Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Motozem

Hodnotenie: (11 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (19)  [Verzia pre tlač] Tlač

St. Tropez na Vespe cez Alpy 2/4

 Zdieľať

Pridané: 18.01.2022 Autor: SignorVespa
Čitatelia: 6984 [Mototuristika - Európa - Cestopis]

Day 3/15

Hallstatt - Berchtesgaden - Grossglockner, 225 km

Zobudil som celý tábor...

Áno, cieľ vstať čím skôr - zbaliť veci, stan... niečo času zaberie, a keďže tu je premiéra, chce to skoro-vstaj. Lenže! Po zaberačke som úspešne vypol všetky nastavené budíky, a aj všetky tie o 5 minút ???? Takže 6:00, 6:05, 6:10 a úspešne aj 7:00, 7:05, 7:10... keď som sa konečne prebral k životu po ťažkej noci okolo 7:30, s panikou som zistil, že zas budem všade meškať (verím, že cez ten hrubý 2 vrstvový stan to nebolo počuť, určite hej... lebo keď je počuť prd z toho vedľajšieho stanu...) No nič, nie že by na tom záležalo, ale chcel som stihnúť všetko... Aj keď je to náročná úloha, lebo si uvedomujem schopnosti malého prdifúza.

Zbaliť môj vlastný kemp a všetky veci nie je úplne sranda, keďže musím mať nabaleno zimno-letno. Zajtra to snáď pôjde rýchlejšie , taaakže 9:06 tankujem (za ten rituál "veci dole, veci hore" ďakujem inžinierom víka nádrže pod sedačkou).

Hádžem do googlu "orlie hniezdo" a celou cestou sa učím vysloviť slovo *Bertechsgaden*

"Hrdlokameňdom"

The Eagle's Nest: maps.app.goo.gl/tfHKUAXNQLNQtcGS8

Učím sa, že oni vlastne ani nevedia, že to takto voláme "Orlie hniezdo", majú zaužívaný názov *Das Kehlsteinhaus* podľa guuglu Das Hrdlo - kameň - dom...

Prístup je dvoma spôsobmi, pešo alebo nechať vehikel na parkovisku a vyviezť sa autobusom v cene vstupenky. Volím pre rýchlosť času autobus / výhľady sú neuveriteľné , fotím - točím čo sa dá. Pod "hrdlo - kameň - domom" je parkovisko , kde je potrebné rezervovať čas cesty naspäť. Z parkoviska vedie tunel, ktorý končí výťahom. Presne 124 poschodí, aj keď v skutočnosti len 2. No proste nebudem prezrádzať viac, je to úžasné miesto, z ktorého dýcha časť histórie s neuveriteľným výhľadom. Dá sa tam stráviť aj celý deň, prípadne si uvedomujem, ak by som šiel pešo - nikto mi okrem nástupu do minibusu nekontroloval lístok.

Zas meškám...

Ešte len okolo 13tej sedlám stroj a razím smer Zell am See. Zdržal som sa pri mestečku Nussern na okruhu, kde ma zlákal neskutočný zvuk. Ten sound GT3 čo to tlačí na podlahu, alebo bájna Alfa 4c, ktorú som doteraz videl len na obrázkoch. Teda zas zdržanie ???? ale proste nedalo sa odolať. Míňam krásne jazero Zell am See okolo 15:20, kde to žije letným životom. Pádim na Grossglockner.

Okolo 16:00 je to tu! Konečne bájny ospevovaný Grossglockner - modla dobrodruhov. Na rampe sa mi nepodarilo zjednať cenu vstupného ????
Grosse motorrad 28 ojró , kleine skúter half prajs. Nein ???? , škoda nevyšlo. Za Vespu rovnako ako za 300 kg Harley, i keď je pravda, že mi to trva dlhšie. Teda vlastne na Gross strávim viac času.

Je to tu ... prvýkrát vidím skutočný ľadovec v Alpách. Pocity sa ťažko opisujú, rovnako ako to čo vidím. Proste je to presne tak, ako som si to pamätal zo Slovinska alebo z Talianska. Fotky snáď povedia viac.

Takže svištím si to asi tak 35 km/h , nechcem to tlačiť na doraz na 40tku ... Cestou ma obehujú asi všetci okrem cyklo ľudí, no o to viac si to vychutnávam. Než vyleziem na Edelweißspitze, 2563 m n. m. výška, pichnem žihadlo medzi všetky tie nabuchané GS, Harley a kúpim magnetku, je okolo 17tej... Krása, vidno to takmer všetko naokolo. Počasie je krásne slnečné, ako na objednávku.

