Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Motoshop Žubor požičovňa

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

Plánované: Na Babette za polárny kruh 2017

 Zdieľať

Pridané: 09.07.2017 Autor: René Valúšek - NaBabettePoSvete
Čitatelia: 8221 [Mototuristika - Európa - Plánované]

Po dvoch rokoch od našej poslednej cesty "Na Babette do Ázie" sme sa rozhodli spáchať ďalšiu nemravnosť. A to dostať Babettky za polárny kruh. Tá istá trojca bláznov sa tohto roku vydá na cestu za nezapadajúcim slnkom, cez krajiny plných jazier a prítulných sobov, na najsevernejšie miesto Európy (na ktorom sa teda nevyberá vstupné.. bo mi na to prosto nemáme =D).

Odporúčané pre milovníkov prírody, bláznivých nápadov, vtipných (občas aj tragických) príhod a najmä tých, čo majú motor v srdci!

Prípravy

S Denisom sme zvažovali sever Európy už v roku 2015, no vyhrala to Ázia. Takže bolo viacmenej jasné, čo bude ďalej. Vedeli sme, že to bude dlhšie, chladnejšie a drahšie, než východná Európa (za eurko liter benzínu, 10 centov nanuk či kilo chleba tam asi nebude), a tak sme vopred naplánovali 2 ročnú pauzu, aby sme stihli všetko pripraviť a našetriť si na cestu.

Na Babette za polárny kruh
Na Babette za polárny kruh

Väčšinu času sme venovali plánovaniu trasy, ktorá sa nám stále zdá (vzhľadom k poruchovosti našich mašín) pridlhá a približne pol roka pred cestou sme začali obvolávať a vypisovať všetkým známym i neznámym spoločnostiam o podporu našej cesty. Je to asi tá najnáročnejšia a najzdĺhavejšia časť príprav. No aj keď sa vám z celkového počtu žiadostí ozve len dajakých 5%, stále to stojí za tú námahu a čas, ktorú tomu venujete. Nemusíte dostať drahé veci, no aj tie termo ponožky si budete navliekať s hrdosťou, že ste ich vybavili =D

Prípravy strojov
Prípravy strojov

Posledná časť príprav je príprava samotnej Babetty. Hneď, čo sa doskúškuje (cca polovica júna), začína sa šichta 24/7. Treba všetko do šróbika rozobrať, opraviť čo je poškodené a nahradiť čo je neopraviteľné. Ku príkladu veliteľova Babetta väčšinou prvýkrát naštartuje večer pred štartom.

Veliteľova mašina
Veliteľova mašina

Tento prípravový harmonogram sa opakuje pred každou cestou a podľa mňa je vyhovujúci. Síce sa väčšinou nestíha s technickou prípravou, no človek si to aspoň pred cestou komplet zopakuje, čo kde je a dostane sa do toho „expedičného zhonu".

Trasa

Ako je už zvykom, vyrážať budeme zo Senického námestia (8.7. o 15:00). No tentokrát pôjdeme aj cez Holíč – od kiaľ je Reno, lebo on sa musí pred každou cestou trepať do Senice a cestou naspäť zasa do Holíča. Vy si poviete, že 23km ho nezabije. No na Babette človek nikdy nevie =D

Potom budeme sviežou 30km/h rýchlosťou (ak poveternostné podmienky dovolia) pokračovať na sever, cez Česko a Poľsko, až do prístavného Gdaňsku, kde by na nás mal čakať trajekt do Ninashamnu (Švédsko). Od tiaľ plánujeme menšiu zastávku v mestečku Nykoping, kde Reno pozná dáke pekné letušky a super miesto na kemp pri mori (teda aspoň to hovoril).

Ďalšou zastávkou bude Štockholm, kde sa s mapou mierky 1:100 000 viac než isto na pár hodín stratíme a pôjdeme popri pobreží Baltského mora ďalej, smerom do Nórska, za polárou žiarou a nezapadajúcim slnkom.

Trasa
Trasa
bit.ly/2ps9xnG

Cieľom každej našej cesty je už len samotná cesta (lebo nikdy neviete, čo sa pos...kazí), no keď už nás v Nórsku nezastavia hraničiari, radi by sme sa dostali čo najvyššie na sever, ako to len bude možné. Nordkapp sme cielene vynechali, pretože je to také klišé turistické miesto a to ani nehovorím o tom vstupnom. Z vlastnej skúsenosti viem, že nájsť si miesto bez jediného turistu, s krásnou prírodou a tou správnou partou blbcou je k nezaplateniu. A taktiež Vám radi ukážeme niečo nové, kde sa bude oplatiť zájsť ;)

Druhá polovica cesty – cesta domov – sa bude tiahnuť cez jazerné Fínsko plného komárov, Estónsko, Litvu a Lotyšsko, o ktorých sa hovorí, že sú vraj veľmi pekné krajiny, späť do Poľska a cez naše Tatry smerom na západ, do Senice. (iba Reno sa zas bude musieť trepať do Holíča)

Poďakovanie

Rád by som touto cestou poďakoval šéfredaktorovi www.motoride.skTomášovi Hajduchovi, ktorý s nami má neskutočnú trpezlivosť pri posielaní a editovaní našich denných záznamov, a tým má aj veľkú zásluhu na tom, že si každé 2-3 dni môžte pozrieť fotky a prečítať, komu psi za jazdy roztrhali karimatku, ako sa nám hraničiari pri pohľade na Babettu smejú, či koľkokrát nás predišiel dôchodca na ružovom bicykli (áno, stalo sa).

V neposlednom rade patrí veľké ďakujem našim sponzorom:

Styx - Ján Balogh, vďaka ktrému môžme jazdiť za každého počasia a cítiť sa viac ako motorkári než cyklisti

Moped slovakia – Vlado Mančík, vďaka ktorým máme tašky plné náhradných dielov a kľudnejší spánok

Kamerov.cz – za požičanie a zľavu na športové kamery pre kvalitnejšie záznamy

Scandinavia.sk – za tričká, čapice a ponožky na chladné škadinávske noci

Autocentrum Senica – za litre kvalitného M2Tčka a sviečky BRISK, lebo bez nich by sme ani nenaštartovali

COOP Jednota – za výživné sáčkové polievky, pašteky, rybičky a podobné veci, vďaka ktorým usedíme denne 10 hodín na Babette

Taktiež ďakujeme Vám všetkým, ktorí nás sledujete a podporujete. Dúfam, že si cestu a cestopis užijete spolu s nami, prípadne nám odporučíte nejaké to fajné miesto na kemp =)

Ďakujeme a prajeme všetkým pekné motorkárske leto!


...Ak by ste mali záujem podporiť našu cestu zakúpením nášho trička/nálepky/hrnčeka/najlepších fotiek a pod., budeme veľmi vďační a navyše Vás bude počas zimných mesiacov hriať vďaka troch zmznutých Babeťákov =D Ďakujeme!

www.startovac.cz/projekty/na-babette-za-polarny-kruh/


Viac info o nás, našich predošlých cestách, videách a článkoch nájdete na:
nababetteposvete.webnode.sk

Pridané: 09.07.2017 Autor: René Valúšek - NaBabettePoSvete Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2023 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 30256 | Včera: 189652