Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Motozem

Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (8)  [Verzia pre tlač] Tlač

Rumunsko a Bulharsko 2005 1/3

 Zdieľať

Pridané: 22.06.2006 Autor: Barclay
Čitatelia: 10727 [Mototuristika - Európa - Cestopis]

Príprava trasy nebola, vedeli sme iba smer Rumunsko – Costinesti, prímorská oblasť, miesta, ktoré chceme navštíviť a dátum odchodu. Zloženie Yamaha 750 TENERÉ - Laco, priateľka - Aďa, Honda CB900 Hornet - manželka Iveta, ja – Jozef.

Pozerali sme si na nete cesty predchádzajúcich cestovateľov. Chýbali nám drobnejšie rady. Hlavne čas, otváracie hodiny a kde najlepšie spať blízko miest, ktoré chceme navštíviť. Motorky sa pripravili na cestu tak, ako je potrebné. Nové náplne, pneumatiky, olej, brzdovka, striekanie reťaze a v mojom prípade výroba bočných nosičov tašiek. Ja som nemal problém zbaliť si 20 litrov batožiny do postranných tašiek a zistil som, že ani moja polovička s tým nemala problém (ak nemajú inú možnosť).

Michalovce - Slovenské Nové Mesto –Tokaj – Debrecen – Oradea - Baile Felix, 270 km

Čas odchodu sme si stanovili na desiatu hodinu. Samozrejme, že bolo menšie zdržanie. Urobilo sa foto, rozlúčili s priateľmi stanovili si smer a pravidlá dodržiavania premávky. Ovešaní bagažou sme vyrazili smer Trebišov - Slovenské Nové Mesto. Prvá zastávka ešte pred hranicou na pumpe, musel som kúpiť gumu, aby mi neodfuklo tankvak. Druhá zastávka v Debrecíne na pumpe OMV. Pohár kávy, kontrola motoriek. Cesty suché, bez policajtov. Po príchode na hraničný prechod Oradea neskutočne veľa automobilov. Natlačili sme sa celkom až k hraničnej kontrole. Za hranicou meníme peniaze -1 eur = 34 000 lei. Kúpil som euro za 38,80 Sk, takže 1 Sk je 876,30 lei.

V Oradei tankujem prvý benzín. Cena za 95-ku 34 000 lei za liter. Už nie taký lacný ako pred rokmi. Takzvané známky Rovinety na jazdenie po Rumunských cestach sa pre motocykle nevzťahuje.

Prvá noc v kúpeľnom mestečku Baile Felix. Laco to poznal, takže prvú noc sme mali chatku za 700 000 lei pre štyri osoby. Patrí to sukromníkovi a má na dvore pár chatiek. Pozemok oplotený a motorky rovno pred chatkou. Je to na konci mesta na ľavej strane smer na Devu. Tesne za tým je benzínka, myslím že modrej farby. Dobrá večera v meste, polievka, nápoj, rezeň. Večer sme presedeli nad automapou a naplánovali cestu na ďalší deň. Sedeli v tráve na spacákoch popíjali Ursus do neskorej noci.

 Pred odchodom
Pred odchodom


 Ubytovanie v Baile Felix - chatky
Ubytovanie v Baile Felix - chatky

Baile Felix – Deva – Sebes – Sibiu - prechod cez horský priechod Karpaty - Curtea de Arges – Pitesti, 460 km

Ráno v Baile Felix som sa vybral na nákup do malého marketu. Prišiel som trošku skôr, tak som čakanie trávil pozorovaním skupiny túlavých psov. V Rumunsku sme ich videli neskutočne veľa. Neútočili. Nákup - čerstvé pečivo, mlieko a raňajky boli na svete. Ešte dobrá káva, ranná hygiena zbalenie batožiny a vyrážame na cestu smer Deva.

Cesty boli v tom úseku v zlom stave. Manželka cítila kufor v chrbte pri každej nerovnosti. Neskôr sme to riešili karimatkou. Lepšia cesta bola pri Sibiu, odkiaľ sme pokračovali smerom na horský prechod v Karpatoch. Išli sme do neznámeho. Začínalo to listnatým lesom, zmiešaným, ihličnatým, kosodrevina a potom už iba tráva. Zopár fotiek sme urobili na parkovisku s darčekovými stánkami pred zákazovou tabuľou, ktorá oznamovala uzavretie cesty od 21. hodiny do 7. hodiny. Neviem či to platilo aj v lete. Cesta hore bola nádherná. Ivka sa kochala v kráse a členitosti a ja som musel viac venovať sa jazde. Prišli sme až pod vrchol k tunelu na druhu stranu hory cca 200 m dlhému. Veľké parkovisko, predajné stanky a stany aj kopy snehu. Úžasné. Chvíľu sme strávili tam. Cesta na druhej strane hory nádhera, iba had krútiaci sa dole. Pomalou jazdou, v zlom stave cesta, dostali sme sa k priehrade Vidraru. Bola to pomalá časť cesty. Išlo sa lesom, dokopy sme nič zaujímavé nevideli. Odbočili sme z hlavnej cesty do jednej dediny, urobili foto a poďme ďalej. K večeru sme dorazili k mestu Curtea de Arges. Hľadali sme ubytovanie, nebolo nič podľa naších predstáv, lacné a blízkosť motoriek. Hotel sme nehľadali. Ponúkol sa nám Rumun s priateľkou a priviedli nás do luxusného motela jeho kamaráta pri Pitesti, 500 000 lei noc na osobu. Odmietli sme. Cestou, keď nás viedol skratkami, videli sme priehradu a tam sa nám poštastilo zajednať si chatku.

Schyľovalo sa k búrke a bola už aj tma. Toľko, čo sme sa zložili zasadli k stolu, dali si pivo pred večerou, prišla silná búrka. Nič nám nechýbalo. Jedli a pili sme, čo nám hrdlo ráčilo. Večera, predjedlo, káva, pivo a ubytovanie pre štyri osoby 1 500 000 lei. Kto chce navštíviť Karpaty – horský priechod, je treba si naplánovať cestu a ubytovať sa čo najbližšie k odbočke na danú cestu z cesty 1 E68 na 7C. Je to medzi mestami Avrig a Cartisoara. Nie je to dlhá cesta cez horský prechod v Karpatoch, ale ak si to chcete vychutnať, tak urobiť výlet na celý deň. Cesta je v horšom stave popri priehrade. Tak budete môcť stráviť viac času na vrchole a mať viac času fotiť a obzerať. Je tam čo vidieť. Ubytovanie pri priehrade pri Pitesti . Je to súkromné. Stravovanie domáca kuchyňa. Tažko sa mi vysvetľuje ako sa tam dostať. Je to za Pitesti smer Brasov. Ako sa končí dvojprúdová cesta z mesta, na ľavej strane je benzínová pumpa a pred ňou odbočiť v ľavo. Táto cesta Vás zavedie do dediny, kde je kemp. Poznávacim znakom je Národné centrum vodných športov. Nie je to však v areáli tohto centra, ale v blízkej dedine. Nie je to viditeľné z cesty. Je treba sa pýtať.

 Stánky pod vrcholom
Stánky pod vrcholom
 Zastávka cestou hore
Zastávka cestou hore
>

Pridané: 22.06.2006 Autor: Barclay Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (8)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2021 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 61145 | Včera: 206676