Pridané: 01.04.2016 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 3606 [Šport - Enduro]

Enduráci, ktorí sa rozhodli bojovať o body v európskom enduro šampionáte sa uplynulý víkend stretli na druhom podujatí tohtoročného seriálu v meste Brioude, Francúzsko. Už z čias šesťdňových je toto mesto a jeho okolie veľmi dobre známe organizáciou európskeho endura. Na veľkonočný víkend mali jazdci pripravené tri kolá po 80 kilometrov plné prekvapení.

Test s číslom 1 sa zaradil medzi typické cross-testy väčšinou po lúkach. Extrém test bol naozaj náročný, keď boli na ňom rozosiate veľké „šutre“, či skoky. Enduro test nakoniec zasahoval do časti lesa, no veľké kamene a korene nechýbali ani tu.

ME enduro Francúzsko 2016

Naše želiezka v ohni boli vo viacerých kategóriách. V triede Junior E1 Junior bojoval Tomáš Zboran (#10), ktorý si vynikajúco počínal aj na predošlom úvodnom podujatí v Taliansku. Tomáš tento krát finišoval v sobotu na deviatom mieste. Na čele tejto triedy okupovali pozície domáci Francúzi, keď v sobotu zvíťazil Anthony Geslin a na ďalších štyroch miestach boli tiež Francúzi, piaty bol český jazdec Patrik Markvart. V nedeľu sa do čela dostalo až 5 Francúzov, zvíťazil De Delhaye. Patrik Markvart sa posunul na šieste miesto a náš Tomáš Zboran v nedeľu skončil na posunul na jedenástu pozíciu. V priebežnom poradí seriálu Tomášovi po dvoch podujatiach patrí 8.miesto.

ME enduro Francúzsko 2016- Tomáš Zboran

Tomáš Zboran: "Opäť ťažké endurko. V sobotu sme mali našponované časy tak moc, že sme museli súťažiť aj po asfaltových cestách. Našťastie si to organizátori uvedomili, že sú zbytočné problémy a na nedeľu časy upravili. V nedeľu ráno sme sa zobudili do studeného a upršaného dňa. Pršalo mi ešte aj na štarte, tak prvé kolo bola celkom šmýkaľka, keďže štartujeme prví. Pršať našťastie prestalo a trať sa vyjazdila tak, že nakoniec to bol ideálny podklad. Horšie to bolo už s mojím výsledkom, ktorý bol oproti Taliansku dosť biedny. Samozrejme beriem do úvahy Francúzov, čo jazdia svet a toto mali ako tréning, no aspoň nám všetkým ukázali, aké časy sa dajú jazdiť na testoch."

Ďalším slovenský pretekár, ktorý sa zúčastnil tohto druhého kola európskeho šampionátu bol Marek Haviar (#219) v triede senior E1. V tento víkend si však vybral všetku smolu. V sobotu ohol v teste vodítko reťaze, čo mu ju zhodilo. Marek sa to snažil narovnať, no reťaz spadla v jednom z ťažkých výjazdov a Marek si narazil zranenú ruku z Borského Mikuláša. V sobotu tak bol rád že došiel na 15-tej pozícii. V nedeľu sa zranenie ozvalo a nedovolilo Marekovi pokračovať ďalej. Po prvom teste, kde vyjazdil až 16-ty čas musel pre bolesť odstúpiť. V priebežnom poradí *ME je Marek po dvoch podujatiach na 12.mieste.

ME enduro Francúzsko 2016 - Marek Haviar

Marek Haviar: "Na druhé podujatie som prišiel dobre naladený, ruka ešte trošku pobolievala po páde v Borskom, no dalo sa ísť. Keď sme uvideli skalu v extrém teste, nedalo sa mi poriadne ani zaspať. Všetko sa však dalo zvládnuť, mal som aj výborné časy. Šlo sa mi dobre, nakoľko predo mnou bolo len zopár domácich pretekárov. V prvý deň som však v jednej z hlbokých drážok ohol vodítko, čo mi zhodilo reťaz. Musel som to opravovať, čo ma stálo pár minút k času. Navyše ma v jednom z výjazdov opäť zradilo, zhodilo reťaz a škaredo som spadol na ruku. V nedeľu som sa rozhodol odštartovať, no pre bolesť som mal aj veľmi zlé časy, tak som sa rozhodol radšej moje trápenie ukončiť. Teraz sa počas voľna musím dať dokopy. Na ďalší európsky závod musím byť 100% pripravený, trošku zmeniť aj spôsob tréningu, aby dokážem lepšie konkurovať."

V seniorskej E1 štartoval s licenciou SMF i český jazdec Ján Šmerda (#224), ktorý si pripísal na svoje konto 16-te a 15-te miest.

Slovensko malo zastúpenie i v triede senior E2, kde štartoval vicemajster Európy tr. E3 z roku 2015 Miroslav Ševela (# 315), ktorému sa po prechode do triedy E2 i tento krát moc nedarilo. V sobotu skončil na 17.mieste a v nedeľu na mieste 14-tom. V priebežnom poradí je Miro na 20.mieste.

ME enduro Francúzsko 2016 - Miroslav Ševela

S našou licenciou SMF vo Francúzsku pretekal aj Martin Gottvald. Jeho stabilný výkon znamenal tretie miesto po oba súťažné dni v kategórii Veterán. V tej istej triede štartoval ďalší český jazdec s licenciou SMF Michal Vavřík, a to na 15- tom mieste v sobotu a jedenástom mieste v nedeľu. Po dvoch podujatiach je Martin Gottvald na 2.mieste, Michal Vavřík na 18.mieste. Medzi veteránmi figuruje v hodnotení ME ďalší Slovák Radek Bohuslav a to 9.mieste, ale ten vo Francúzsku po zranení na úvodnom podujatí v Taliansku neštartoval.

Po francúzskych tratiach je polovica európskeho šampionátu za nami a na týchto tratiach sa veľmi dobre ukázali aj českí pretekári. Počas druhého súťažného dňa zasadil najlepší čas Jaromír Romančík, ktorý porazil aj minuloročného šampióna Toma Sagara a v hodnotení bez rozdielu triedy skončil na krásnom 4.mieste. Z našich jazdcov v celkovom hodnotení obsadil najlepšiu 77.priečku z celkového počtu 175 jazdcov Tomáš Zboran.

Seriál ME enduro pokračuje tretím podujatím Lotýšsku – Ogre 30.-31.7.2016 a záverečné finálové podujatie bude tento rok až 28.-29.10.2016 v Holandsku.

Viac informácii na ofic. stránke šampionátu: european-enduro.com/

Zdroj: SMF, text: Tomáš Kremeník, countrycross.sk

Pridané: 01.04.2016 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať