Pridaj aj ty cestopis!

Majstrami sveta Vincent, Melandri a Rossi

Pridané: 05.11.2002 Autor: sita
Čitatelia: 8272 [Šport - MotoGP]

Rossiho historické rekordy - 355 bodov a 15 pretekov bez prerušenia na stupňoch víťazov

VALENCIA 3. novembra (SITA) - V nedeľu sa 16. podujatím MS cestných motocyklov GP Valencie skončila sezóna pre rok 2002. V dvoch z troch kubatúr boli majstri sveta známi už vopred, keď v 250 cc si titul svetového šampióna pred dvoma týždňami na VC Austrálie zabezpečil Talian Marco Melandri a v MotoGP pasovali za majstra sveta ďalšieho Taliana Valentina Rossiho už 21. septembra na VC Brazílie.

Majstri sveta 2002

V kubatúre do 125 cc mali pred nedeľou šancu na titul dvaja jazdci - Francúz Arnaud Vincent na Aprilii a úradujúci majster sveta Manuel Poggiali zo San Marina na Gilere. Vincent mal pred Poggialim osembodový náskok a na celkové víťazstvo musel skončiť najhoršie druhý. Dvadsaťsedemročný Francúz však od úvodu nenechal nič na náhodu a od začiatku sa usadil na čele pretekov. V dramatickom súboji s iba 17-ročným domácim jazdcom Danielom Pedrosom nakoniec obsadil Vincent druhé miesto a ako prvý Francúz v histórii sa stal majstrom sveta v kubatúre do 125cc. Poggialimu preteky vôbec nevyšli, keď skončil až siedmy. Mladučký Pedrosa si zo ziskom 243 bodov vybojoval v konečnom poradí MS skvelé tretie miesto.

V "dvestopäťdesiatkách" zavŕšil skvelú sezónu Talian Marco Melandri, ktorý získal titul svetového šampióna ako najmladší jazdec v histórii. Pred dvoma týždňami v Austrálii si ho Melandri vybojoval vo veku 20 rokov a 74 dní. Dovtedy patril tento primát jeho krajanovi Valentinovi Rossimu, ktorý v čase zisku svojho prvého titulu majstra sveta mal 20 rokov a 250 dní. Melandri si vo Valencii pripísal na svoje konto deviaty triumf v sezóne a v konečnom poradí zvíťazil s náskokom 57 bodov pred druhým Španielom Fonsi Nietom. Tretí celkovo skončil Talian Roberto Rolfo, ktorý v nedeľu obsadil druhú priečku.

V najsilnejšej kubatúre MotoGP mal už istý majster sveta Valentino Rossi pred sebou iba jediný cieľ - vyrovnanie historického rekordu 12 víťazstiev v jednej sezóne. Radosť mu však pokazil Brazílčan Alex Barros, s ktorým Rossi zvádzal tuhý boj až do samého záveru pretekov. Rossi aj tak vytvoril dva nové rekordy, keď v pätnástich pretekoch bez prerušenia stál na stupňoch víťazov a v konečnom hodnotení MS získal 355 bodov. Tretie miesto obsadil Talian Max Biaggi, čím si zabezpečil titul vicemajstra sveta. Celkovo tretí skončil Rossiho tímový kolega Japonec Tohru Ukawa.

5. Aprilia 33

© 2002, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Pridané: 05.11.2002 Autor: sita Zdieľať