Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Yamaha demo TOUR 2024

Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (7)  [Verzia pre tlač] Tlač

Afrika na pionieri 2017 - Súčasťou plánovaného projektu môžeš byť aj ty!

 Zdieľať

Pridané: 02.12.2016 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 12755 [Mototuristika - Afrika - Plánované]

Známy "dvojtaktný" cestovateľ Marek Slobodník pripravuje nový ambiciózny projekt a to zobrať slovenské Pioniere na cestu naprieč celou Afrikou. V týchto dňoch sa rozbehla kampaň na podporu cesty na webe startovac.cz a tak výprave môžeš pomôcť aj ty!

Video: Afrika na pionieri

Marek Slobodník - marekNApionieri:

Konečne po siedmich rokoch naše pioniere vstanú z mŕtvych, vo valcoch sa už blýska! Pôjdeme východom Afriky a samozrejme vám to cheme všetko natočiť a nafotiť. Mysleli sme si, že po mnohých úspechoch a popularite to bude so sponzormi jednoduché, no opak je pravdou. Preto o pomoc žiadame vás. Sme skazení, v dobrom slova zmysle, pretože sa nedokážeme už ani pohnúť bez objektívu. Podporte nás, aby sme mohli ukázať všetkým, že na veľkú cestu nepotrebujete drahú motorku či špičkové oblečenie, ale najmä odhodlanie, odvahu a dva náhradné motory...

Pomôžte nám natočiť film!

Od našej poslednej výpravy na pionieri pred siedmimi rokmi sme sa posunuli o veľký krok dopredu. Síce sme stále šialení, otrhaní a špinaví, ale za to máme veľa skúseností z ciest a filmovania. Túto cestu by sme zvládli aj sami, bez sponzorov, za svoje peniaze... Lenže chceme, aby po nej aj niečo zostalo, a aby ste sa pri tom zabavili. Chceme celú cestu natočiť a nafotiť. To však nie je, najmä z finančného hľadiska, jednoduché. Nájsť vôbec profesionálneho kameramana a fotografa, ktorý sadne na pioniera a dokáže prácu za objektívom spraviť tak kvalitne ako v domácich podmienkach, bolo takmer nemožné. My sme naštastie našli Martina Kochaníka, ktorý bude mať v rukách kameru a Mareka Duranského, ktorý pre vás celú cestu nafotí. Pre týchto dvoch chalanov to bude veľmi náročná práca. Nielen počas dňa, ale aj večer, keď budú všetky dáta zapisovať a upravovať. Idú do toho bez nároku na akýkoľvek honorár, budú súčasťou tímu s vlastnými pioniermi a my im za to, že pre nás spravia kus obrovskej práce, chceme cestu zaplatiť a zakúpiť, či zapožičať tú najlepšiu techniku, akú si budeme môcť dovoliť. Chcete vidieť Afriku
z pohľadu pioniera? Poďte do toho s nami!

Čo bolo?

Úplne neskúsení sme chceli v roku 2010 na vlastné oči vidieť vysychajúce Aralské jazero
v Kazachstane. Peniaze sme mali buď na novú motorku, alebo na samotnú cestu! Vykašľali sme sa
na to, čo vraveli ostatní, oprášili sme staré pioniere a splnili si sen! Nemysleli sme na výstup z cesty,
a vôbec nám nenapadlo si našu cestu systematicky natáčať, či fotograficky dokumentovať. Napriek tomu vznikol takmer z ničoho krátky film Veľká cesta malých strojov, zostrihaný prevažne z fotografií. Práve ten získal, paradoxne, cenu najlepšieho slovenského motorkárskeho filmu v roku 2011 a prispel k cestovateľskému ošiaľu. Vďaka nemu sme sa stali najznámejšími motorkármi na cestách!

Pioniere naše sedem rokov spali, aby nepoznanú Afriku zdolali.
Pioniere naše sedem rokov spali, aby nepoznanú Afriku zdolali.

