Pridaj aj ty článok o svojej motorke!

Slovakia Quad & MX amateur championships 2012 - SG fix cup - Vištuk

Pridané: 26.04.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 5893 [Šport - Motocross]

Predposledná aprílová nedeľa patrila v motokrosovom areáli vo Vištuku v poradí druhému podujatiu tohtoročných pretekov štvorkoliek a amatérskeho motokrosu, ktorý sa túto sezónu jazdí pod názvom SLOVAKIA QUAD & MX AMATEUR CHAMPIONSHIPS - SG FIX.

Predpovede počasia organizátorom ani jazdcom opäť veľmi nepriali. Upršané a chladné počasie sprevádzalo jazdcov už v piatok podvečer pri registrácií. Sobotné ráno neprinieslo žiadne výrazné zmeny a tak jazdcov, ktorí prišli až ráno sprevádzal počas registrácie dážď. Ani škaredé počasie však neodradilo jazdcov od toho, aby si prišli po ďalšie cenné body do celkového hodnotenia. Vo vištuckom motokrosovom areáli sa nakoniec  zišlo  139 jazdcov. Zastúpenie bolo opäť medzinárodné. Prišli jazdci z Českej republiky, Maďarska, Poľska a Rakúska.  Predpoveď počasia našťastie meteorológom nevyšla, a tak sa jazdci aj diváci mohli od obeda tešiť slnečným lúčom, ktoré boli naozaj ostré.

A ten kto prišiel, naozaj neľutoval. Jazdci si svoje sily zmerali na trati dlhej 1 700 metrov s rôznymi technickými pasážami, výjazdmi a skokmi. Na jazdcov čakali opäť zaujímavé ceny a bezchybne pripravená trať. Trať bola medzi jednotlivými rozjazdami zavlažovaná, čo ocenili opäť jazdci, ale aj diváci, ktorým sa neprášilo do fotoaparátov a kamier, niektorým aj do piva. Pre divákov bol pripravený bufet s rôznymi pochutinami a pre najmenších skákací hrad. Štipku napätia a zábavy dodal do preteku svojimi pohotovými reakciami komentátor pretekov Maroš Palesch z rádia Viva.

Novinka je online vysielanie pretekov. Táto novinka umožňuje pozrieť si online stream z pretekov, pre ľudí, ktorí sa nemôžu pretekov zúčastniť.  Online vysielanie z Vištuku bolo iba skúšobné, vzhľadom na slabú prenosovú rýchlosť bola kvalita videa nižšia. Online vysielanie sa plánuje aj z ďalších pretekov a sledovať ho môžete na stránke www.sgfixcup.sk alebo priamo na facebook-u na našej funpage SG fix cup.

Boj o cenné body do celkového hodnotenia sa začal ráno meranými tréningami. Priebeh pretekov z hľadiska bezpečnosti jazdcov zabezpečovala Dopravný záchranný systém Bratislava . Našťastie žiadne väčšie zásahy neboli potrebné. Merané tréningy a preteky prebiehali bez väčších kolízii. Jazdci jazdili zodpovedne, férovo  a podľa pravidiel.
Po krátkej obednej prestávke sa na štartovaciu rampu postavili jazdci kategórie DETI quad, medzi ktorými sa najviac darilo Tomášovi Pikartovi, Jakubovi Dudíkovi, Františkovi Uhlarovi, Timotejovi  Žuborovi a na piatom mieste sa umiestnila Simonka Brezovská.

Po mladých športových talentoch nastúpili na trať juniori a seniori.  V kategórii JUNIOR quad si prvé miesto vyjazdil opäť  Marian Klíč z Českej republiky. Za ním dojazdili Martin Štepánek, Patrik Gál, Adam Crman a Krištof Kárai.

Víťazom kategórie SENIOR quad sa stal Pavel Palme z Českej republiky jazdiaci na KTM 510. Druhú priečku si vybojoval Libor Vittek. Za ním dojazdil Tomáš Mimlich, Jaroslav Dodok a piatu priečku vybojoval Róbert Janoško.

Výsledky z kategórie HOBBY OPEN quad boli nasledovné: 1. miesto: Vítek Báca, 2. miesto: Tomáš Dokupil, 3. miesto: Jakub Mimlich, 4. miesto: Pavol Smida a 5. miesto: Miroslav Rojko.

V triede Elite sa stal víťazom Grzegorz SMYCZEK, za ním sa umiestnili Kamil Kepa, Martin Crman, Jan Guzinski a piate miesto si vybojovala Sandra Antalová z Bratislavy.

V najsilnejšej kategórii pretekov si opäť prvé miesto vybojoval úradujúci majster Slovenska Čech Lukáš Studený , druhé miesto si vybojoval po namáhavom súboji s Lukášom slovenský reprezentant Roman Repa, tretie miesto patrí Matúšovi Dodokovi, štvrté miesto vybojoval Matúš Dulovič a piate miesto patrí Danielovi Picmausovi z Českej republiky.

V amatérskom motokrose bolo poradie nasledovné:

Kategória 1. miesto 2. miesto 3. miesto 4. miesto 5. miesto
MXOPEN zač. Lukáš Golej David Noskovic Miroslav Jakubovie Ján Filka Jerguš Píš
MX  2 zač. Radoslav Kopčan Michal Hornák Martin Richter Martin Solnica Jakub Ochodnicky
MX 4B Marián Halgaš Martin Páleník Peter Kvasnica Igor Tóth Ľubomír Galandak
MX 2jB Marek Dohnálek Matúš Stržinek Marek Vierik Tomáš Čikel Nikolas Brumlovský
MX 1B Lukáš Steffan Patrik Halgáš Peter Baláž Matej Steffan Pavel Belko
MX 2B Marek Giertl Arnold Stefkovič Marek Polák Peter Mikolaj -

Veľkým prekvapením bola už vyšie spomínaná Sandra Antalová z Bratislavy, ktorá si vyjazdila piate miesto v triede ELITE a je tak dôkazom, že štvorkolky nie sú len čisto mužským športom. Veľké uznanie za ich odvahu treba vysloviť aj ďalším slečnám, ktoré sa neboja postaviť na štartovací rošt medzi chlapov a to Simonke Brezovskej, Kristíne Moravčíkovej, Dominike Janoškovej, Sofii Rakúsovej a Stephanie Koisser.

Ako už býva zvykom po rozjazdách nasledovalo slávnostné vyhodnotenie, kde boli jazdcom odovzdané hodnotné ceny od sponzorov, ako odmena za ich výkony. Opäť boli odmenené všetky detičky, za ich odvahu a chuť jazdiť. V ostatných kategóriách bolo odmenených prvých päť jazdcov.

Ako to už na záver býva poďakovanie patrí najmä sponzorom, reklamným partnerom a organizačnému tímu, bez ktorých by sa preteky nemohli realizovať. Poďakovanie patrí aj všetkým fanúšikom a priateľom tohto športu, ktorí sa snažia podporovať motoristický šport na Slovensku.

Na koniec stlač spojku, zaraď jednotku a príď na v poradí tretí pretek do Sverepca, ktorý sa bude konať  10. júna v národnom motokrosovom centre.

Text: Kristína Dugovičová

Pridané: 26.04.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať