WSBK 2007 – 6 – Taliansko, Monza, 13.5.2007  Hagove double

Pridané: 18.05.2007 Autor: Brambo
Čitatelia: 3494 [Šport - SuperBike]

Za teplého počasia pokračovali svetové superbajky na náročnom a rýchlom okruhu v talianskej Monze.

Superbike

Mapa okruhu Monza

Rekord okruhu zajazdil Noriyuki Haga v superpole časom 1.44.941. O rýchlosti okruhu v Monze svedčí aj fakt, že pri tomto čase bola Hagova priemerná rýchlosť takmer 199km/h. Vedľa Hagu stáli v prvej rade ešte Troy Bayliss, Max Biaggi a Troy Corser. Na Jakuba Smrža sa tentoraz superpole neušlo, štartoval zo 17. miesta, Marek Svoboda z miesta 25.

Jazda 1

Po zhasnutí svetiel vchádzal do náročnej šikany po cieľovke prvý Biaggi. O jej náročnosti sa presvedčil aj Lorenzo Lanzi, ktorý to radšej zobral rovno, aby sa vyhol kolízii s ostatnými jazdcami. A to mal Max teda namále... Hneď na to sa dopredu začali predierať Hondy vo farbách Hannspree Ten Kate, zo začiatku bol dokonca lepší Roberto Rolfo a nie James Toseland, tak ako sme na to zvyknutí. Rolfo bol často kritizovaný za výkony v tejto sezóne, keď vzhľadom na to, že je tímový kolega Toselanda ešte toho moc neukázal. Preto bol motivovaný a navyše bol aj na domácej trati. Jakub Smrž sa v úvode držal na mieste 21 a Marek Svoboda na mieste 23. Dopredu sa dral po nie veľmi vydarenom štarte aj Haga, v druhom kole bol už na druhom mieste pred Rolfom a za Toselandom. Haga si s Toselandom často vymieňali pozície, podvozky mali čo robiť, aby zvládli všetky nástrahy trate a aj nasadenie jazdcov. Zatiaľ čo prvá trojka bojovala, zozadu sa potichu približovali Biaggi a Baylissom. Keďže jazdci Hannspree Hondy zvolili mäkkšie pneumatiky ako zvyšok jazdeckého pola, v úvode pretekov boli síce rýchlejší, no bolo evidentné ako ku koncu strácali. Nori Haga sa od vedúcej skupiny odtrhol a vytvoril si náskok, ktorý do cieľa udržal. James Toseland sa snažil ako mohol, no na lepšie, ako štvrté miesto to nestačilo. Druhý bol Bayliss a tretí Biaggi. Smolu mal Rolfo, ktorý dokonca preteky vďaka technike ani nedokončil a tak si to odnieslo predné plexi jeho Hondy. Smrž skončil nakoniec na 15. mieste, Svoboda pre poruchu motora v 11. kole odstúpil.

Víťaz double - \"Nitro Nori\" Haga
Víťaz double - "Nitro Nori" Haga

Jazda 2

Do druhej jazdy si už tím Hannspree Honda dal povedať a zvolili správnu zmes obutia. James Toseland išiel hneď v úvode dopredu nasledovaný Hagom. O tretie miesto sa pretláčali Rolfo, Corser a Biaggi. Kuba Smrž bol v úvode štrnásty, Svoboda znovu kôli technike odstúpil, tentoraz už v prvom kole. V siedmom kole sa dostal pred Toselanda na prvé miesto Haga a pre diváka skvelé súboje predvádzali jazdci v boji o tretiu priečku – Biaggi, Rolfo, Corser a Bayliss. Haga mal svoj víkend, vytvoril si náskok a zvíťazil aj v tejto jazde, druhý dojazdil Toseland, tretí skončil po napínavom súboji Bayliss. Lepšie dopadol v tejto jazde Rolfo, skončil štvrtý a tým pádom dorazil do boxov s kompletným plexi. Smrž dokončil na výbornom desiatom mieste.

Haga na pódiu

Prvá päťka po šiestych pretekoch bodovo:

Prekvapenie Monzy - Roberto Rolfo

Supersport

Kvalifikácia

Skvelú formu predvádza Kenan Sofuoglu, aj tentoraz sa postavil na najlepšie štartové miesto, ktoré vybojoval v kvalifikácii časom 1.50.459. Tímový kolega Charpentier stál na druhom mieste, tretí bol Fujiwara a štvrtý Parkes. Mattiew Lagrive zaskakujúci v českom tíme Intermoto štartoval z 18. miesta.

Pretek

Štart a prejazd šikanou sa najlepšie vydaril Parkesovi, za ním nasledoval Nannelli, Charpentier bol štarte tretí a Sofuoglu až šiesty. Do tretieho kola vchádzal už Sofuoglu na prvom mieste. O kolo neskôr všetkých vystrašil hrôzostrašným pádom Robin Harms, ktorý havaroval v rýchlej tiahlej zákrute a nepekne narazil do zvodidiel pár metrov od trate. No odišiel po svojich, takže snáď bude všetko v poriadku. Chvíľu na to ukončil svoju úspešnú jazdu aj Broc Parkes. Na treťom mieste sa objavil Fabien Foret na Kawasaki. Nannelli jazdil stále druhý a s náskokom Sofuoglu na prvej pozícii. Pred koncom pretekov sa začala bitka o druhé miesto, v ktorej figurovali mená Foret, Nannelli a Anthony West, ktorého meno môže byť známe z pôsobenia v majstrovstvách sveta 250ccm. Cieľom prešiel neohrozene prvý Sofuoglu, druhý bol po tvrdom manévri v zákrtute Parabolica Foret a tretí West. Smolu mal znovu Charpentier, ktorý nedokončil a taktiež aj Lagrive, ktorý mal pád na oleji jazdca pred ním, a to z miesta tesne po prvej desiatke.

Najbližšie si budeme môcť pozrieť superbajky a superšporty 27. mája v anglickom Silverstone.

Pridané: 18.05.2007 Autor: Brambo Zdieľať