Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Yamaha demo TOUR 2024

Diskusia Diskusia k článku (62)  [Verzia pre tlač] Tlač

Ako neplatiť PZP po celý rok, alebo nech žije Byrokracia a štátni zamestnanci

 Zdieľať

Pridané: 03.10.2005 Autor: Ivan Ifk0 Kuzevič
Čitatelia: 17777 [Novinky - Oznam]

Toto je približný návod čo a ako, aj s mojim príbehom ako som to všetko pozisťoval. Ak sa vám to celé nechce čítať, tak skočte na koniec, tam to bude zhrnuté.

August 2005

Končí sa pomaly sezóna, resp. nejazdím už skoro vôbec po cestách (KTM 520 EXC) a ja začínam uvažovať ako by som ušetril na poistke. Nebudem predsa dotovať poisťovne len tak, za nič.
Prehľadávam internet, v prvom rade samozrejme motoride, kontaktujem zopár kamarátov, píšem, telefonujem, faxujem, ale nachádzam len nejasné náznaky a hrubé črty toho ako na to.

25.8.2005

Došli mi nápady kde to zistiť. Volám tým najpovolanejším, na infolinku poisťovne (dajme tomu Allianz). Príjemný mužský hlas mi oznamuje že s tým nie je problém, mám ísť „na priehradku“ do poisťovne a tam mi všetko vysvetlia a urobia.

26.8.2005

Pani so širokým úsmevom ma víta v poisťovni. Po naznačení mojich túžob mi oznamuje, že to pre mňa s radosťou urobí, ale potrebuje k tomu papier z polície.
Nevadí, aspoň som sa prešiel. Veď čo je pre mňa zbytočne strávená hodina cestovaním.

31.8.2005

Opäť rovnaká situácia, pani, úsmev, moje túžby ... Len som tento krát na polícii. Aj výsledok je rovnaký, rozdiel je ,že tu chcú papier z obvodného úradu, odbor dopravy. Odchádzam a rozmýšľam nad ďalšou zbytočnou hodinkou a nad slovami chlapíka z infolinky „to nie je problém“. Nech ma chránia všetci svätí, keď raz budem vybavovať vec, o ktorej povie „to je problém“, čo asi budem potom musieť absolvovať.
Ešte som to stihol na úrad, je pokročilá poobedňajšia hodina, ale na moje prekvapenie sú tam. Typický starší úradníček mi po 5 minútach čakania, bez opätovania môjho pozdravu oznamuje, že sa to dá, ale potrebujem k tomu technický preukaz, osvedčenie o evidencii, platné STK, zmluvu o poistke a 500 korunový kolok. Po celý čas mi samozrejme tyká, veď predsa tak je to v úradnom styku úplne normálne. Peniaze na kolok nemám, rátal som tak s 200 korunami, takže odchádzam.

2.9.2005

Mám pripravené všetky „papiere“, som na ceste na úrad. Predsa len mi to nedá a ešte raz, tento krát telefonicky, zisťujem čo všetko mi treba. Je to tak ako mi bolo povedané, ale navyše k tomu musím mať potvrdenie že mám zaplatenú poistku, t.j. výpis z účtu, alebo útržok šeku, alebo doklad o zaplatení. Na moju námietku, že to nanešťastie nemám, lebo doklad o zaplatení som stratil, mi hlas v telefóne radí, aby som šiel do poisťovne, tam mi potvrdenie dajú.
Vlastne prečo sa čudujem, je to celkom logické. Odhlasujem moto preto aby som nemusel platiť poistku. A na to aby som nemusel platiť poistku, musím najprv dokázať že ju platím. Normálka nie? Len by sa naši najvyšší mohli zamyslieť nad tým, že niekto kto poistku neplatí, si asi nebude vybavovať jej neplatenie. A odpadlo by zopár zbytočných papierovačiek.
Utekám do poisťovne, tetušky si ma prehadzujú ako horúci zemiak, až nakoniec v štvrtých dverách dostávam vytúžené potvrdenie.

