Slovenský jazdec Richard Šikyňa z tímu MX Slovakia bodoval na majstrovstvách sveta

Pridané: 29.06.2016 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 3114 [Šport - Motocross]

Počas uplynulého víkendu, v dňoch 25.-26.6.2016, sa v Taliansku na pieskovej trati Mantova uskutočnilo dvanáste podujatie seriálu Majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a MX2 a zároveň aj ôsme podujatie seriálu Majstrovstiev Európy EMX250. Na oboch šampionátoch malo znova zastúpenie aj Slovensko.

Medzi svetovou špičkou štartoval Richard Šikyňa v triede MX2 a v európskej triede EMX250 nás reprezentoval Tomáš Kohút.

V kráľovskej triede MXGP zvíťazil Tim Gajser (SLO) pred druhým Gautierom Paulinom (FRA) a tretím Clementom Desalle (BEL). V triede MX2 dominoval Jeffrey Herlings (NED), na 2.priečke sa umiestnil jeho krajan Brian Bogers (NED) a na 3. Dylan Ferrandis (FRA). Mladý slovenský reprezentant Richard Šikyňa podal výborný výkon a dojazdil v prvej jazde na 23. a v druhej jazde na 19. mieste.

Richard Šikyňa - Majstrovstvá sveta MXGP a MX2, Mantova, Taliansko

Po úspešnej premiére Richarda Šikyňu (#102) z tímu MX Slovakia, jazdiaceho na KTM 250 SXF v triede MX2 v anglickom Matterley Basin, kde skončil 26. a 23., prišla z Talianska ešte lepšia spáva. Hneď pri svojom druhom vystúpení medzi absolútnou svetovou elitou dokázal získať nie len pre seba a svoj tím, ale aj pre Slovensko 2 cenné body za 19. miesto v druhej jazde. V prvých pretekoch tiež zajazdil výborne a cieľom prešiel 23.. Je to fantastický výkon tohto mladého, len 18 rožného slovenského jazdca z Oravy.

Richard Šikyňa (#102) „Štart v prvej jazde mi veľmi nevyšiel, ale cítil som sa na motorke fajn. Od prvých kôl sa mi jazdilo dobre a postupne som sa dostal na 23. miesto. Asi 4 kolá do konca mi však stvrdli ruky a tak som sa až do cieľa poriadne vytrápil. Nakoniec som si svoje miesto ale udržal. V druhej jazde som mal lepší štart a posúval som sa dopredu. Na motorke som sa cítil v pohode a mal som aj dobré tempo. Našiel som si na trati vhodné koľaje a tak som išiel uvoľnený. V polovici jazdy som už bol na 19. mieste, na ktorom som prešiel aj cieľom. Boli to pre mňa veľmi náročné preteky. Kombinácia piesku a veľkej horúčavy poriadne preverili moju kondičku. Podarilo sa mi obe jazdy absolvovať bez pádu a aj to malo vplyv na výsledok. Som veľmi šťastný, mám prvé bodu zo sveta v MX2. Je to skvelý pocit. Veľké ďakujem patrí môjmu tímu MX Slovakia, ktorý mi umožnil štartovať na týchto pretekoch, svojmu trénerovi Mirovi Kučírkovi za všetok čas, ktorý so mnou trávi a aj vďaka ktorému som tam, kde som. Ďakujem aj môjmu mechanikovi za skvelú prípravu motorky po celý víkend a samozrejme aj mojim rodičom.“

Peter Kolek, manažér tímu MX Slovakia „Rišova druhá účasť na majstrovstvách sveta v taliansku bola ešte náročnejšia, ako jeho premiéra pred týždňom v Anglicku. Teploty, ktoré v priebehu víkendu prekračovali aj hranicu 40 stupňov boli priamo neznesiteľné. Podmienky na náročnej trati boli ale pre všetkých nakoniec rovnaké a musel sa aj stým Rišo vyrovnať. Mal však veľkú chuť a odhodlanie, aj keď mu trať v Mantove veľmi nesedí. Celí víkend zvládol výborne, preteky vydržal odjazdiť aj vďaka dobrej kondícii a nakoniec nás všetkých veľmi milo prekvapil svojim prvým bodovaným umiestnením. Je to naozaj úžasný bojovník a veľmi mu to prajem. Stále je ale čo zlepšovať, veď aj preto sa ho snažím posielať na čo najťažšie preteky, aby sa mohol zdokonaľovať. Za seba a za všetkých v tíme chcem ešte aj takto Rišovi k výsledku úprimne pogratulovať.“

V európskej triede EMX250 bolo poradie nasledovné: 1. Bas Vaessen (NED), 2. Thomas Kier Olsen (DEN), 3. Anton Gole (SWE). Náš Tomáš Kohút prišiel do cieľa v prvej jazde na 17. a v druhej jazde na 37. mieste, celkovo sa umiestnil na 22. priečke.

ME EMX Open Poľsko

Motokrosová trať v Olsztyne (Poľsko) bola tento víkend dejiskom siedmeho podujatia tohtoročného seriálu Majstrovstiev Európy v motokrose triedy EMX open. Na podujatí nás reprezentoval jediný jazdec a to Jakub Hruška, ktorý sa umiestnil v prvej jazde na výbornom 4. mieste a v druhej na 6. mieste, celkovo obsadil 6. priečku. Víťazom oboch jázd bol Dmytro Asmanov (UKR).

Pridané: 29.06.2016 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať