Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Triumph

Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (17)  [Verzia pre tlač] Tlač

Kampaň: ENDURO NIE JE ZLOČIN

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 05.05.2016 Autor: SportfanSK
Čitatelia: 6132 [Bleskovky - Šport]

Enduro NIE JE zločin je kampaň, ktorá chce hájiť záujmy športovcov, (občanov SR vo svojej vlasti), ktorí svoje aktivity uskutočňujú v prírode.

Enduro nie je zlocin
Enduro nie je zlocin

Prostredníctvom kampane Enduro NIE JE zločin dávame o sebe vedieť, že sme tu a že nám nie je ľahostajné, že zákony Slovenskej republiky športovcov v prírode čoraz viac diskriminujú. Každý jednotlivec, ktorému vadí, že jedna záujmová skupina na úkor seba utláča iných, môže prezentovať kampaň Enduro NIE JE zločin propagovaním loga Enduro NIE JE zločin. Môže diskutovať na sociálnych sieťach, zakladať fóra, organizovať podujatia, prispievať do médií a môže zorganizovať, či zúčastniť sa aj demonštrácie s myšlienkou zastávajúcou sa myšlienky kampane Enduro NIE JE zločin.

Celú kampaň, informácie a hlavnú myšlienku nájdete pod týmto odkazom:

sportfan-lc.sk/domov-sportfan/enduro-nie-je-zlocin

wV2Q.motorka_jpg
wV2Q.motorka_jpg

Poukázal by som na časť: 10 Zásad!!! Nie len začiatočníci by si mali prečítať a zafixovať 10 zásad, ktorými by sa mal jazdec na terénnej motorke, alebo štvorkolke riadiť.

10 zásad, ktorými by sa mal jazdec na terénnej motorke, alebo štvorkolke riadiť:

1. Ak ideš jazdiť do lesa a nemáš špeciálne povolenie – páchaš trestný čin (podľa zákona SR o lesoch). Najjednoduchšie je nenechať sa chytiť. .... Tento zákon je značne nedokonalý a väčšinou sa dá z problémov vykľučkovať, čo ale v extrémnych prípadoch môže znamenať zadržanie, následné vyšetrovanie, súd a pri tom všetkom budeš potrebovať aj pomoc znalého právnika. Ak porušuješ zákon, právo zadržať ťa má ktokoľvek. Výzvu na preukázanie totožnosti musíš okrem polície SR rešpektovať od odznakom označeného člena lesnej stráže, ktorý sa musí predstaviť a preukázať. Lesná stráž na výzvu zastav môže na výstrahu vystreliť do vzduchu. Mieriť na teba nesmie!

2. Ber na vedomie, že ty s tvojou motorkou nie si najväčší hrdina vesmíru, zemegule, ani tvojho mesta, či dediny a ani lesa.

3. Jazdi na motocykli, ktorý je technicky v poriadku. Tvoja motorka nech nie je príliš hlučná, aby nemala netesnosti vo výfukovom systéme, aby bol tlmič výfuku v poriadku. Nech z tvojej motorky neuniká olej ani nevyteká benzín. Ak jazdíš s dvojtaktným motorom, používaj kvalitné oleje v správnom pomere s palivom, nech tvoja motorka nezamoruje okolie dymom.

4. Nejazdi pravidelne každý deň v blízkosti jedinej obce, tak aby si ustavične neliezol na nervy jej obyvateľom. Trasu plánuj tak, aby si sa čo najviac vyhýbal obývaným oblastiam, či chatovým osadám. Snaž sa vyhýbať územiam zo zvýšeným stupňom ochrany. Tiež už nejazdi podvečer, večer ani v noci, či veľmi skoro ráno,aby si zbytočne neplašil zver ktorá sa vtedy vychádza pásť. Ak je to možné plánuj výjazdy počas pracovných dní v pracovnú dobu, tak aby si nerušil ľudí, ktorí si cez víkend či večer idú do prírody odpočinúť. Vyhneš sa tak aj stretom s poľovníkmi, ktorým by si mohol odplašiť lovenú zver.

5. Dávaj si pozor po čom jazdíš! Vôbec nejazdi po poli, kde by si mohol ničiť úrodu. Ani sa príliš nevoz po lúke, ktorú niekto kosí a suší na nej seno, tak aby si ju nedorýpal a nevyhrabal na nej zem, ani nepováľal vysokú trávu pred kosením, ani nerozhádzal sušiace sa seno . Dávaj si pozor a vôbec nejazdi po poli, na ktorom už na jeseň môže byť zasiata nejaká plodina, aj keď ešte nevidieť že vzišla. Nejazdi po miestach, kde by si mohol poškodiť cyklistickú trasu, alebo lyžiarsku trasu, či stopu. Jazdi tak, aby si nepoškodil nejakú stavbu, alebo kultúrnu, či prírodnú pamiatku.

6. Pri jazde zbytočne na seba neupozorňuj! Pamätaj si, že väčšina ľudí ktorých na svojej motorke stretneš, nie je zvedavá na tvoje jazdecké umenie. Ak si v obytnej zóne či v chatovej oblasti, snaž sa nepôsobiť vyzývavo, nevytáčaj motor, jazdi podľa predpisov. V teréne ak stretneš turistov, alebo pracujúcich, či iných ľudí spomaľ. Snaž sa jazdiť tak, aby si nevzbudzoval dojem, že niekoho svojou jazdou ohrozuješ. Ak stretneš neznámych ľudí, alebo poľovníkov snaž sa ich bezpečne obísť. Pozdrav ich slušným gestom, možno sa ti podarí k nim prejaviť spolupatričnosť a nebudú ťa považovať za votrelca. Nikdy im neukazuj neslušné gestá, ani na nich nekrič. Mysli na to že hocikedy, možno už aj o malú chvíľu sa môže stať, že budeš potrebovať ich pomoc.

7. Dávaj si pozor, aby si zbytočne nerozryl nejakú príjazdovú cestu, aby si odfrkujúcim blatom niečo neznečistil, alebo odletujúcimi kameňmi niečo nepoškodil, alebo takto niekoho nezranil!Pamätaj na to, že pri akcelerácii tvoja motorka hrabe a okrem toho, že tak narúša povrch po ktorom jazdíš môžu ti od zadného kolesa odletovať kusy blata, alebo aj skaly. Pri jazde po lesnej ceste, si dávaj pozor aj na to, aby si hrabaním zadného kolesa nepoškodil odrážky, ktoré odvádzajú dažďovú vodu na bok z lesnej cesty, aby ju nevymývala.

8. Jazdi tak, aby si prachom nezamoroval oblasti a miesta kde to môže niekomu vadiť!Vždy pamätaj na to, že ak je sucho a jazdíš rýchlo, za tvojou motorkou sa práši.

9. Jazdi tak, aby si zbytočne neplašil divé ani domáce zvieratá!Ak by si sa mal s nimi stretnúť maximálne spomaľ a ak je to možné zmeň smer jazdy, aby si ich obišiel. V žiadnom prípade ich nenaháňaj.

10. Ak budeš jazdiť vo viacpočetnej skupine, snaž sa aby nebola príliš veľká (ideálne je maximálne do 8 členov.) Dohodnite sa na vedúcom skupiny, ktorý všetkých povedie! Je dôležité, aby poznal terén a okolie kadiaľ bude skupinu viesť, aby neblúdil a stále sa nemuseli všetci otáčať a vracať. Aby bol dostatočne rýchly, aby ostatných členov skupiny nebrzdil a aby ho nemali tendenciu predbehnúť. Vedúci skupiny musí priebežne kontrolovať situáciu za sebou, či ho ostatný nasledujú. Pri každom krížení cesty, kde by mohli ostatný členovia skupiny zle odbočiť, celú skupinu počkať, tak aby mal aj posledný s ostatnými vizuálny kontakt. Všetci ďalší tiež musia priebežne kontrolovať ostatných členov skupiny za sebou. Takýmto spôsobom sa eliminuje riziko roztratenia skupiny a následné zmätky spojené s opätovným scelením skupiny. Pri hľadaní sa členov skupiny vzniká okrem rizika nehody aj nedodržanie iných predošlých zásad a nežiaduce nadmerné rušenie pokoja v okolí.

BZnpnucCYAABoNT
BZnpnucCYAABoNT

Pridané: 05.05.2016 Autor: SportfanSK pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (17)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

cfmoto-side-05-2020

Suzuki V-strom 1050 2020

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2020 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 98039 | Včera: 131950