Pokračujem ďalej priamo cestou pod Grossglockner .... len sa voľajako začína zaťahovať , obliekam si teplejšie veci. Behom pár minút sa krásny slnečný čas, občas mráčik mení na čierno čiernu tmu. Nastáva takmer totálny kolaps a búrka a blesky začnú šľahať tak, že mám pocit že ma trafia.... Nadmorská výška robí svoje. Už len pár km a som na parkovisku Grossglockner, kašlem na nepremok - to dáš , stihneš to. Búrka zúri cez údolie naproti... Mraky čierne ako cesta cez známe sídlisko v Košiciach.

Keď predomnou spadol prvý krúp ❄️????️ , bol som tesne pred garážou a ďakoval chytrej dizajnérskej hlave, ktorá to tu navrhla. Stihol som ???? , vonku to nenormálne zúri, ja elegantne suchou nohou. Tak dávam nepremok, nevidno ani prd. Je 18:30... ja som uväznený v búrke na Grossglockner, do kempu je to minimálne 1:30h .... bez šance. Rezignujem a vzdávam to, hľadám ubytovanie......

Polizei štop ✋

Trefa , asi tak 2-3 km priamo na Gross , izba + raňajky 34€ , mastím tam. Cestou ma stopol policajt, ozaj perfektnou angličtinou ma upozornil na kamene ktoré naplavila voda na cestu. Je to prejazdné, ale treba dávať obrovský pozor. Padla hmla, ešte že mám hmlovku ???? (požičal som si od ženy z bicykla svetielko). Chatári ma vítajú, nerozumiem ani prd... Ach tá nemčina , no nejak sa dohovorím, ubytko vybavené. Skvelý domáci vymyslel spôsob kam ukryť Vespu. Teraz sa to môže vonku aj... Na večeru si dávam kvalitný šniclík a premýšľam, že som vlastne vyhral, bolo to dobré rozhodnutie. Noc priamo vo výške 2140 m n. m. má neskutočné čaro... Vonku sa to dáva do kľudu. Verím, že ráno ho aspoň uvidím... Padám zmordovaný do postele a premýšľam či ten snežný pluh čo vidím z okna je skutočný.

Udeľujem horskej chate Karl Volkert 10* z 5*

Karl Volkert Haus: maps.app.goo.gl/3Ac4YGjN9hFvKWH66

St. Tropez na Vespe cez Alpy

St. Tropez na Vespe cez Alpy

St. Tropez na Vespe cez Alpy

St. Tropez na Vespe cez Alpy

St. Tropez na Vespe cez Alpy

St. Tropez na Vespe cez Alpy

St. Tropez na Vespe cez Alpy

Day 4/15

Grossglockner - Passo Giovo - Timmelsjoch / Passo Rombo - Coldrano, 315 km

Jedno z najúžasnejších rán, aké môže vyznávač moto a turistiky mať. Budíček priamo v 2140 mnm .... Vyzerá to sľubne , rýchle balenie , raňajky a šup ho pod Grossglockner. Rakúšania už odpratávali nánosy kamenia z cesty , kalap dolu - to sú služby/ aj keď za tých 28€ vstupenky na cestu je to pochopiteľné.

Opäť nič , bájny najvyšší vrch Rakúska v nedohľadne .... Poďme ho, teda smer Timmelsjorch alias Passo Rombo, až plánovane do kempu pod Stelvio , miesto na ktoré som sa tešil najviac.

Timmelsjoch na 50 %

Po vstupe do Talianska obliekam nepremok. Opar a hmla síce pridáva atmosféru, ale výhľad nie. Cesta je úžasná ,krajinky, kopečky, pamiatky od čias Rimanov, až po pevnosti z 1. sv. vojny. Z talianskej strany som si to užil naplno, lejak mi už nevadí, akurát ma spomaľuje. Samotný vrchol je ako porno cez zarosené okuliare. Vieš, že je to tam skvelé, ale nič nevidíš. Výhľad na rakúsku stranu asi tak na meter. Fotky, nadávky ???? a ide sa smer Stelvio.

Táto časť Talianska, Južné Tirolsko, je naozaj špecifická. Hory a vinice, všetko dvojjazyčne IT/AT. Merano, krásna panoráma mesta a rýchle fotky. Nestíham, je podvečer, do kempu pod Stelviom ešte ďaleko, mokrý vo vlastnej šťave uvarený z nepremoku.