Na úrade čakajú už len na mňa. Teda vlastne čakám ja, asi pol hodinu, aj keď tam nikto nie je. Asi má dotyčný niečo súrne na práci. Len neviem čo. Keď som vošiel do jeho pracovne, nemal tam nikoho, netelefonoval, nepísal, len tupo pozeral do prázdna a oznámil mi „moment“. Konečne si na mňa spomenul. Dávam mu všetky papiere, rýchlo ich kontroluje a pýta si ešte kolok. Vysvetľujem mu, že som nechcel zbytočne kupovať kolok, kým mi nepovie, že mi už nič nechýba. Pochopil to. Dáva mi tlačivo, mám ho vypísať a doniesť mu kolok a bude to vraj vybavené. Vypisujem žiadosť, kupujem kolok a opäť čakám zhruba pol hodinku. Berie odo mňa všetky veci, kontroluje údaje na občianskom preukaze a oznamuje mi, že dnes to nebude hotové. Pozerám na hodinky, je 11:00, pracovnú dobu majú do 14:30. Mám prísť v stredu.

Na lepšiu predstavivosť, čo všetko má urobiť do stredy. Vytlačiť jeden papier, ktorý má v počítači, stačí v ňom len prepísať meno a zopár čísel, 2 krát ho prefotiť, prefotiť technický preukaz a urobiť doňho záznam , prefotiť zmluvu o poistení, všetko to opečiatkovať a podpísať. Podpriemerne inteligentný človek by to určite zvládol maximálne za 10 minút. Som presvedčený, že ak by sa niekto posnažil, tak by to naučil aj cvičenú opicu, tej by to samozrejme trvalo dlhšie, možno hodinu. Len úradníkovi platenému z našich daní a za 500 korunový kolok to bude trvať 3 pracovné dni.

Aby to úplne zaklincoval, oznamuje mi, že si musí nechať technický preukaz aj bielu kartu. Som držiteľ nového technického preukazu (technický aj osvedčenie spolu), t.j. že cez víkend, aj pol týždňa vrátane stredy nebudem môcť jazdiť, teda aspoň nie po cestách.

7.9.2005

S očakávaním prichádzam na úrad a na dverách „môjho obľúbeného úradníka“ nachádzam oznam: „Z dôvodu čerpania dovolenky ...“ Začínam zúriť, našťastie si dole všímam dodatok malým písmenom „zastupuje číslo dverí ...“ Prichádzam k zastupujúcemu a oznamujem mu čo od neho chcem. Po asi 5 minútovom zamyslení sa mi začína venovať. Hovorím mu ešte raz svoje meno, prehrabáva sa v papieroch, vyberá moju zložku a papiere z nej. Rozhodnutie a jeho 2 kópie sú tam, ale nepodpísané, neopečiatkované... Takisto nie je prefotená poistná zmluva ani technický preukaz a ani doňho nie je urobený záznam. Skrátka, od piatku do stredy dokázali úradníci zapísať do pripraveného formulára moje meno a zopár čísel, vytlačiť to a 2x prefotiť. Obdivuhodná práceschopnosť.

Všetko to robí predo mnou a celý čas sa rozčuľuje na kolegu, že nič neurobil. Konečne mám rozhodnutie v ruke a ponáhľam sa na políciu. Bez problémov to stíham, pani mi vysvetlí čo mám ako vypísať, vchádzam dovnútra, odovzdávam papiere a značku. Po 10 minútach je všetko vybavené. Pravdu povediac, som dosť prekvapený že to šlo bez problémov a tak rýchlo. Dostal som potvrdenie a mám s ním ísť do poisťovne.

8.9.2005

Poisťovňa. Bez čakania, bez zložitého vysvetľovania, odchádzam po 10 minútach. Poistka je zrušená, dokonca mi pošlú nespotrebované poistné. Tak, a je to.

