Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Motozem,sk

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Na Mikulášsku kvapku krvi pozývajú harlejáci aj novinári

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 01.12.2015 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 1332 [Novinky - Pozvánka]

Už tento piatok sa uskutoční siedma Kvapka krvi, ktorú od roku 2012 organizujú prešovskí harlejáci. Každý odber mal pod ich taktovkou väčší záber a tentoraz sa k nim pripoja aj prešovskí novinári.

Odber organizujú v spolupráci s Národnou transfúznou stanicou z Prešova. Doposiaľ sa im podarilo vyzbierať viac ako 200 litrov krvi. Len pre porovnanie, v celoslovenskom merítku sa ročne spotrebuje približne 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek. Každý darca je preto viac než významný.

Na túto najcennejšiu tekutinu sú odkázané obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenia, či ochorenia krvných buniek. Darovanie krvi je preto skutočným darom života, ktorý môže poskytnúť každý zdravý človek. „Celý proces darovania krvi trvá niekoľko minút počas ktorých daruje darca 450 ml krvi,“ povedal MUDr. Mikuláš Hudák z NTS Prešov.

Mikuláš Palaščák

Piatkového odberu v prešovskom harleji na ulici Pod Kalváriou sa zúčastní aj držiteľ bronzovej Janského plakety Michal Palaščák. Doposiaľ daroval krv 22-krát pre Červený kríž v Humennom, Košiciach aj Prešove. „Ľudský život je to najcennejšie a človek nikdy nevie, kedy bude odkázaný na transfúziu krvi. Navyše je to pre mňa to najmenej čo môžem urobiť pre niekoho druhého,“ priznáva pravidelný darca.

Čo sa deje s krvou po odbere?

Z darovanej krvi sa pripravia tri transfúzne lieky: červené krvinky, krvné doštičky a krvná plazma. Tie sa ordinujú pacientom podľa jednotlivých indikácií. Červené krvinky, prenášače kyslíka, zachraňujú životy pacientov počas operácií a po úrazoch. Plazma, tekutá zložka krvi, je určená pre pacientov trpiacich poruchami zrážania krvi. Tretia zložka, krvné doštičky, zastavuje krvácanie pri rezných poraneniach a pri otvorených krvácaniach. Často sa podávajú pacientom liečiacich sa na nádorové ochorenia a aj pacientom po transplantácii.

Pozvánka Mikulášska kvapka krvi 2014, Prešov
Pozvánka Mikulášska kvapka krvi 2014, Prešov
Pozvánka Mikulášska kvapka krvi 2014, Prešov
Pozvánka Mikulášska kvapka krvi 2014, Prešov

Každý, kto príde darovať krv na piatkovú Mikulášsku kvapku krvi do prešovského harleja 5. decembra od 7:00 do 14:00 hodiny, musí mať 18 rokov, vážiť minimálne 50 kg, dopriať si dostatok spánku, dať si ľahké raňajky a vynechať ráno mastné jedlá. Darcovia dostanú potvrdenie pre školu alebo zamestnávateľa, že sa zúčastnili darovania krvi, je pre nich pripravený pohár červeného vína a šálka dobrej kávy. Večer sa uskutoční afterpárty s ochutnávkou moravských vín a koncertom kapely Backspace, ktorá zahrá naživo obľúbené slovenské a české pesničky.

Pridané: 01.12.2015 Autor: Redakcia Motoride.sk pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Suzuki V-strom 1050 2020

Adamoto KTM

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2020 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 83834 | Včera: 125840