu to vrátiť, pretože náhle prišiel dážď, červená vlajka...

Rossi vyzeral zdevastovane, keď uvidel červenú vlajku, po troch štvrinách preteku, to znamenalo že sa bude musieť uspokojiť z druhým miestom. Napriek tomu Rossi ukázal veľa pozitív v preteku. Další úbohý štart bol rýchlo zažehnaný. Rossi ukázal svoju vitalitu a schopnosť predbehnúť svojich rivalov z minimálnou snahou a rýchlo sa prepracoval na koniec vedúcej trojice.

Loris Capirossi a Alex Barros boli ako dva náboje. Biaggi sa chcel čím skor dostať do čela, ale jeho Marlboro Yamaha bola zavretá za dvomi čiernými motorkami West Honda Pons. Barros bol veľmi rýchly a od štartu sa usadil na čele a Capirossi mu sekundoval na druhom mieste. Poradie si občas aj vymenili.

Takto to vyzeralo až pokiaľ sa Biaggi nerozhodol, že čo je veľa to je veľa a Yamaha išla dopredu, aby získala prvé nie-Honda výťaztvo v Assen-e od roku 1993. Najprv Mad Max musel predbehnúť Barrosa. Keď to dosiahol, uprel zrak na Capirossiho. V 8-mom kole sa dostal do čela, riadiac svoju Yamahu za jej limitmi.

V 8-mom kole pokračovala aj nočná mora Kennyho Robertsa, prepadol sa dole až za Rossiho chrbát, a nakoniec skončil šiesty (jeho najvyžšie umiestnenie v sezóne). Rossi nebral žiadnych zajtcov, čierne Hondy nemali šancu keď sa prepracoval na druhú priečku.

Šťastný Biaggi sa stal iba druhým Európanom, ktorý vyhral na okruhu Van Drenthe za posledných 18 rokov a zmenšil Rossiho náskok v Šampionáte na 21 bodov.