Pridaj aj ty článok o svojej motorke!

Seriál ME Enduro 2015 odštartoval v Taliansku

Pridané: 16.04.2015 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 3320 [Šport - Enduro]

V dňoch 11.4.-12.4.2015 sa v talianskom meste Rieti uskutočnilo úvodné podujatie majstrovstiev Európy v endure. Na šampionáte sa stretlo viac ako 200 jazdcov na čele z minuloročným absolútnym víťazom Mauriziom Micheluzom. Na šampionáte malo svoje zastúpenie i Slovensko a to v značne početnej 15-člennej výprave.

Jazdci v oba samostatne bodované súťažné dni mali ukážkové počasie, no trať nebola až taká ľahká, keďže na nej bolo veľa kameňov čo bolo po zimnej prestávke iste veľkou zaťažkávajúcou skúškou. Jazdilo sa na tri kolá, pričom každé malo 63 km a v rámci každého boli 3 špeciálne testy. Pôvodne bolo na podujatie prihlásených až 20 slovenských jazdcov, ale pred tesne pred odchodom sa 5 jazdcov pre technické a zdravotné problémy ospravedlnili, t.j. v Taliansku sme mali na štarte 15 jazdcov a okrem tried junior do 20 rokov a ženy sme mali zastúpenie v každej triede.

Maurizio Micheluz

V absolútnom poradí zvíťazil úradujúci majster Európy Talian Maurizio Micheluz v oba dni k nezastavenie. Samozrejme, že tento nový továrenský jazdec Husqvarny získal prvenstvo i v triede E1, kde bol na druhom mieste Bernolt Fortunato (FRA) a na treťom Rosse Jonayhan (GER). Slovenský jazdec Marek Haviar skončil na peknom šiestom mieste a Daniel Vokel na 15. a Michal Trník na 16-mieste.

V triede E2 si v oba súťažné dni vyjazdil prvenstvo Angličan Tom Sagar, ktorý zvíťazil pred nemeckým jazdcom Marcom Neubertom a Diego Nicolettim z Talianska. Marek Giertl skončil na 15. a Ondrej Vážny na 19.mieste.

V triede E3 si najviac bodov do hodnotenia ME pripísal za víťazstva v sobotu i v nedeľu Švéd Martin Sundin, za ktorým skončil krajan Kalle Svensson a český jazdec radek Toman. Z našich obsadil veľmi pekné 6.miesto Miroslav Ševela a 15.miesto Ondrej Štofka.

Medzi ženami si víťazstvo z Talianska odniesla Sanna Kärkkäinenová z Fínska pred druhou Audrey Rossat z Francúzska a treťou Ex-motocross-jazdkyňou Nina Klink z Holandska, pre ktorú to bol prvý medzinárodný enduro preteku.

V juniorskej triede E1 zvíťazil Anthony Geslinov z Francúzska, z troch slovenských jazdcov štartujúcich v tejto triede skončil Branislav Kavalec na 19.mieste a Jaroslav Postredný na 22.mieste. Lukáš Rosina musel pre zranenie kolena odstúpiť.

Prvenstvo v triede Junior E2/E3 patrilo ďalšiemu francúzskemu jazdcovi Jeremy Carpentierovi, z našich obsadil Michal Košík 29. A Branislav Belluš 33.miesto. Medzi najmladšími jazdcami v triede do 20 rokov vyhral Mirko Spandreti z Talianska.

V kategórii veterán prvenstvo patrilo, víťazstvami v oba súťažné dni, úradujúcemu majstrovi Európy Wernerovi Müllerovi z Rakúska. Druhý skončil dodmáci talianský jazdec Pierluigi Surini a tretí Patrk Andersson zo Švédska. Jozef Marenčák obsadil v súčte dvoch súťažných dní 10.miesto, Peter Murgaš 17. a Emil Čunderlík po technických problémoch 27.miesto.

V hodnotení jazdcov bez rozdielu tried sa v sobotu si z našich najlepšie počínal Marek Haviar (63. miesto), druhý bol Marek Giertl (79. miesto) a tretí Miroslav Ševela (90. miesto). V nedeľu sa poradie medzi Slovákmi menilo a najlepšie zajazdil Miroslav Ševela (44. miesto), druhý bol Marek Haviar (66. miesto) a tretí Marek Giertl (76. miesto v absolútnom hodnotení).

Európsky šampionát v klasickom endure jednotlivcov pokračuje druhým podujatím 30.5.-31.5.2015 v chorvátskom Buzete. Na tomto podujatí očakávame ešte väčšie slovenské zastúpenie a to i s ohľadom na blížia sa termín motocyklovej olympiády ISDE 2015 v Košicicach.

Pridané: 16.04.2015 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať