Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.
Pridané: 23.05.2013 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 37401 [Testy a predstavenia - Test]
Terminus-technikus skôr zo sveta počítačov ale vyzerá to, že ho čoraz častejšie využijeme aj my. Novú GS s doplnkovými elektronickými systémami (režimy jazdy, ASC, Dynamic ESA) si totiž môžete dokonale pred jazdou nakonfigurovať pre svoje potreby. Jazdné režimy slúžia na rýchle prestavenie všetkých nastavení. Jazdných režimov je päť s tromi palivovými mapami, tromi rôznymi nastaveniami ABS a štyrmi nastaveniami trakčnej kontroly. Na prepínanie režimov slúži tlačidlo MODE na pravej rukoväti a je možné ich meniť aj za jazdy. Je to veľmi jednoduché, netreba „blúdiť“ v žiadnom menu, iba naklikať režim, ktorý chceš a potvrdiť výber vymačknutím spojky. Zvolený režim zostáva aktivovaný aj po vypnutí motorky a opätovnom naštartovaní.
Jazdné režimy sú “Rain”, “Road”, “Dynamic”, “Enduro” a “Enduro Pro”, pričom na aktiváciu Enduro Pro je nutné zapojiť pod sedlom kódovací konektor. Pozrime sa na ne postupne.
“Rain” režim ako názov naznačuje je určený na mokré alebo šmykľavé cesty. Na rozdiel od iných motoriek sa nejedná o žiadnu „ošklbanú“ palivovú mapu s nižším výkonom ale o režim s hladkou a menej výbušnou reakciou plynovej rukoväte pre lepšie dávkovanie výkonu. Trakčná kontrola je v pozore a zasahuje skôr a podvozok je mäkší. Aj keď som mal pôvodne pocit, že tento režim využiješ iba pri prvej jazde z predajne tak jazda ma presvedčila, že to nie je tak. Režim je v pohode jazditeľný, keďže plný výkon zostáva zachovaný a viem si predstaviť, že by som v ňom jazdil na turistike, za dažďa alebo v jesenných / zimných mesiacoch.
“Road” režim je určený na jazdu po suchých cestách. Reakcia na plyn je agresívnejšia, spontánna, priebeh krútiaku lineárnejší. Adaptuje sa aj podvozok a trakčná kontrola.
“Dynamic” režim odhaľuje športovú tvár nového GS. Reakcia na plyn je agresívna, trakčná kontrola je menej „prísna“ a podvozok Dynamic ESA sa pritvrdzuje. Priznám sa, že väčšinu času z testovacej jazdy som strávil v tomto režime. GS-ko sa tu dá najviac vychutnať. Napriek tomu by som privítal trochu tvrdší podvozok. Zmeny režimov Dynamic ESA sú výrazne citeľné, ale zdá sa mi, že aj v tom najtvrdšom nastavení mód Dynamic + ESA Hard bola GS stále pohodlne mäkká. Ešte stále je tu možnosť pritvrdiť nastavením zaťaženia so spolujazdcom a batožinou, ale týmto smerom som sa neuberal. Podvozok GS je aj v Dynamickom semi-aktívnom režime najmä komfortný a ako by bol vždy o krok vpred pred motorkou samotnou. Je neuveriteľné, ako dobre a rýchlo dokáže elektronika prispôsobovať podvozok podmienkam jazdy.
“Enduro” režim zvýrazňuje off-road schopnosti novej GS. Reakcia na plyn je jemnejšia pre lepšie dávkovanie výkonu na zadné koleso. Trakčná kontrola je stále v činnosti, ale je dosť zhovievavá a dovolila mi pri jazde na šotolinkách príjemné dlhé drifty. ABS-ko je rovnako v tomto režime veľmi dobré a hlavne na míle vzdialené starému systému, pri ktorom bolo nutné ho v teréne vypínať. Napriek tomu, že vypínateľné, ja som ho tam v tomto režime nechal a s brzdením som bol spokojný aj na šotolinách. Samozrejme hovorím o „turistickej“ enduro jazde, na športové použitie, prípadne vyslovene skúsený jazdec si ho vypne úplne. Podvozok Dynamic ESA má taktiež svoje nastavenie pre čo najlepšiu trakciu. Tento režim je určený pre bežné „cestné“ pneumatiky a má umožniť jazdu v teréne aj menej skúseným jazdcom.
“Enduro Pro” je režim pre tých, ktorý to s terénom myslia vážne. Je pripravený pre terénne štupľové pneumatiky a na jeho aktiváciu je potrebný kódovací konektor. Ten vo výbave nami testovaného GS nebol takže môžem len teoreticky vysvetliť čo umožňuje. Reakcia na plyn je úplne spontánna. ABS systém na zadnom kolese je úplne vyradený z činnosti, no na predné koleso ABS stále striehne. Brzdy sú tak úplne oddelené (vyradenie Integral ABS) čo umožňuje skúsenému jazdcovi nájazdy do zákrut riadeným šmykom zadného kolesa. Podvozok má športovo orientované nastavenie pre vysokú trakciu na nerovnom povrchu. Trakčná kontrola umožňuje oveľa väčšie preklzy ako v Enduro móde. Enduro Pro kódovací konektor má navyše ešte jednu funkciu a to, že zachováva všetky nastavenia aj po vypnutí zapaľovania a to vrátane vypnutia ABS a ASC systémov.
Vo všetkých vyššie spomenutých režimoch môžeš totiž tak ako doteraz úplne deaktivovať ABS alebo ASC. Slúžia nato tlačidlá na ľavej rukoväti (znovu pochvala, že sa netreba vnárať do žiadneho menu). Po opätovnom naštartovaní sa tieto systémy ale znovu zapnú (neplatí pre režim Enduro Pro). Rovnako v prípade Dynamic ESA je možné tlačidlom na ľavej rukoväti upraviť tvrdosť pruženia v troch stupňoch “soft”, “normal” a “hard” a zaťaženie: jeden jazdec, jazdec s batožinou, dvaja, dvaja s batožinou.
Uff, konfigurácia s všetkými príplatkovými elektronickými systémami je v skutku komplexná ale BMW si zaslúži pochvalu, že na ich ovládanie ma vyvedené vždy samostatné tlačidlo a nemusí sa to nastavovať zložito cez menu. V podstate si vystačíš s prepínaním jazdných režimov, ktoré ide rýchlo a bezpečne aj za jazdy. Okrem toho si možno ešte sem-tam prepneš tvrdosť podvozku ESA. Mňa ako enduráka veľmi teší režim Enduro Pro, ktorý mi dáva možnosť si motorku nastaviť a povypínať ako chcem a čo je hlavné zostane to tak aj po ďalšom štartovaní.
Keď som sa podrobne zoznámil s tým čo a hlavne ako v plne vybavenom GS nastaviť (vďaka rýchlej inštruktáži Rada Žubora to bola chvíľka) konečne som vysadol do sedla. Prvý dojem je typické GS, každý majiteľ niektorého z predchodcov bude okamžite doma. Prístrojovka je nová, ale napriek „digitálnej“ dobe je rýchlomer aj otáčkomer stále analógový. Otáčkomer je vpravo hore a je dosť malý. Rýchlomer má zas bežnú cestovnú rýchlosť „stovku“ vľavo v horizontálnej polohe a kolmo hore má už 180-tku. Kto bol podvedome navyknutý udržiavať ručičku kolmo v strede poľa sa bude musieť preorientovať. Displej je vpravo dole a je dobre čitateľný, jeho jas sa totiž upravuje automaticky podľa intenzity okolitého osvetlenia.
Riadidlá sú tak ako je zvykom poriadne široké. Palubný počítač zo základnými funkciami je v sérii a ovláda sa dvojtlačidlom Trip / Info na ľavej rukoväti. Rozšírený počítač PRO je za príplatok a má viac funkcií pre enduro jazdca. Testované GS bolo vybavené aj navigáciou BMW Navigator IV a Multi-controlerom na ľavej rukoväti. Čo ma zaskočilo bolo, že navigácia zacláňala výhľadu na otáčkomer. Navigácia je inak od Garminu, upravené osvedčené Zumo 660 a je v uzamykateľnom držiaku. Ovládať sa dá z rukoväte spomínaným otočným Multi-controlerom.
Poďme ale konečne štartovať. Tlačidlo štartéra je kombinované s „chcípakom“ a po jeho stlačení sa prebúdza k životu nová pohonná jednotka. Štartovanie je hladké a zvuková kulisa dáva napriek revolúcii v motore jasne najavo že ide o bavorský boxer. Zostali jemné „švitorivé“ mechanické zvuky ako zo vzduchom chladeného motora aj jemné vibrácie. Chvála bohu ;-)
Prevodovka zapadá hladko, spojka je ovládaná hydraulicky, ale zaberá až na konci a tak si neplánovane trošku viac pridávam. Motor ide veľmi ochotne rýchlo do otáčok. Na to sme hlavne u starších „hrochov“ neboli zvyknutí. Rozbehnúť sa čuduj sa svete dá aj s mokrou spojkou a už sme v meste.
Tu sa nekoná žiadne prekvapenie, ovládateľnosť na jednotku, ťažisko dole, široké riadidlá, ovláda sa to veľmi dobre. Posed je v pohode s dobrým rozhľadom, výhľad v zrkadlách ako má byť. Motor už ale aj na prvý dojem vystrkuje pazúry, pýta si otáčky a energicky sa hrnie dopredu. Mestské rýchlosti sú tam hneď, ale motor hladný po otáčkach dokáže udržať 50-tku aj na päťke pri 2000 ot. Dokáže, ale radšej by tam mal štvorku :-)
Pre mestské využitie si primárne GS asi nikto kupovať nebude. Poďme si zajazdiť.
Už v meste mi nový boxer dáva tušiť výrazné zmeny. Tak ako sa 12-tka posunula točivejším motorom od 1150, tak sa nový motor posúva od poslednej generácie. Základom zážitku je stále mohutný záťah odspodu, otáčky ale veľmi plynulo a rýchlo stúpajú a motor je oveľa točivejší a športovejší. Tam, kam sa už u predchodcu neoplácalo točiť, je nový motor ako doma. Svedčí o tom aj strmá krivka výkonu s vrcholom 125 koní pri 7700 otáčkach. Napriek tomu 100 Nm máš k dispozícii už niečo málo nad 2000 otáčok a krútiak stále stúpa (s miernymi výkyvmi) až na maximálnych 125Nm (6500 ot.)
BMW R 1200 GS - priebeh výkonu a krútiaceho momentu (údaje výrobcu) |
No a dovolím si tvrdiť, že práve tých 100 newtonov pekne od podlahy dáva novému GS to, že na prvý dojem dokáže tak ohúriť. Práve toto ťa posadí na zadok a dá ti neskutočný pocit sily motora a radosť z jazdy. Pred jazdou som bol skôr skeptik, ale priznám sa, že som zosadal vysmiaty ako lečo. Svoje k prvému dojmu pridal aj výfuk Akrapovič na nami testovanom GS, ktorý vytvoril neskutočnú kulisu aj s namontovanými „decibel killermi“ Podstatné je ale to, že dobrý dojem sa nevytrácal ani keď sme sa presunuli na Šturec.
Rýchlo som nacvakal režim Dynamic a tvrdosť na Hard a pustil som sa do toho. Podvozok GS je stále vysoko komfortný a nerovnosti filtruje neskutočne, nemám pocit, že sedím na športovom biku. Zato jazdná dynamika za tou športovou vôbec ničím nezaostáva. Po krátkej chvíli naberám plnú dôveru voči elektronickým systémom a testujem výjazdy so zákrut hlava-nehlava – full gas. Konečne sa neozýva tá stará trakčná kontrola, ktorá prerušovala zapaľovanie, ale plynulá regulácia výkonu na zadné koleso. Chvíľami si pripadám ako na playstation – pekne zostra na brzdy, veď monobloky Brembo kúšu ako diabol a ABS sa postará, potom naklopiť (toto ešte elektronika nerieši, tu to musíš pekne po starom vedieť :-) ) a potom na výjazde plnka ešte v náklone až na koniec ďalšej rovinky.
Jazda bola úžasná, bavil som sa neskutočne. Motor je na boxera nezvyčajne točivý a veľmi ma to bavilo. Podvozok stále trochu mäkký, ale bez nejakého výrazného vlnenia či známok nestability. Telelever s EVO paraleverom makajú ako vždy dobre a pocit jazdy na koľajniciach zostáva. Brzdy úplne super, stačí jeden prst a poslúchajú na slovo. Do zákrut ide GS veľmi ochotne aj nejaká ta rýchlejšia preklápačka sa dá spraviť pomerne ochotne. Za riadidlami úplne zabúdam, že som na turistickej mašine a plne okufrovaný. GS bola vždy skvelá motorka na športovo – turistickú jazdu a nový vodník sa v tomto režime posúva znovu o riadny krok dopredu...
Pre mňa je táto kapitola veľmi dôležitá. Považujem stále GS a aj ostatné cestovné endurá za motorky, ktorých „povinnosťou“ je odviesť nás pohodlne niekam ďaleko na turistiku, kde sa však nemusíme zľaknúť ani terénu a užiť si offroadu do sýtosti. Žiaľ v poslednej dobe sa práve tieto vlastnosti vytrácajú... Je to aj tým, čo diktuje trh a väčšina majiteľov do terénu ani len nepáchne, čo je veľká škoda.
GS vždy mala dobré schopnosti v teréne. Nebola na tom možno najlepšie v segmente, ale mala taký vyvážený kompromis medzi pohodlím na turistike a obstojným offroad schopnosťami. Aj preto som bol zvedavý, ako na tom bude nový model.
Čo je dobré tak aj na toto konštruktéri mysleli. Nové GS má teraz vyššiu svetlú výšku (+8 mm) a poteší aj detail, že zadná časť držiaku značky je rýchlo demontovateľná pre jazdu v teréne. Také vypletané kolesá sú ale paradoxne na zozname doplnkovej príplatkovej výbavy (373 EUR)
S GS sme vybehli len do ľahšieho terénu na nejaké tie šotolinové cestičky aj vzhľadom na čisto cestné obutie (Metzeler Tourance Next) Riadidlá sú fajn poriadne široké ako sa patrí, ale sú nízko pre jazdu v stúpačkách... Tu bude treba zvyšováky, lebo jazda postojačky v predklone je o ničom. Jazdný režim som prepol do offroadu a vzhľadom na cestné obutie som ocenil aj trakčnú kontrolu. Motor je dosť výbušný, na nespevnenom povrchu ide zadok ľahko do preklzu. Trakčná zasahovala dosť neskoro a vďaka tomu som si užíval aj dlhokánske drifty, no na druhej strane, keď som to prestrelil zatiahla „ručnú brzdu“ Rovnako na tom bolo ABS. Ak by som si chcel zajazdiť športovo určite by som ho vypínal, ale v offroad režime sa s ním dalo veľmi dobre jazdiť aj brzdiť.
Celkovo v teréne GS nestratilo nič zo svojho OFF potenciálu. Dobrá ovládateľnosť vďaka nízkemu ťažisku zostáva. Offroadový jazdec by mal zainvestovať do vypletaných kolies, padákov, lepšej ochrany spodku motora a krytiek rukovätí. Trošku otázna bude voľba pneumatík kvôli novým rozmerom, ale to hádam výrobcovia pneu čoskoro doriešia. Naopak mám pocit že elektronika môže pomôcť mnohým jazdcom, aby si to v teréne viac užili. Pochvalu si zaslúži aj režim Enduro Pro, kde si skúsený jazdec môže všetko povypínať a vyťažiť z GS v teréne maximum. Endurák si ale môže kúpiť GS v základe bez elektroniky a nieje dôvod nič (okrem ABS) vypínať :-)
Tak a sme doma, toto je sféra kde má GS najviac čo povedať. Svojich pasažierov čoraz viac rozmaznáva. Plne nastaviteľná ergonómia, nastaviteľná výška a sklon predného sedla, posun zadného, nastaviteľné riadidlá. Perfektne vytvarované predné plexi, ktoré je hneď z výroby priam dokonale účinné. Zmena jeho výšky sa robí naozaj efektne jednoducho otáčaním ovládača na pravej strane jednou rukou. Rýchle a jednoduché. Najprv sa mi zdalo divné, že to dali na pravú stranu, kde je plyn, ale ukázalo sa že sa v pohode za jazdy ovláda aj ľavačkou. Ochranu pred vodou som neotestoval vzhľadom na pekné počasie, zaujímalo by ma hlavne ako sú ochránené nohy jazdca.
Posed je pohodlný a vzpriamený, dostatok miesta má aj spolujazdec, sedlá tradične kvalitne vypracované a komfortné. Podvozok je naladený rovnako viac na komfort. Najlepšie sa asi jazdilo so semi-aktívnym nastavením, kedy sa prispôsoboval automaticky jazde. Človek má po vysadnutí na GS pocit, že sa transportoval zo slovenských rozbitých ciest do Rakúska :-)
Nami testované GS bolo vybavené aj originálnymi plastovými kuframi, ktoré sa montujú na integrované držiaky. Kufre pôsobia robustným dojmom, majú dobrý „hranatý“ tvar na nabalenie a jednu fajnovú vychytávku. Veľmi ľahko sa dajú rozšíriť. Či už bočné alebo horný kufor majú vnútri železnú páku, ktorá po preklopení na druhú stranu zväčší vnútorný objem kufra. S bočným na úzko tam máte naozaj štíhlu motorku a topcase zasa po nákupe jednoducho na ceste zväčšíte. Veľmi praktické. Inak ale na GS budete márne hľadať nejaké odkladacie priestory. Chýba skrinka na drobnosti niekde v prednej kapotáži. Priestor pod sedlom je rovnako nulový a nenašiel som vo výbave ani sadu náradia. Kde sú tie časy, keď malo GS pod zadným sedlom náradie s ktorým sa dala rozobrať polka motorky.
GS zostáva verné svojej povesti pohodlného tourera. Turistom poskytne nový výkonnejší a zábavnejší motor. Spotreba sa rovnako ukazuje ako veľmi dobrá. Výrobcom udávaná 4.1 je pri ustálenej rýchlosti, reálny priemer bude okolo 5.5 litra na stovku, Pri športovej jazde sme z palubného počítača vytlačili údaj 6.4 l/100km. Nádrž nie je najväčšia, má iba 20l ale aj tak by mal byť dojazd na hranici 300km na nádrž. Veľká nádrž bude pravdepodobne doménou verzie Adventure.
Pokračovanie článku na ďalšej strane: Názor druhého redaktora, Konkurencia, Záver, Video, Čo by ťa mohlo zaujímať a technické parametre.
Pridané: 23.05.2013 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať
© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 238866 | Včera: 194037