Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (4)  [Verzia pre tlač] Tlač

Slováci na Rally Maroco 2018 – Svitko v TOP 10

Pridané: 10.10.2018 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 3267 [Šport - Rally]

Len včera sa v Maroku skončilo záverečné podujatie tohtoročných MS cross-country Rally, a to „RALLYE DU MAROC“. Podujatie bolo v triede motocyklov a quadov bohato obsadené, nakoľko sa jednak bojovalo o posledné body do predmetných MS a taktiež podujatie využilo viacero jazdcov i ako prípravu na budúcoročný Dakar. Medzi viac než 30 jazdcami tejto triedy, v rámci prípravy na ďalšie „dakarské“ dobrodružstvo, štartoval i Štefan Svitko (#24) spolu s ďalším Slovákom Martinom Benkom.
(#23).

Prví traja jazdci Rallye Du Maroco (zľava – Walkner, Price, Brabec)

Počas šiestich súťažných dní jazdci absolvovali viac než 1 900 km. Štart aj cieľ súťaže bol v marockom meste Fes. Dokopy sa odjazdilo 6 etáp počas naozaj rozmanitého počasia. Ale ani chladné počasie nepokazilo slávnostnú náladu jazdcov, ktorí prekročili cieľovú čiaru. Ricky Brabec (USA): „Terén vyzeral trochu ako Kalifornia,“ povedal, „road-book bol dobre čitateľný. Preteky boli ťažké a vychádzali sme z extrémnej púštnej horúčavy do chladu a dažďu, ale som rád, že som dojazdil."

Toby Price (AUS) si v Maroku počínal naozaj vynikajúco a okrem toho, že tu zvíťazil, získal i titul majstra sveta FIM Cross-Country Rally 2018. Toby: "Je to dlhá doba, čo som zvíťazil," povedal priateľsky Austrálčan. "Ak by mi niekto v Abu Dhabi povedal, že vyhrám titul majstra sveta, vysmial by som ho. Ale teraz? Som majster sveta a cítim sa naozaj vynikajúco!“ Vicemajstrom sveta sa stal Pablo Quintanilla (CHL) a bronzové umiestnenie si v tomto svetovom seriáli vybojoval Matthias Walkner (AUT).

Náš najlepší enduro jazdec a úspešný účastník mnohých rely Štefan Svitko si na tohtoročnej Rallye du Maroc vybojoval 10. miesto. V druhej etape, ktorá mala štart i cieľ v meste Erfoud a merala 280 km, sa Števovi veľmi nedarilo. Po dojazde sa k etape vyjadril nasledovne: „Dnes to stačilo iba na 17. miesto. Na 130-tom kilometri mi praskla zadná brzdová hadica a vytiekla brzdová kvapalina. Až do cieľa som išiel bez zadnej brzdy.“ Okrem 4. etapy, v ktorej sa umiestnil na 16. priečke, sa v ostatných etapách umiestnil vždy v TOP 10, čo mu v konečnom súčte vystačilo na 10. miesto v Rallye du Maroc 2018. Martin Benko skončil v triede Bike-quad na 22. mieste.