V Coldrane, okolo 19:30, asi hodinku od cieľa to po zhodnotení situácie vzdávam. Aj keď konečne prestalo padať , komplet mokrý zvonku aj zvnútra som našiel malý hotel (39€ s raňajkami) Trocha debaty s majiteľom Taliansko/Anglicky , nechápal na čom som prišiel ???? a zhodnotil to len "mamma mia". Ponúkol mi jeho garáž , kde som si rozložil všetky veci na preschnutie.

Timmelsjoch vs Ja 1:0 ????️
Grossglockner vs Ja 1:0 ????️

Predpoveď ďalej na zajtra radšej ani nesledujem. Dažďu a mrakom zajtra nakopem prdel ????....

Timmelsjoch: maps.app.goo.gl/SjxAitJ3tkkCHLGz8

Merano: maps.app.goo.gl/iwYWB5uS3pdZAD7j7

St. Tropez na Vespe cez Alpy

St. Tropez na Vespe cez Alpy

St. Tropez na Vespe cez Alpy

St. Tropez na Vespe cez Alpy

St. Tropez na Vespe cez Alpy

St. Tropez na Vespe cez Alpy

St. Tropez na Vespe cez Alpy

Day 5/15

Coldrano - Passo Dello Stelvio - Umbrail Pass - Fluela Pass - Landwasser viadukt, 162 km

Deň "S"

Totálne prvá automatická myšlienka mi otvorila oči a druhá ich prilepila na okno. Oh! nevyzerá to dobre, opar, hmlisto, mokro. Po raňajkách má majiteľ ubezpečil,že hore na bude pekne a mne to dodalo vieru v úspech.Naloženo a hybaj ho smer vytúžené Stelvio.

O 30 minút neskôr,keď som zbadal ako mi slunco jemne žhaví pleť,som začal veriť. Pod Stelviom som volal domov v totálnej eufórii, že je to tu a konečne sa ukázal aj dlho nevidený oskar. Peckujem to hore šialených 40,púšťam asi všetkých zdvorilo pred seba okrem cyklo-elasťákov.

2758 m n. m.

Buuum,je to tu - absolútne šialená vlna emócií, tri slzy. Fotím to šialenstvo naokolo, jemný opar nie a nie úplne ukázať toho bájneho cestného hada.Jemný výšľap na kopeček (Rifugio Garibaldi) - cíp hranice,prvý krát som položil ruku do Švajcu. Po pol hodine čakania sa konečne hadík odhalil.Dav motoriek a áut všeho druhu sa chrlí, ja to tu opúšťam. Je jemne okolo obeda a smerujem do ???????? nakoniec cez Ubmrail pass. Trošku oblúk historických pamiatok (zákopov a bunkrov) z čias WWI. Hneď za hranicou vidím mega Tigra, našťastie sa ukázalo, že je to exoticky sfarbená krava. Umbrail je krásny, eufória vo vysokom štádiu až tak, že na striedačku sa obliekam, vyzliekam 3x prehánky.▶️Fluela Pass▶️Davos▶️Landwasser Viaduct.

Niekde za Davosom zisťujem, že to podľa pôvodne plánu cez Furka pod Zermatt určite nestíham, našiel som teda kemp pár minút od viaduktu.

Väčší Telgárt. Rýchlo hľadám najlepšie miesto na fotky (je to perfektne značené) tak s prehľadom fotím a švihám do kempu. Zas sa ženie čierno. Bleskovo za 18 min stan rozložený, stihol som to tesne pred lejakom. V kempe je početná komunita stálych karavanistov, v reštiko-bare som nepokecal. Angličtina .Tak trochu ma desia nad kempom natiahnuté stĺpy a vysoké vedenie, prinajhoršom získam superschopnost???? a vespa bude elektro. Zajtra bude prísť prvá 4-tisícovka v živote.

St. Tropez na Vespe cez Alpy

St. Tropez na Vespe cez Alpy

St. Tropez na Vespe cez Alpy

St. Tropez na Vespe cez Alpy

St. Tropez na Vespe cez Alpy

St. Tropez na Vespe cez Alpy

St. Tropez na Vespe cez Alpy

St. Tropez na Vespe cez Alpy

St. Tropez na Vespe cez Alpy

< >

Pridané: 18.01.2022 Autor: SignorVespa Zdieľať

Hodnotenie: (11 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (19)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2022 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 127689 | Včera: 230499