Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Jantulík na Salzburgringu bodoval, Černého prenasledovala smola

Pridané: 05.07.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2656 [Šport - Cestné Motocykle]

Slovenský motocyklový pretekár Jakub Jantulík odchádzal na rakúsky Salzburgring s cieľom vybojovať prvé tohtoročné body do hodnotenia Medzinárodného nemeckého šampionátu v triede 125 ccm. Bodové ambície mal aj Černý avšak ten si vypil riadnu dávku smoly.

Jakub Jantulík

V závere druhej kvalifikácie, v ktorej sa rozhodovalo o postavení na štarte, mal 16-ročný pretekár AMK Brno Circuit Junior Teamu ťažký pád, keď skončil s motocyklom v ochrannej bariére a prišiel tak aj o lepší čas, keďže medzičasy naznačovali, že mohol byť o sekundu rýchlejší ako predtým. Aj napriek bolestiam v nedeľu nastúpil na štart pretekov, v ktorých vybojoval pätnáste miesto a získal tak prvý bod do hodnotenia tohtoročného seriálu.

Jakub Jantulík: "V piatok sme vo voľných tréningoch pracovali na nastavení motocykla, žiaľ, v druhom sa zadrel motor - našťastie som stihol stlačiť spojku - a tak v treťom som už len zabiehal nový motor, no začalo pršať, takže som toho nakoniec v piatok veľa nenajazdil. V sobotu som v prvej kvalifikácii na vysychajúcej trati zbytočne neriskoval, takisto v druhej bolo zo začiatku mokro, ale potom sa dalo jazdiť aj na suchých pneumatikách. V závere som bol rozbehnutý na dobrý čas, ale na výjazde na cieľovú rovinku som dostal šmyk, ktorý som ustál, no motocykel zmenil smer a rútil som sa priamo do bariéry, ktorá je na tom mieste blízko trate. Bol z toho najhorší pád mojej kariéry, narazil som si pravý bok, a najviac ma bolela noha, ktorá mala obmedzenú pohyblivosť. Aj napriek tomu som bol pred nedeľnými pretekmi dobre naladený. Štart sa mi vydaril, pre pád súperov som však musel uhýbať a bol som nútený celkom spomaliť. Tým pádom vznikla medzi mnou a jazdcami vpredu medzera, ktorá sa už nedala stiahnuť. Počas celých pretekov som teda udržiaval náskok na tých za mnou a nakoniec som skončil pätnásty a získal prvý bod v tejto sezóne. Je pravda, že to dnes bolo opäť o niečo lepšie, ale k spokojnosti mám rozhodne ďaleko."

Jaro Černý

Časté zmeny počasia a chlad pridali kopu vrások na tvárach technikom i samotným jazdcom. Nastaviť motocykel a pripraviť ho na tréningy a preteky bolo naozaj náročné. Jaro bol na tejto trati v horách pri Salzburgu po prvý raz. Okruh nevyzerá príliš bezpečne, je rýchly, s malými únikovými zónami a lemujú ho zvodidlá a balíky slamy. Priestory a zázemie pre tímy sú natiahnuté do dĺžky a všetko potrebné vybavenie sa musí z paddocku na pit lane doviezť a po jazde odviezť.

1.meraný tréning sa jazdil na vode a Černému po ňom patrilo 11.miesto. Pred 2.meraným tréningom začalo pršať a na trať sa vychádzalo na mokrých pneumatikách. Potom ale dážď ustal a vody začalo z trate ubúdať. Najlepšie na tom boli jazdci, ktorí mali k dispozícii pneumatiky intermediate. My sme takúto možnosť nemali, preto sme použili k mokrej prednej, suchú zadnú. Jaro zatiahol a vyjazdil si 7. pozíciu v druhom rade na štartovom rošte.

Poobedňajší sobotný pretek sa taktiež neobišiel bez vrtochov počasia. Černý mal na mokrej trati dobrý štart. Pred prvou šikanou bol ale vytlačený na krajnú bielu čiaru a stratil tým niekoľko pozícií. Postupne sa však dostával cez svojich súperov. Nebolo to ľahké, pretože cez vodnú hmlu za kolesami motocyklov bolo vidieť na dva metre. V 8.kole, keď sa už pohyboval na 5. priečke, pri výjazde na cieľovú rovinu jeho motocykel nabehol na nečistotu po páde jazdca v predchádzajúcom kole a Jaro sa ocitol na zemi. Nasledovala nebezpečná, 130 metrov dlhá šmykľavka, keď okolo preletúvali ostatní jazdci, ktorú zachytila aj cieľová kamera. Jarovi sa našťastie nič nestalo, no motocykel zostal ležať na druhej strane trate pod zvodidlom až do konca preteku.

Nedeľný pretek sa išiel len s občasným miernym mrholením. Prvý štart sa vydaril, no po páde v prvej šikane musel byť pretek zastavený. Po druhom štarte bol Černý v prvej zákrute opäť vytlačený a prepadol sa o niekoľko miest v štartovom poli. Výbornou jazdou sa prepracoval na 10. pozíciu ale v poslednom kole, keď už bojoval o 9.miesto, jeho snaženie zastavila elektronika motocykla. Stroj zhasol, po čase naskočil ale Jaro prešiel cieľom až na 21.priečke.

Ďalšie kolo nemeckého medzinárodného šampionátu sa po mesačnej pauze vráti na okruhy v nemeckom Schleizi.

Pridané: 05.07.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať