Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Motozem,sk

Hodnotenie: (19 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (53)  [Verzia pre tlač] Tlač

B-akaR 2011 - alebo ako sme naháňali splašené Jašterice

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 24.08.2011 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 7290 [Šport - Enduro]

Keď mi ešte začiatkom sezóny volal Jano alias kolaso, že by rád spravil nejaký XL enduro pretek v okolí Brezna nemohol som ho inak ako podporiť. A už sme dumali aj s Harom, čo by sa dalo vymyslieť čo tu ešte nebolo. Nakoniec sa vykľula vytrvalostná trojhodinovka dvojíc z 4-mi kategóriami a bola to pecka!!!

B-akaR 2011 z pohľadu Motoride X-Teamu:

Moja registrácia na B-akaR akosi dlho visela vo vzduchu, týždeň pred B-akarom som organizoval jubilejné Motoride stretko, mal kopu starostí a práce. Haro sa medzičasom už dohodol do tímu s Karčim a ja som zostal bez parťáka. Myslel som hneď na Peťa RacerP s ktorým sme si pred rokom fajnovo zajazdili na jednej etape Motráj maratonu na Ukrajine. Peťo bol ale v Rumunsku a čakal som na jeho návrat. Nakoniec to, ale všetko vyšlo ako a deň pred štartom registrujem Motoride X-Team v zložení Tomáš (Tomáš Hajduch - Awia) Hajduch (BMW R 1150 GS) a Peťo (RacerP) Rolinec (Yamaha SuperTeneré) Registrujeme sa do kategórie MIX, kde sú zvyčajne v tíme malé moto s veľkými a mi sme postavili veľkú s ešte väčšou. Bude to prča.

Video od kedusky:

09.01.2012 - keduska Čitatelia: 4134 [Bleskovky - Šport]

-

Video: B-akaR 2011 - vytrvalostná trojhodinovka dvojíc na XL endurách

Netradičná akcia prebehla ešte v lete, v horúcom počasí dala prašná trať v kombinácií s hlbokým brodom zabrať nejednému jazdcovi. Všetko to sledoval a natočil Marek Ferančík - marek1976 a zostrihala keduska.

 

Na akciu prichádzam na motorke, tréningové kolá dávam ešte na zjazdených gumách Mitas E09 a TKC ešte z Maroka, ale mám v pláne prezuť na C02 a C21. Večer dávam ešte jeden prejazd bažinou, keďže kolaso povedal, že keď GS prejde tak ju do závodu zaradí. GS prešla, ale nasala mi vody do airboxu. Kolaso prisľúbil trochu vody vypustiť a ja som sa pustil do prezúvania motorky a sušenia vzduchového filtra.

Na ranných tréningoch som sa do bažiny nedostal, akurát bola odstavená. Zistil som ale že gumy sú fajnové, na suchu by sa to dalo odjazdiť v pohode aj na TKC, ale ak by zapršalo tak C-éčka mi pomôžu. S Peťom hádžeme 50-centov a vyhráva takže bude štartovať. Dohadujeme taktiku na striedačku po troch kolách. 3 - 2 - 1 štart, Peťo beží nasadzuje rukavice a zaradzuje sa asi do polky štartovného poľa. Tam niekde sú aj naše ambície - teda našim cieľom je hlavne sa nedolámať a dobre si zajazdiť...

Peťo jazdil veľmi dobre a na prvej striedačke mi to odovzdáva tuším na siedmom mieste. Zo stopky vyrážam na trať rovno do bažiny a v druhej polovici kde je to naozaj hlboké znovu nasávam vodu. Kamarát Števo (ktorý prišiel fandiť) mi požičaj vzduchov´t filter z jeho GS a už po prvom prejazde bažiny sú mi jasné dve veci: 1. kolaso vody z bažiny neodpustil, 2. Števovi filter suchý nevrátim. GS síce kašle a motor vynecháva, ale z bažiny sa driapem hore a pokračujem. Mokrý filter a toľko prachu na trati to bude masaker. Prvé tri kola sa mi jazdilo dobre, obehol som jednú motorku (tuším Dominátor) ale aj jedna 650GS obehla mňa. Bez pádu, bez problémov (až na vodu v saní) odovzdávam štafetu Peťovi.

V depe otváram výpustný šrób na airboxe a vylievam hádam liter vody. GS má sanie na ľavej strane nad valcom, problém je že keď sa spraví vlna vody ktorá preleje valce tak si to cucne. Dá sa to vyriešiť šnorchlom, no nikto nemá po ruke hadicu z vysávača. Púšťam sa ale do výroby provizórneho krytu sania zo zrezanej PET flašky. Haro mi asistuje, Momul požičiava nožík ledva som to dokončil a už je tu Peťo a idem znovu na trať.

 Provizórny kryt sania zo zrezanej PET flašky
Provizórny kryt sania zo zrezanej PET flašky

Hneď prvý prejazd bažinou ukázal, že voda je tak hlboká že to zaleje komplet a veselo sajem znovu vodu do motora. Rátanie odjazdených kôl sa tak pre mňa mení na počet utopení motorky :-) Dokonca mi to tam chcíplo v najhlbšom úseku, a už som myslel že je koniec. Čuduj sa svete GS naštartovala a aj keď motor vynechával z bažiny som sa vykopal. Zvyšok trate som dával s rýchlosťou GS vlastnou a najlepším spestrením bolo naháňanie jašteríc - teda Jana Maukša zo synom z Jašterica tímu. Keď ma Filip alebo Jano naháňali nedokázali ma predbehnúť, naopak keď ja stíhal ich, síce som tempom stačil a na predbehnutie to taktiež nebolo. Šli sme veľmi vyrovnane a len pri striedačkách sme si menili poradie.

Vynikajúco jazdil aj Peťo, zostali sme verný striedaniu po 3. kolách čo vychádzalo asi tak na 18 minút. Dalo by sa odjazdiť aj viac, no takto to bol ideál, že aj jazdec ktorý mal pauzu úplne nevychladol. V ďalšom striedaní som sa dostal do problémov v bažine. Tá sa poriadne rozjazdila a bola asi aj hlbšia a znovu mi to tam zdochlo. S naskočila na vynechávala a chcípla mi vo výjazde a efektne som ju uložil hore kolesami. Našťastie hneď priskočili chalani a GS sme dvihli. Už to začínalo byť naozaj vážne. Stratil som tu možno 30 sekúnd, následne som stál na trati chvíľu aby som vylial vodu z airboxu a tu nám asi Jašterice definitívne ušli...

Po dvoch hodinách jazdenia našťastie organizátori prepáskovali trať a vypustili bažinu. Namiesto toho tam bola pred divákov pekná lavica a veru aj s GS-kom som si veselo zaskákal. Posledná hodina jazdenia ubiehala naozaj rýchlo. Mali sme s Peťom pripravených šesť 1,5 litrových fliaš vody a čuduj sa svete voda nám dochádzala. Peťo dojazdil svoje tri posledné kolá 2 minúty pred uplynutím 3-hodinového limitu a tak sa mi ušla česť posledného kola. Vedel som, že už sa nedá nič získať iba veľa stratiť a tak som šiel posledné kolo na istotu a užil som si dojazd a šachovnicovú zástavu.

Video: B-akaR 2011 - posledné kolo by Awia @ BMW 1150GS

Video: B-akar 2011 - posledné kolo by Awia @ BMW 1150GS

Na výsledky sme si museli počkať do 16:00. Priznám sa že aj pred vyhlásením výsledkov sme boli s Peťom spokojný, odjazdili sme veľmi vyrovnané preteky, s vyrovnanými časmi na kolo. Peťo absolútne bez technických problémov, ja až na vodu v saní podobne. Nejaké krízovky sa vyskytli ale obaja bez vážneho pádu. Takže spokojnosť. Paradoxne kategória MIX bol dosť obsadená a konkurencia veľká. Technické problémi však potrápili aj ostatné tími, Karčimu na KTM odišlo palivové čerpadlo, podobne s ním bojoval aj Kolaso na Afrike.

B-akaR 2011 - Awia a GS po preteku, bolo z toho 2. miesto v kategórii MIX
B-akaR 2011 - Ja a moje GS po preteku, bolo z toho 2. miesto v kategórii MIX

Absolútne som však netušil ako sme na tom a prekvapenie prišlo až na stupňoch víťazov. Prvý v MIX-e boli Jašterice a mi s Peťom hneď za nimi. Tretie miesto obsadil Varadom tím (Varadero a Dominátor) Vyhlasovanie výsledkov bolo so všetkou parádou na balkóne ako na MotoGP, nechýbalo striekajúce Šampanské. Veľmi sme si to užili.

 Motoride X-team v po pretekoch
Motoride X-team v po pretekoch

Ďakujem Jančimu (kolaso) za skvelú organizáciu parádneho preteku. Trať bola presne ako má byť, preteky mali vytrvalostný charakter a dali zabrať jazdcom aj motorkám. Na budúci rak spravím z GS lepšiu ponorku a ak bude mať Peťo chuť tak rád sa s ním znovu postavím na štart tohto neskutočného preteku.

Večerná After party v komornej atmosfére pri pahrebe a borievke tiež nemala chybu :-)

B-akaR 2011 z pohľadu Tullamore tů teamu - Sedláci u Brezna:

Napísal: Čibus

V Oldřichově jsem notnou chvíli podpíral bar s Harem, který mě zpravil o tom, že by chtěl udělat nějaké podzimní akce. Neuběhlo dlouho a z kuchyně Motoride.sk vyběhlo šťavnaté menu o dvou pozdně letních akcích pro velká endura. Rozhodl jsem se pro první z nich pořádanou na MX trati v Brezně. Jednalo se o 3 hodinový závod dvojic, ptám se parťáka Vojty nebo spíš neptám a rovnou nás u lahve Tullamore Dew registruji.

Vynechám detailní popis toho, jak jsme opět vyrazili o 1-2 hodiny později, než jsme chtěli. Vojta jede po ose, já vezu SERko na vozíku, protože jedu přes Piešťany, kde chci omrknout jednu motku. Cesta se nám natahuje o 120 km na celkových 370 km.

Do Brezna přijíždíme v 19 hod. Díky špatné domluvě míjíme odbočku na trať (byť je dobře označená) a nabloudíme dalších 30 km. Safra, to místo nás nechce přijmout. K trati nás nakonec z Brezna navede Babci. Našli ji všichni jen já ne. Trať už je zavřená. Nevadí, zítra ráno ji prý před závodem na chvíli otevřou. Zdravím známé tváře. Tohle mám rád. Už to nejsou jenom obličeje, které bych nejraději viděl ve zpětném zrcátku. Je to bezva parta lidí, kterou opravdu rád vidím. Moc se nás sice nesjelo, atmosféra je komorní, ale o to přátelštější. Večer posedíme, poklábosíme. Haro drží stráž u stánku pivo-limo za hlaholu slovakische kompaňeros. Jdu brzy spát, za chvílí utichá i Harova squadra.

Ráno v 9.00 se na 50 min otevírá trať. Objedu 4 kola a s Vojtou vymýšlíme taktiku. Trať není tak jednoduchá, jak to z popisu vypadalo. Nechybí lavice, sjezdy, nepříjmné ostré hrby, rychlé roviny, prach, kamení a 40m brod. Ideál bude tak 5 kol říkám, Vojta mluví o třech. V 10 je rozprava, v 11.00 je start stylem Le Mans. Dohodneme, že začnu. Je horko, práší se.

 Safety Car
Safety Car

Už je tu start. Stojíme cca 10 m od motorek. 4, 3, 2 a Benny už je na půl cesty k motorkám. Směju se, Benny se otáčí a běží zpět, 1, start. Vybíháme a potkávám Bennyho v protisměru. Chechtám se ještě víc. Tohle člověk všude nezažije. Ještě nesedím na motorce a první motorka už z roštu odjíždí, já vyjíždím druhý. Tahám za plyn a prvního brzy dojíždím, jdu do čela, kde strávím 2 kola, pak jdu v prašné zatáčce k zemi. Předjede mě Benny a Ladík. No nic, do cíle daleko říkám si. Objedu ještě 2 kola a odevzdávám štafetu Vojtovi. Vojta dá taky 4 kola a do depa přijíždí na druhém fleku. Super říkám si, tohle musím podržet.

Vyrážím na svou druhou rundu, sjíždím do malé rokle, kde je potřeba zagazovat do travnatého výjezdu. Tahám za plyn, ale motorka se ze dna rokle neodlepí, znovu a znovu řadím za 1, ale pořád se nic neděje. Hlavou mi blesne „ŘETĚZ!“ Hodím oko na zadní kolo, kolo se točí, ale guma stojí. Ventilek. Zkouším projet roklí, ale zaseknu se. Kolem jedoucí jezdci nabízejí pomoc. Odmítám. Game over. Nakonec jeden jezdec na nové Tenere zastavuje a společnými silami motorku vytahujeme. Křížím trať a jedu do depa. Připadá mi, že mi zadní kolo někdo podsypává banánovýma šlupkama. Dobíhá Vojta a domlouváme se, že ten defekt udělá, protože já jsem přezouvačopanic. Beru si jeho Advíka a kroužím nebo spíše se ploužím po trati. Jestli bych něco nerad, tak druhému něco provedl s motorkou. Předjíždí mě všichni. Trvá to asi 4 nebo 5 kol a vidím v depu nachystané SERko. Zajíždím do depa, s Vojtou domlouváme strateg

ii 3 kol. Vojta štěkne, že zkusí SERko a vyráží na trať. Objede kolo a vypadá to, že si SERka užívá, ještě dvě a jdu na to. Vidím holky jak něco křičí rozhlížím se a vidím, že Vojta stojí se Serkem v zatáčce, ve které jsem se natáhl. Běžím k němu a předpokládám, že je opět nějaký technický problém. Ten je ale jiného rázu. Vojta ulehl v tomtéž místě jako já a motorka mu spadla na kotník. Pokračovat prý nelze. Sedá na Serko a veze se do depa. Běžím za ním.

Máme za sebou povinné 3 výměny, do konce závodu zbývá 1h 22 min. Vzhledem k tomu, že jsme chtěli střídat cca po 18 min nevypadá více než 6-ti násobná porce zrovna nejlíp. Do šišky si uploaduju Hajného hlavně se neposrat a vyrážím na trať. Zezadu na mě hned dotírá Varadero, nechápu. Pak jednou lehnu a Varan jde přede mě. Část trati je namotaná na louce jak had na Nokii 3310 a v otočkách kolem dřevěných kolíků je Varan neskutečně rychlý a stabilní. Chvíli sleduju Varanovo zadní kolo, ale pak jdu před něj a jedu si svoje blues. Těší mě, že v jednom místě, kde se trasy přibližují, zcela pravidelně potkávám Klasiku nebo Bennyho, kteří tvoří jeden tým. Tzn., že jedu stejně rychlé časy jako vedoucí dvojice. Daří se mně předjíždět množství jezdců, aniž bych nějaké předjetí utrpěl. Odjíždím cca 14 kol a už je tu šachovnicový praporek. Přijedu do depa a registruji absenci auta. Safra, říkám si. Vojta jel ochutnat služby místní nemocnice. Kotník prý ale zlomený není. To jsme tomu zase dali.

V depu se Benny škrábe na hlavě, protože nezastavil při vjezdu z depa na trať. To by znamenalo 1 kolo penalizaci. Ve dvouválcích jsou favorité Babci a Ladík.

Už je tu vyhlášení. Kategorii 2V800 vyhrává po statečném výkonu Babci s Ladíkem. Blahopřeji. Ba co víc, vyhrávájí i celkově!!!!! Šampaňské stříká, třepeme si pravicí. Bennyho chyba odsouvá jejich tým na 2. místo v kategorii a 3. celkově. Tak snad příště.

Závěrem bych chtěl poděkovat Kolesovi za uspořádání super závodu. Byl to závod perfektně postavený pro těžké motorky. Škoda, závod si zasloužil větší účast. Ale snad příští rok.

Stálo to za to. SUPER lidi, super závod. Díky všem!!!

Video: B-akaR 2011 od StanleyP:

Video: B-akaR 2011- StanleyP

B-akaR 2011 - výsledky:

Poz:Št. čísloTeam Jazdec 1Jazdec 2KategóriaKôl:Pen:
12Zetor racingŘíha V.Babčan R.2v80031
24K&PKrál J.Petrek S.1v60031
310VaranDobiš MartinDobišMichal2v80031
412RHKHyll P.Krejčí Lenka1v60031-1
51JaštericaMaukš J.Maukš F.MIX29
68FreeDominoĎuriš F.Novák J.1v60029
75Terenplech Nemčík VáclavNemčík Martin2v60029
87Motoride XRolinec P.Hajduch T.MIX29
911VaradomMajer M.Záhorácky Ľ.MIX29
106ERC-ChebbyHaršáni P.Nullas K.MIX29-1
1113TransalpPlanický M.Trebula M.2v60028
1214TulhmortůLév V.Číhal R.2v80027
1315Bakar strachKlasovitý D.Kolesár J.MIX26
1432GLandl M.Remenár M.1v60019DNF
159OzembuchFajnor M.Sklenár I.1v60010DNF

Kategória MIX:

Poz:Št. č.TeamKategória
11JaštericaMIX
27Motoride XMIX
311VaradomMIX
46ERC-ChebbyMIX
515Bakar strachMIX

Kategória 1V600:

Poz:Št. č.TeamKategória
14K&P1v600
212RHK1v600
38Free Domino1v600
432G1v600
59Ozembuch1v600

Kategória 2V600:

Poz:Št. č.TeamKategória
15Terenplech 2v600
213Transalp2v600

Kategória 2V800:

Poz:Št. č.TeamKategória
12Zetor racing2v800
210Varan 2v800
314Tulhmortů2v800

Oficiálne výsledky B-akaR-2011-vysledky.pdf

Ďalšie fotky:

Text: Tomáš Hajduch - Awia, Cibus
Foto: Tomáš Hajduch - Awia, StanleyP, lubogs
Video: Tomáš Hajduch - Awia, StanleyP

Pridané: 24.08.2011 Autor: Tomáš Hajduch - Awia pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (19 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (53)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Adamoto KTM

Suzuki V-strom 1050 2020

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2020 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 18267 | Včera: 156971