ZÁVER

Sú 2 možnosti ako neplatiť poistenie po celý rok a ušetriť.

  1. Prerušiť platenie poistenia (zrušiť poistku)
  2. Poistenie na dobu určitú

PRERUŠENIE (ZRUŠENIE)

Tu sú opäť 2 možnosti.

1, Prerušiť (zrušiť) oficiálne, prostredníctvom dočasného vyradenia z evidencie. To je vyššie opisovaný spôsob.
K tomu potrebujete zájsť na obvodný úrad, odbor dopravy, tam predložiť technický preukaz, STK, poistnú zmluvu (pre istotu aj bielu kartu), potvrdenie o zaplatení poistky, občiansky preukaz, 500 korunový kolok. Dajú vám rozhodnutie o dočasnom vyradení vozidla na dobu od - do. S tým idete na políciu, kde predložíte technický preukaz, poistku, občiansky preukaz, spomenuté rozhodnutie a odovzdáte ŠPZ. S rozhodnutím z polície idete do poisťovne a opäť predložíte technický a občiansky preukaz a poistku. Poistku vám zrušia a nemusíte platiť. Po uplynutí vami zvoleného obdobia od – do idete do poisťovne a uzatvoríte novú poistku. S poistkou idete na políciu, kde vám vrátia značky a môžete veselo jazdiť. Ak by ste chceli vozidlo zaradiť do evidencia skôr, ako je dátum ktorý ste určili, musíte ísť do poisťovne, potom na úrad aj so 100 korunovým kolkom a až potom na políciu.
Výhody sú, že máte všetko oficiálne, v rámci zákona a ešte vám aj vrátia nespotrebované poistné. Nevýhody sú dosť jednoznačne opísané vyššie.

2, Prerušiť (zrušiť) neplatením. Jednoducho nezaplatíte najbližší šek, čo príde. Po mesiaci príde výzva na zaplatenie aj s postrašením zopár paragrafmi. Potom oznámenie o zaniknutí poistky a pokuta (napr. v Allianz 3 mesiace). T.j. že od vás budú požadovať pokutu + sumu za 1 mesiac. To zaplatíte a máte pokoj, alebo ak ste adrenalínový športovec môžete to nezaplatiť a čakať kedy vám príde pozvánka zo súdu.
Výhodou je minimálna až žiadna strata času vybavovaním, nevýhodou dosť veľká suma ktorú preplatíte, až sa môže stať, že vlastne žiadne ušetrenie na poistke nebude.

POISTENIE NA DOBU URČITÚ

Túto možnosť, po predchádzajúcich skúsenostiach podľa mňa najlepšiu, som zistil náhodou.
V poisťovni požiadate o poistku na dobu určitú, napr. na mesiac, 3, 7, koľko chcete. Po uplynutí doby poistka jednoducho zaniká, bez vybavovačiek.
Cena na mesiac napr. v Allianz je 361 Sk (nad 350 cm3), po jednoduchom prepočte zistíte že za 9 mesiacov je to presne toľko ako pri klasickej poistke za celý rok. T.j. že ak jazdíte menej ako 9 mesiacov, je dočasné poistenie lacnejšie.
Výhodou je jednoduché vybavovanie, navštevujete iba poisťovňu. Nevýhodou je, že pri ideálnom počasí po celý rok preplatíte.

Všetky vyššie spomenuté možnosti v sebe majú ďalšie možnosti, tie sa už ale pohybujú na hrane zákona a problémov.

Želám veľa šťastných a bezproblémových kilometrov, aby ste sa s poisťovňou stretli iba v tomto článku.

Pridané: 03.10.2005 Autor: Ivan Ifk0 Kuzevič Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (62)  [Verzia pre tlač] Tlač

aprilia-day-05-06-2024

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 158967 | Včera: 141150