Plán cesty

Plán cesty - Afrika na pionieri 2017
Plán cesty - Afrika na pionieri 2017

Vyštartovať plánujeme v strede januára 2017 priamo na juh zmrznutou Európou až do Talianska, kde sa nalodíme
na trajekt, ktorý nás odvezie do Izraela. Pokračovať budeme cez Egypt, Sudán a Etiópiu a po ceste sa k nám možno pripojí jedno veľké dvojtaktné prekvapenie. Ak budú motorky v poriadku, a my tiež, pokračujeme Keňou cez strechu Afriky - Kilimandžáro, Tanzániou, Zambiou a Botswanou až do JAR, kde sa naša cesta končí. Samozrejme, nedokážeme odhadnúť politickú situáciu v rôznych krajinách, a taktiež ani to, čo 50-ročná Jawa Pionier naozaj zvládne, takže je možné, že sa budú plány počas cesty meniť a upravovať.

Prečo nie Afrikou do Afriky, ale Pionierom?

Vždy sme si vraveli, že „Africa“ partí do Afriky, no tento test nás presvedčili, že nič lepšie ako pionier neexistuje!

Video: Cestovateľský test Honda Africa Twin 750 vs. Jawa Pionier 05

Jawa 20, 21 - takzvaný „pionier“ alebo „pinčel“ je overenou motorkou do každého terénu a počasia. S výkonom 3,5 koňa je síce slabá, ale zato nespoľahlivá...

Tím

Ten, kto si myslí, že na vyše 50-ročnom dopravnom prostriedku sa dá cestovať, nemôže byť v poriadku. Nájsť tím na tento projekt, teda vôbec nebolo jednoduché. My sme však našli partiu bláznov, ktorá nevymýšľa, ale koná!

Tím - Afrika na pionieri 2017
Tím - Afrika na pionieri 2017

Tím tvorí Marek Slobodník, autor celého projektu, kameraman Martin Kochaník, trialový jazdec, ktorý nemá problém perfektne ovládať svojho Pioniera a zároveň obsluhovať kameru. Marek Duranský, ktorého fotografie sa objavujú v reportážach z poslednej cesty trabantistov a našťastie ešte na pionieri nesedel, inak by nešiel, a bratia Ondrej a Milan Hurárovci, ktorí vedia opraviť všetko, vždy a všade.

Na čo sa použijú vyzbierané peniaze?

Pri vyzbieraní minimálnej čiastky sa ako tak pokryjú náklady na cestu a my budeme môcť vyraziť. Preprava na východné pobrežie sa predražila trojnásobne, čo je spôsobené zrušeným trajektom z Turecka. Po vyzbieraní minimálnej čiastky roztláčame pioniere a ideme naprieč zamrznutou Európou na trajekt do Talianska. Pravdepodobne budeme hladní a nebudeme mať peniaze na žiadne výnimočné situácie, ale budeme mať na prepravu z Európy do Izraela. Okrem toho budeme mať na techniku, ktorá je pri našom projekte najdôležitejšia. Len pomocou nej vieme sprostredkovať zážitky z miest, na ktorých sa tak malá motorka ešte neobjavila!

Pioniere v Kazachstane  - Afrika na pionieri 2017

Nie všetky výdavky sme schopný vyčísliť, pretože sami nevieme ako draho nás celá cesta vyjde. Čo však vieme je, že trajekt nás bude stáť 3500 €, letenky domov približne 3000 € a zaslanie pionierov na Slovensko nás bude stáť tiež okolo 3000 €. Sú to sumy len za prepravu. Technika, v ktorej bude zahrnutá kamera, fotoaparát, objektívy, dron, batérie a všetko ostatné príslušenstvo nebude taktiež lacné. V každom prípade po vyzbieraní 10 000 € nebudeme riešiť naše letenky domov a už vôbec nie prepravu motoriek. Jednoducho nakúpime techniku, ktorá nám chýba, nalodíme sa na trajekt a natočíme vám film!

Ak sa nevyzbiera minimálna čiastka, tak sa Vám vrátia peniaze v plnej výške.

Pozrite si projekt na startovac.cz: www.startovac.cz/projekty/afrika-na-pionieri

V prípade akýchkoľvek otázok ma kontaktujte na marek.slobodnik@napionieri.sk

Pridané: 02.12.2016 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (7)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 51951 | Včera: 146013