Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

V Sevlieve korunovali juniorských majstrov sveta v motokrose

Pridané: 28.08.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2993 [Šport - Motocross]

Za veľmi horúceho počasia hostila uplynulý víkend trať Gorna Rositza v bulharskom Sevlieve deviaty ročník majstrovstiev sveta Monster Energy FIM v motokrose juniorov. Caleb Grothues z Austrálie, Brian Hsu z Nemecka a Tim Gajser zo Slovinska sa stal v roku majstrami sveta pre rok 2012 tried 65cc, 85cc a 125cc. V súťaži národných tímov zvíťazilo Holandsko pred Talianskom a tretím tímom USA.

Najlepšie umiestnenie z našich siedmich štartujúcich jazdcov dosiahol Pavol Repčák, ktorý skončil v triede MX85 celkovo na 17.mieste.

MX65

V najslabšej ale i najmladšej triede MX65 dvoma nádhernými víťazstvami v rozjazdách zvíťazil Caleb Grothues z Austrálie pred druhým Lukom Milecom zo Slovínska a tretí skončil ďalší Austrálčan Riley Dukes. Našim dvom zástupcom Samkovi Strýčekovi a Tomášovi Byrtusovi sa nepodarilo v sobotu prebojovať do nedeľňajších finálových jázd.

Výsledky MX65

MX85

Svetovým šampiónom v triede MX85 sa stal pre rok 2012 Nemec Brian Hsu, ktorý v prvej jazde neodštartoval podľa predstáv a skončil na treťom mieste. V druhej jazde sa to zmenilo a súperom nedal šancu. Systémom štart-cieľ vyhral druhé finále s výrazným náskokom a tak i získal tohtoročný titul majstra sveta v danej triede. Duhé miesto si vyjazdil Austin Forkner z USA a tretie Davy Pootjes z Holandska.

V triede MX85 malo zastúpenie i Slovensko. Richard Sikyňa (KTM), v sobotu z našich v kvalifikácii najúspešnejší, mal v nedeľu zlý štart v oboch finálových jazdách. „Keby odštartoval dobre, bol by sa umiestnil do prvej desiatky.“ Skonštatoval Jaro Katriňák, vedúci slovenskej výpravy. Ešte v prvej jazde sa Rišo všemožne snažil dobehnúť stratené metre. Konkurencia však bola silná a preto skončil na 18. mieste. V druhej rozjazde z pretekov odstúpil a preto mu celkovo patrí 23. priečka.

Pavol Repčák (KTM) sa tiež nemôže tešiť z dokončených rozjázd. Hneď v prvej zákrute po štarte sa v klbku jazdcov neudržal na motorke. A nebol sám. Spadli tam ďalší traja, avšak on bol jediný, ktorý už nedokázal motorku znova naštartovať a tak ju s prerazeným chladičom odtlačil z trate. V druhej jazde na neho bola radosť pozerať. Výborný štart, v prvej polovici poľa, niekoľkých
súperov sa mu podarilo na trati i predbehnúť a skončil tesne za TOP desiatkou na 11. mieste. Celkovo obsadil Pavol Repčák
17.miesto a dosiahol tak najlepšie umiestnenie v rámci slovenskej výpravy.

Jediný z 85-tiek, kto dokončil obe rozjazdy, bol Jozef Posluch (KTM). Pod vedením Tomáša Bučenca sa v sobotu nielen kvalifikoval, ale v nedeľu odjazdil obe finále bez väčších zaváhaní. Vo výsledkovej listine MS je na 30. mieste.

Štvrtý z našich 85-tkárov Jaroslav Antalič sa v sobotu nekvalifikoval do hlavného preteku.

Výsledky MX 85

MX125

Favoritom MX125 bol od začiatku bol Tim Gaiser zo Slovinska, ktorý už má titul talianskeho, slovinského aj európskeho šampióna. Teraz mu do zbierky titulov v sezóne 2012 pribudol aj ten svetový. Na druhom mieste za Slovincom skončil Simone Furlotti z Talianska a na treťom Pauls Jonass z Lotýšska.

V tejto triede z našich jazdcov štartoval len Michal Novocký, ktorý trénuje pod Martinskými hoľami pod krídlami Jara Katriňáka. V prvej rozjazde mu dochádzali sily a zmáhala ho horúčava. Znamenalo to pre neho 31. miesto. O desať miest lepšie to pre neho
dopadlo v druhom finále , teda 21. pozícia. V súčte oboch jázd sa celkovo umiestnil na 28. Mieste.