|
Valce mozes akorat za cenu mierneho zhorsnia tepelneho odporu, smaltovat na cierno.
To je ale proces, kedy sa to musi zihat v peci.
kedysi vsetky valce liatinove na jawach, boli na tenucko smaltovane. Keby si nevedel, co je smalt, je to vlastne dnes moderne nazvana sklokeramicka vrstva. Je to vlastne glazura, ktora v tenkej vrstve, prilne po vyzihani na povrch plechu, alebo liatiny.
Kedysi to robili napriklad vo Filakove, alebo kedysi v smaltovni v Bratislave.
Liatina sa neda ciernit, alebo "brynyrovat" ako ocele, lebo je velmi porezna. Teoreticky by sa dala niklovat na cierno, ale to su chemicke postupy, ktore dnes nikto neurobi, navyse porch by nebol moc staly, lebo tam dochadza ku velkemu tepelnemu namahaniu.
.................
motorove bloky, kartery, su ludovo povedane z "hlinika" ale jedna sa prevazne o tlakove odliatky, kde sa pouzivalo ako pridavok zliatiny, koli eutektickej charakteristike, ako pridavok do aluminia, najma olovo, pripadne aj zinok.
Bloky sa daju lestit, daju sa matnit, ale prakticky sa nedaju eloxovat. Povatsinou je za to na vine prave pridane olovo, aj ked je ho tam velmi malo, problem je v tom, ze pred eloxovanim samotnym, je nutne dezoxidovat povrch a vdaka olovu, to nieje mozne celkom jednoducho.
Aby doslo k potlacnieu "skvrnenia olova" musis pri eloxovani, pouzivat ako roztok kyselinu chromovu z pridavkom kyanidu. Kyanid je jasny, kyselina chromova je rovnako prudky jed, doma si eloxacny raktor nepostavis a firmy co eloxuju hlinik, tieto mnamky nepouzivaju, prave koli ekologii. Tam kde eloxuju, prevazne pracuju z roztokom kyseliny sirovej a ta prave vytahuje tie olovene skvrny z tychto typov zliatin.
ale aby som ta nezavadzal, najdi si firmu, napriklad nejaky lepsi kovosrot, kde maju analyzator kovov, tam ti nedestruktivne vedia povedat na tisiciny %, co je obsahom tej zliatiny. Treba hladat na nete, firmy, kde robia kontrolu kvality, PMI, pozitivna materialova identifikacia, alebo nedestruktivne analyzy kovovych zliatin.
Vatsina firiem, kde spracovavaju odpady, maju obvykle technologa, co ma tzv. ED-XRF (Energy Disperzive X-ray Fluorescence) Energiovo-disperzny, rontgenovy fluorescencny analyzator. Nieje to dnes skrina, ani bedna, ale vyzera to ako vatsia rucna pistolova citacka EAN kodu do skladu.
Na doma, ked tie valce opracujes, odmastis, idelane v horucom roztavenom luhu, mozes ich nastriekat z neistym vysledkom, ciernou tepelne odolnou farbou.
www.mall.sk/vrchne-farby-emaily/alkyton-ziaruvzdorny-do...
Tu informaciu do 750°C bez z rezervou, ono to tam dlho nevydzi, ale chvilu to pekne vyzerat bude. Ak ten povrch ale neodmastis, nevytiahnes mastnotu z porezneho povrchu, tak ti rucim za to, ze po nastartovani a prvom vypalovani tej farby, sa to olupe a je po parade.
Dôvod úpravy: uprava
Upravené 1 krát. Naposledy upravil Merlin00 (03.06.2020 16:33)
|