Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Pridaj aj ty článok o svojej motorke!

Štvorkola sa hreje (zavzdušňuje) - Diskusné fórum - Moto poradňa

Máte problém s Vaším strojom ? Skúste sa opýtať. Ostatní motorkári Vám možno budú vedieť poradiť.

Značky: Skúsenosti, Problém, Motor, Karburátor, Elektrika, Podvozok, Kolesá, Pneu, Brzdy, Olej, Administratíva.

Pravidlá správania sa na diskusnom fóre motoride.sk

Pridaj novú diskusiuŠtvorkola sa hreje (zavzdušňuje) - Diskusné fórum - Moto poradňa

OO Zruš sledovanie Pridaj nový príspevok 

Značky: Problém, Motor.

11.07.2021 20:10

Štvorkola sa hreje (zavzdušňuje)

Marek Krehak - Marek43
 Veteránista 

Čaute. Dostala sa mi do rúk SMC 300, od začiatku sa dosť hriala, ale že vraj to tieto stroje robia od novoty- Má strašne malý chladič takže som sa ho rozhodol vymeniť za väčší, s väčším vetrákom.
Bol som to skúsiť prebehnuť ale stále sa po chvíli rozbliká voda. Kontroloval som to na mieste dotykom a hadice z motora boli aj na prívode aj na odvode horúce no chladič bol len vlažný, a tak isto sacia hadica od chladiča k čerpadlu. Dospel som k tomu, že je zavzdušnená pumpa.
Núdzovo som to spravil tak, že som zalomil hadicu na výstupe čerpadla, následne som odpojil hadicu zo sania čerpadla, pumpu som zalial vodou a potom som dolieval cez nápust až kým nebola aj hadica od chladiča ku saniu čerpadla plná vody (držal som ju na úrovni napúšťaku kým nebola plná vody.)
Hadicu som rýchlo napojil na čerpadlo (vytieklo pritom minimum vody, ani nie pol deci)
šiel som na nej asi 15 minút voda v pohode, kontroloval som chladič a bol tiež horúci no po pár minútach nato sa rozblikala voda a chladič bol zasa vlažný a motor vrelí.. zopakoval som celý postup a zasa išla 15 minút a zasa tento problém. Vodu som pritom dolieval doplna.
Doma som rozobral pupmu, vrtulka je ako nová, drží pevne, točí sa s motorom a tesnenia držia. Prečo sa ale môže diať to že po 15 minútach jazdy čo pumpovala vodu bez problémov zrazu prestane pumpovať a v hadici od chladiča je vzduch ? Voda nikde neunikala a odvzdušňovacie hadičky od chladiča aj z hlavy som dával nové takže by sa to malo odvzdušniť keď dolievam vodu.
Ďakujem za rady

Pozri obrázok


11.07.2021 21:20

Re: Štvorkola sa hreje (zavzdušňuje)

minomonster
 Kávičkár 

Ikona

Má ten zázrak termostat? Ak ano, vyhoď ho na skúšku. Teplota motora je aka? Kukni na chladiči uzáver, ten má pracovať. Hadice su určite správne osadené? Ventilátor ako? Aj sa zapne?


12.07.2021 19:57

Re: Štvorkola sa hreje (zavzdušňuje)

Marek Krehak - Marek43
 Veteránista 

Čo sa čudujem tak má termostat, skúšal som ho v hrnci s vodou, okolo 80*C začína otvarať, pri 90 je úplne otvorený. Teplota motora bola okolo 100...
Uzáver nieje na chladiči, je to prakticky taký istý kus ako býva na chladiči s poistným ventilom vo viečku ale je na hadici aby k nemu bol prístup, ventil v Ňom chodí, gumičky sa zdajú byť dobré, mäkké a nepopraskané ale rozmýšlam či by nebolo lepšie tam dať normálne expanzku z fábie alebo tak, miesta je tam dosť a lepšie sa do toho dopĺňa. Hadice sú tak ako boli len na nový chladič.
Ventilátor som pre istotu premostil aby fúkal stále.


12.07.2021 22:41

Re: Štvorkola sa hreje (zavzdušňuje)

janoval
Darca Krvi  Edvenčr 

Ikona

Zle tesnenie pod hlavou alebo prasknuta hlava?


12.07.2021 22:57

Re: Štvorkola sa hreje (zavzdušňuje)

Marek Krehak - Marek43
 Veteránista 

Re: janoval: Re: janoval: Napadlo ma to tiež, mám ju odstrojenú a tak som skúsil to, že jendu hadicu som zaštuploval a v druhej som nechal maličký otvor na ktorý som nastriekal jarovu vodu (spravial sa bublina cez otvor) a točil som motorm naprázdno, no bublinky sa nerobili ale to je len taká skúška čo ma z fleku napadlo, dá sa toto nejako overiť bez rozobratia celého motora ?


12.07.2021 23:25

Re: Štvorkola sa hreje (zavzdušňuje)

krampus
 Geriatrik 

Ikona

Urob to čo radí minomonster, teda "vyhoď" termostat a skús. Ak sa nezohreje na viac ako 70° tak chyba je v termostate, ak áno, tak hlava dole a tesnenie v péčku. Vymeniť, hlavu zabrúsiť do rovna, poskladať a ak sa naďalej prehrieva, tak prasknutá hlava.


13.07.2021 0:59

Re: Štvorkola sa hreje (zavzdušňuje)

Pirrates
 Turista 

jasne prasknuta hlav alebo tesnenie ? a chladic studeny ? :-D ale no volakde je to upchate voda nema obvod vytiahni hadicu ktora ide od motora do chladica ak nebude striekat voda vyhod termostat ak dalej nepojde voda odpoj hadicu do motora ci tlaci cerpadlo ak nepojde ani tam voda odpoj hadicu od chladica do cerpadla ak nepotece z chladica voda je upchaty chladic

Dôvod úpravy:

Upravené 1 krát. Naposledy upravil Pirrates (13.07.2021 1:02)


13.07.2021 9:05

Re: Štvorkola sa hreje (zavzdušňuje)

Marek Krehak - Marek43
 Veteránista 

Termostat chodí dobre no keď ju zložím skúsim to bez neho.
K tomu tesneniu pod hlavou - dá sa toto nejako overiť ? Nechce sa mi rozkuchať celý motor len za to že to MOŽNO bude zlé, motor ide pekne, volnobeh drží úplne maličý a ako som vravel, nespravilo ani bublinku do chladenia keď som točil motor takže by som nepovedal že motor netesní...

Chladič som vymenil celý, ako vravím, zozačiatku všetko šlo, chladič mal teplotu motora no potom sa to zopsulo... Pozriem pre istotu hadice ešte.

Je aj nejaký spôsob ako čistiť chladiacy kanal motora bez rozobratia ? Nejaky pripravok ?


13.07.2021 16:44

Re: Štvorkola sa hreje (zavzdušňuje)

Omyl
 Štvorkolkár 

Re: Marek43:
To máš model R5 alebo 301,302 lebo je tam rozdiel v chladičoch a dosť zásadný. Daj info a potom ty ďalej poradím.


Dôvod úpravy:

Upravené 1 krát. Naposledy upravil Omyl (13.07.2021 16:45)


13.07.2021 18:28

Re: Štvorkola sa hreje (zavzdušňuje)

Marek Krehak - Marek43
 Veteránista 

Re: Omyl: Re: Omyl: Je to model R5, ale bude chyba v motore, najskôr tesnenie pod hlavou...
Ale ak poznáš tieto stroje tak by som určite mal ešte niekolko otázok
Vďaka


13.07.2021 20:57

Re: Štvorkola sa hreje (zavzdušňuje)

Omyl
 Štvorkolkár 

R5 má hore na chladiči odvzdušnovák mala by sa sama odvzdusnit ak nie tak hadica ktorá ide z vodného čerpadla do chladiča tak hore ju pri vstupe do chladiča uvoľní ,dolnej vodu všade a naštartuje, po chvíli vypluje vzduchové bubliny, keď hej tak nasad hadicu, dotiahnu a je to ok Samozrejme daj aj termostat
Keď potrebujete pýtaj sa, R5 nie sú zle okrem elektriky


13.07.2021 21:00

Re: Štvorkola sa hreje (zavzdušňuje)

minomonster
 Kávičkár 

Ikona

Prasknuta hlava , tesnenie- vtedy to napriklad za studena dymi na bielo, zle to startuje, sviecka je krasna ,čista, taka umyta , motor vyborne ide, lebo žere glykol, niekedy ide olej do vody a naopak, je kapučino na olejovom vrchnaku, ma to mnoho podôb. Záleži kde je prasklina, hlavne ju nedavaj zvarat, je to škoda času.
Nam ked praskali hlavy na jednom modely , tak sa to neprehrievalo, rano bola často voda pod motorkou zo spoja kolien. A ták to dymelo.
Inak si nenapisal, ci to vyviera? Voda je pekna , čista?


13.07.2021 23:34

Re: Štvorkola sa hreje (zavzdušňuje)

Pirrates
 Turista 

www.filtreaoleje.sk/detail-produktu/dynamax-cistic-chla...


14.07.2021 7:08

Re: Štvorkola sa hreje (zavzdušňuje)

Marek Krehak - Marek43
 Veteránista 

Olej je tmavý, nevidieť známky vody no rozobral som filter odvzdušnenia skrine motora a bola tam emulzia. Natlakoval som chladiaci systém na asi 3bar a keď som na odvzdušnenie skrine strekol jarovu vodu začala bublať takže niekde fučí...

Už som motor aj rozobral, na tesnení pod hlavou nevidím nič (videl som ich už pár prepálených) no je to taký divný materiál, ako keby len plech... Viem si nejak overiť či bolo na vine ono alebo je derava hlava ? v hlave pod vačkou je šrub spojeny do chladiacej časti, zaráža ma že pod ním nebola žiadna tesniaca podložka, bol ale zalepený tak neviem, odtial to ale nebublalo.

Motor má vŕtane 78, myslel som že má býť 74...

Už keď to mám dole pozriem aj rozvody, Ako sa správne nastavujú podla akých risiek ? Nech mám istotu že sú správne.

Ešte mám podozrenie či to nešlo cez tesnenie vodnej pumpy, tá je predsa tiež zasunutá v motore no teraz keď ju skušam samotnu tak nevidím bublať....

ďakujem pekne


14.07.2021 17:10

Re: Štvorkola sa hreje (zavzdušňuje)

Omyl
 Štvorkolkár 

Rozvody ty pošlem zajtra ako sa nastavujú, prasknutú hlavu som ešte na Jumbe nevidel. Ale je veda to odvzdusnit. Vŕtanie máš Ok toto boli 320 kubikove motory nie 300cm. Ako som písal zlož a poriadne odvzdusnit a pôjde.


14.07.2021 20:23

Re: Štvorkola sa hreje (zavzdušňuje)

Marek Krehak - Marek43
 Veteránista 

Re: Omyl: Ďakujem, budem rád.
No hlava to nebude, ale diera sa našla, fotka napovie.... Tesnnie pod hlavou som dal z papiera na skúšku a natlakoval som chladiaci okruh, samozrejem to fučalo takže som kvapkal olej a začal bublať pod pravým vodítkom rozvod. retaze....
Vybral som vodítko a najprv som nič nevidel no keď som to skúmal bližšie, bolo vidieť štrbinku... zarypol som šrobovákom a celý kus odpadol, vyzeralo to ako epoxid... takže tu je chyba....
Pozri obrázok


15.07.2021 20:43

Re: Štvorkola sa hreje (zavzdušňuje)

Marek Krehak - Marek43
 Veteránista 

Chalani, nemal by niekto valec na jumbo R5 ? Dikes


19.07.2021 11:53

Re: Štvorkola sa hreje (zavzdušňuje)

Marek Krehak - Marek43
 Veteránista 


Tak valec som dúfam zohnal,mám ešte ale problém s brzdou, nožná ide tuho a aj brzdí ale len zadok.
Keď ale stĺáčam brzdu ručnú tak nebrzdí vôbec no zhora mizne kvapalina a v zadu ju vytĺáča... Netuším ako je to tu robené kedže brzdy sú tu prepojené takže brzdiť majú vždy všetky... Alebo je to len úprava predchádzajúceho majitela ? V čom môže byť problém ?Pridať príspevok môže len registrovaný používateľ, člen Motoride Klubu.

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2022 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 302979 | Včera: 127697