Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (6)  [Verzia pre tlač] Tlač

Rande s plošticou posteľnou v marockom hosteli

 Zdieľať

Pridané: 06.11.2017 Autor: Bomir
Čitatelia: 6099 [Mototuristika - Afrika - Dobré Rady]

Po ubytovaní sa v lacnejšom hoteli zisťujem, čo sa to deje. Už je mi to jasné. Vracajú sa mi spomienky na detstvo, keď som dostal kiahne a nesmel som si ich škriabať, aby som si nespôsobil infekciu.

Celý deň som včera chodil po marockom meste Marakéš a riadne pálilo slnko. Svrbia ma obe zápästia. Natieram si ich krémom na opaľovanie, lebo iný so sebou nemám, a ďalej tomu nevenujem pozornosť. Dnes celý deň jazdím na motorke po horách Vysokého Atlasu. Až keď prichádzam podvečer do pobrežného mesta Agadir, uvedomujem si, že ma tie zápästia svrbia stále viac, a k tomu tiež krk a tvár.

03.10.2017 - Bomir Čitatelia: 8614 Strany: 2 [Mototuristika - Afrika - Cestopis]

-

Na V-Strome cez Európu na Saharu a späť

Nie! Tie dva týždne voľna mi stačiť nebudú. Vypadnem aspoň na dva mesiace. Aké je to najviac oslobodzujúce cestovanie? Cestovanie s vlastným dopravným prostriedkom. Ten pocit slobody, zastaviť sa kde chcem, kedy chcem a na ako dlho chcem. Ísť tam, kam si zmyslím. A vyberám si dve kolesá.

 

Po ubytovaní sa v lacnejšom hoteli zisťujem, čo sa to deje. Už mi je to jasné. Vracajú sa mi spomienky na detstvo, keď som dostal kiahne a nesmel som si ich škriabať, aby som si nespôsobil infekciu. V priebehu dnešného dňa sa mi vyhodili ďalšie pupence na rukách, tvári, krku a nohách, ako po uštipnutí komárom. Svrbenie je oveľa viac intenzívne ako od komára a pupencov po bodnutí je pokope niekoľko desiatok na jednom mieste. Toto mi bol čert dlžen. Bol som rád, že v Maroku je len minimum otravného, lietajúceho hmyzu, vrátane komárov a múch. Je tu pre ne príliš sucho. V momente mi napadlo, že to čo ma poštípalo, bude pravdepodobne ďalší záludný hmyz, parazitujúci na ľudskej krvi, a to ploštica! Síce som ich naživo nevidel, ale dochádza mi, prečo majiteľ hostelu v Marakéši každé ráno vysával kreslá a gauč v spoločenskej miestnosti.

Rande s plošticou posteľnou v marockom hosteli
Rande s plošticou posteľnou v marockom hosteli

Rande s plošticou posteľnou v marockom hosteli
Rande s plošticou posteľnou v marockom hosteli

Rande s plošticou posteľnou v marockom hosteli
Rande s plošticou posteľnou v marockom hosteli

Malé zvieratká, nie väčšie ako pár milimetrov, hrdzavo-čiernej farby, bez krídel. Zdržiavajúce sa a útočiace po tme, keď sú si isté, že ich obeť je otupená spánkom. Aj pri najmenšom pohybe spozornejú, prestanú vysávať krv a pokračujú zase až keď je čistý vzduch. Preto po sebe zanechávajú oveľa viac svrbiacich pupencov ako spomínaný komár. Podobne ako iný hmyz čo sa živí krvou, aj ploštice môžu byť pôvodcami rôznych chorôb prenášaných krvou. Riziko sa samozrejme zvyšuje, keď sa týmto malým upírom naservírujete niekde, kde sa premelie hromada ľudí, ako napríklad ja, v Severnej Afrike v lacnom hosteli. Ploštica posteľná znesie za noc až 5 vajíčok, ktoré sú priesvitné a max 1 mm veľké. Dospelé jedince vraj dokážu hladovať až 12 mesiacov. Okrem toho, že sa títo paraziti schovávajú v tmavých kútoch izieb, pod matracom, v skrini, či elektrických zásuvkách, nemajú problém zaliezť aj do oblečenia, cestovných kufrov či knižiek, a pricestovať s vami domov, kde si urobia ďalšie hniezdočko lásky vo vašom byte. Už keď sa to stane, je veľmi ťažké sa ich zbaviť svojpomocne.

Ploštica posteľná
Ploštica posteľná

Životný cyklus ploštice posteľnej
Životný cyklus ploštice posteľnej

Niekoľko tipov

Osobne som bol na cestách ďalších 6 týždňov, z toho som ešte 10 dní trpel tie svrbivé štípance. V momente keď som sa vrátil domov, vyzliekol som sa na dvore donaha a nahádzal všetko oblečenie do práčky na 90 ° C. Zvyšok vecí je v karanténe v igelitových vreciach na povale. Zatiaľ sa u mňa doma neobjavil žiaden plošticový záškodník a dúfam, že to takto aj ostane.

Pridané: 06.11.2017 Autor: Bomir Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (6)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2023 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 32460 | Včera: 216513