Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.
Pridané: 23.05.2011 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 15693 [Testy a predstavenia - Oblečenie]
Held quattrotempi je rada vysokokvalitného oblečenia tohto nemeckého renomovaného výrobcu. Mali sme možnosť počas sezóny vyskúšať dvojicu modelov oblečenia s membránou GORE-TEX® V tomto článku si predstavíme modely Tortona a Frontino.
V prvom článku zo série sme sa venovali oblečeniu s vyberateľnou membránou Held Carese a Torno. Keďže opakovanie je matkou múdrosti stučne si pripomenieme Možnosti využitia GORE-TEX® membrány v textilnom oblečení:
V zásade sú 4 možnosti ako využiť nepremokavú membránu pri šití turistického oblečenia pre motorkárov. Tak ako všetko aj toto prešlo svojím vývojom a dodnes má každá z nich svoje výhody aj nevýhody. Treba povedať že GORE-TEX® je asi najkvalitnejšia membrána na trhu a aj keď poskytuje 100% nepremokavosť a asi najlepšie "dýcha" vždy je to trochu prekážka v horúcom počasí.
Problémom môže byť aj pranie membrány, ktoré môže devastovať jej funkčné schopnosti. Každopádne na pranie je potrebné využiť na to určené špeciálne pracie prostriedky.
Membrána GORE-TEX® je všitná medzi vrchný materiál a vnútornú podšívku. Bunda je tak z troch vrstiev bez možnosti membránu vybrať.
membrána stále na sebe nemusíš sa do dažďa obliekať, nezabudneš ju doma Membrána je bezpečne chránená pred špinou a poškodením |
membrána stále na sebe - takže sa potíš keď je fakt teplo a membránu nevyberieš keď zmokne celá vonkajšia bunda nasiakne vodou - ťažké, dlho schne keď sa perie tak sa perie aj membrána |
Membrána sa vkladá podľa potreby do vnútra oblečenia ako vložka pomocou zipsov.
dobré vzdušné oblečenie bez membrány, možnosť mnohých vetrákov dá sa prať oblečenie bez membrány inlet zaberá málo miesta |
keď zmokne celá vonkajšia bunda nasiakne vodou - ťažké, dlho schne keď prší musíš všetko vyzliecť, nazipsovať membránu, obliecť Ak necháš dažďovú vrstvu doma zmokneš |
Membrána GORE-TEX® je nalaminovaná špeciálnou technológiou na vrchný materiál. Proces je náročný na výrobu, všetky švy musia byť prelepené.
membrána stále na sebe nemusíš sa do dažďa obliekať, nezabudneš ju doma Veľmi tenké a ľahké oblečenie - jedna vrstva - vonkajšia vrstva je spojená zlaminovaná s membránou. Keď prší bunda nenasiakne vodu, lebo membrána ju dnu nepustí, je len zvrchu mokrá ale nenasiakne Membrána je bezpečne chránená pred špinou a poškodením |
membrána stále na sebe - takže sa trochu potíš keď je fakt teplo - laminovaná membrána na vrchom materiáli ale dýcha oveľa lepšie ako inlet alebo všitá menšie množstvo vetrákov - vetrák by znamenal prerušenie membrány a tým by sa zrušila nepremokavosť keď sa perie tak sa perie aj membrána |
Dve funkčné oblečenia, spodné veľmi vzdušné, ale premokavé s chráničmi. Navrch GoreTex ProShell vrstva do dažďa bez chráničov.
dobré vzdušné oblečenie bez membrány dá sa prať oblečenie bez membrány Keď prší obliekaš jednoducho dažďovú vrstvu bez chráničov navrch Dažďová vrstva je laminovaná - Pro Shell - takže nenasiakne vodou |
Ak sa dažďová vrstva zašpiní perie sa aj membrána dažďová vrstva zaberá obvykle viac miesta Ak necháš dažďovú vrstvu doma zmokneš |
Klasické usporiadanie, ktoré asi poznáme všetci. Akákoľvek bunda aká vám vyhovuje na ktorú v prípade dažďa oblečiete - dažďovku - teda nepremokavú "gumennú" vrstvu, ktorá absolútne nedýcha a nevypustí žiadnu vlhkosť od vášho tela smerom von.
Asi najlacnejšie riešenie | V daždi síce nepremokneš no zaparíš sa |
Pripravili sme video, kde predstavujeme obe druhy oblečenia, ktoré sme mali na test, vysvetlíme rozdiely, výhody aj nevýhody.
25.06.2010 - Redakcia Motoride.sk Čitatelia: 24372 Strany: 2 [Novinky - PR článok]
Po krátkom úvode o firme HELD a predstavení základných modelov, dovoľte, aby sme vám predstavili systém quattrotempi a GORE-TEX® kolekciu od nemeckého výrobcu.
17.06.2010 - Redakcia Motoride.sk Čitatelia: 17230 Strany: 2 [Novinky - PR článok]
Napriek tomu, že nemecký výrobca motoodevov HELD sa na Slovensku udomácnil už pred viacerými rokmi, výrobky tejto značky ešte neboli slovenským motorkárom predstavené.
V úvode sa pokúsim čo najstručnejšie spomenúť to najhlavnejšie o tomto komplete, ktorý tróni ponuke značky Held a modelového radu Quattrotempi. Ide o komplet vybavený laminovanou membránou GORE-TEX® Pro-Shell.
Bunda Tortona je vybavená asi tou najlepšou membránou teda GORE-TEX® Pro-Shell. Mebrána je teda napevno nalaminovaná na vrchný textilný materiál. Dostávame tak veľmi tenký jednovrstvový komplet s podšívkou Cool Max. Bunda je vybavená nepremokavým zipsom GORE-TEX® Lock Out, ktorý nieje nutné prekrývať pásom textilu kvôli zachovaniu nepremokavosti. Na ramenách a lakťoch nájdeme mäkké a pohodlné chrániče SaS-Tec, ktoré sú zvonku prekryté vysoko odolnou Cordurou. Na chrbte je to v základe penový chránič z materiálu TEMPERFOAM® ale bunda je pripravená aj na vloženie pevného chrbtového chrániča (korytnačky) vrátane otvorov na popruhy okolo pása. Na rukávoch a pod pazuchami nájdeme pevnú kevlarovú streč od firmy schoeller® a tiež popruhy na rukávoch, v páse a dokonca aj v golieri, ktorými si prispôsobíme bundu podľa potrieb.
Held Tortona (fotené po návrate z Maroka) |
O ventiláciu a v prvom rade stará laminovaná menbrána Pro-Shell no dobre ventiluje aj streč na rukávoch a pod pazuchami. Po otvorení hlavného zipsu sa uvoľní ventilačný otvor na hrudi a podobne je možné otvoriť zips aj na chrbte. Bunda je spredu, zo zadu aj z bokov vybavená reflexnými prvkami od 3M. Z vonkajšej strany na nej nájdeme dve vodotesné vrecká a vnútri celkovo 7 vreciek vrátane tzv GSM-pocket - vrecka na mobilný telefón. Samozrejmosťou je odnímateľná teplá vložka.
Ventilácia Air Circulation System (ACS) cez hlavný zips |
Podobne ako bunda sú vybavené aj nohavice. Membrána GORE-TEX® Pro-Shell, vyberateľná teplá vložka, chrániče SaS Tec na kolenách a TEMPERFOAM na bokoch, streč na zadku a kolenách. Nohavice majú prípravu na upevnenie trakov a tiež vrecko na dodatočné vloženie chrániča kostrče. Na bokoch nájdeme dve vodotesné vrecká. Na zadku je umiestnená špeciálna protišmyková a veľmi pohodlná koža PITTARDS®.
Nohavice Held Frontino |
Komplet som počas sezóny 2011 otestoval naozaj kvalitne vo všetkých možných podmienkach. Nechýbali jazdy v zime a mrazoch, nechýbali dažde, jazda v teréne, blatistá Ukrajina, upršané ale aj horúce Rumunsko, Alpy. Jazdil som na rôznych motorkách, a skútroch. Komplet najazdil za sezónu naozaj množstvo kilometrov a začiatkom roka 2011 sme ho zobrali aj na cestu do Maroka, ktorá ukázala aj jeho isté slabiny. Poďme ale po poriadku.
V prvom rade začnem pohodlím, ktoré je na vysokej úrovni. To zistíte už keď si prídete Held vyskúšať do predajne. Vysoká kvalita spracovania, všade len kvalitné materiály. Vďaka Pro-Shell-u je bunda naozaj ľahká a tenká, chrániče sú mäkučké a oblečenie na sebe takmer necítite. Toto sa ešte zlepšuje v daždi kedy bunda nenasiaka a voda steká len z vonkajšej strany. Rukávy dobre priľnú na telo vďaka strečom takže nieje treba viac popruhov na stiahnutie rukávov ako je to pri iných bundách. Veľmi príjemný je aj materiál na krku a golier je tiež možné stiahnuť podľa potreby. Veľmi podobne sú na tom aj nohavice, ktoré dobre vetrajú, majú streč v rozkroku a pod kolenami a každý určite ocení pohodlnú kvalitnú protišmykovú kožu Pittards na zadku.
Vonkajšie vrecká na bunde sú síce veľké no nevhodné na uloženie rozmernejších vecí ako peňaženka a podobne, pretože vás to potom tlačí. Podobne sú na tom vrecká aj v nohaviciach. Sú dobré na uloženie kľúčov alebo drobností, aby vás to netlačilo. Bunda má však množstvo vnútorných vreciek, kde odložíte veľa vecí naozaj pohodlne. Vrecko GSM-pocket má správny tvar na uloženie mobilu no jeho zatváranie suchým zipsom mi neprišlo pohodlné na otváranie v rukaviciach a mobil som tak potom nosil vo vnútornom náprsnom vrecku.
Dostávame sa k zipsu GORE-TEX® Lock-Out&tm;, ktorý sme si ako novinku predstavili už dávnejšie. Musím potvrdiť jeho 100% nepremokavosť. Je treba ale povedať že je to novinka, ktorá sa postupne dostáva do sériovej výroby tých najlepších výrobcov oblečenia. Na jeho ovládanie si treba najprv zvyknúť. V Spodnej časti je nutné po nasunutí zipsu ukotviť spojenie malou páčkou. Potom sa už dá "zipsovať" ako sme zvyknutý. Guma je však dosť tuhá a pohyb si vyžaduje dosť veľkú silu. Tak sa mi stalo, že som po čase ulomil bežec zipsu, ktorý nebol moc šťastne vyrobený z hliníka. Nato prišli aj vo forme GORE a časom tento problém odstránili. Nové modely zipsov majú vylepšený bežec a zips sa oveľa ľahšie pohybuje. Nakoniec aj preto máte pri TOP produktoch 5-ročnú záruky a zips bude vymenený vrátane reklamácie. Lock-out zips je teda 100% vodotesný no na jeho ovládanie som zvyčajne potreboval obe ruky a niekedy sa stalo že sa otvoril.
Poďme k ventilácii. Musím povedať že som nikdy na sebe nemal lepšie oblečenie, ktoré malo membránu, ktorá naozaj fungovala. Teda na jednej strane sa môžete spoľahnúť, že oblečenie nepremokne a na druhej skvele dýcha. Dovolím si tvrdiť, že na cestnej motorke od skútrov, cez cruisre až po cestovné motorky ťažko nájdete niečo lepšie ako Pro-Shell. Azda len pri jazde v teréne, kde je námaha jazdca vysoká a rýchlosť jazdy nízka sa naozaj zapotíte. Z hľadiska univerzálnosti využitia naozaj v každých klimatických podmienkach, všetkých štyroch ročných období hodnotím tento komplet naozaj za to najlepšie.
Held Tortona a Frontino v Maroku |
Všetko má ale aj svoje slabiny. Keď sme točili koncom sezóny 2010 video, ktoré si môžete pozrieť vyššie tak okrem zlomeného bežča zipsu Lock-Out sa komplet držal veľmi dobre. Komplet sme zobrali aj do Maroka. Miestne náročné prostredie, množstvo prachu a piesok dali zabrať. Na jednej strane si André pochvaľoval komfort, ktorý mu oblečenie ponúklo v teplotách od bodu mrazu, v dažďoch na severe až po viac ako 25 stupňov v dunách no zabrať dostali ďalšie zipsy. Slabinou sú hlavne tie na nohaviciach. Sú to tenké zipsy s vodeodolnou úpravou a po čase za začali zadrhávať. Problém je aj v tom, že nohavice neboli navrhnuté na použitie na motokrosové čižmy a sú dosť úzke v spodnej časti. Kombinácia týchto dvoch okolností, každodenné zipsovanie a prašné prostredie teda spôsobili poškodenie zipsov, ktoré inak dodáva známa firma YKK. Aj táto vec sa rieši v reklamácii.
Bunda Tortona stojí 699,- € a nohavice Frontino – 499,- €. Nieje to málo no dostávate tie najlepšie materiály aké sú momentálne na trhu od renomovaných výrobcov ako GORE-TEX, SaS Tec, schoeller, 3M alebo Pittards. Na otázku či sa to oplatí si musíte zodpovedať sami. Je na vás čo požadujete od svojho oblečenia a aký komfort chcete pri jazde na motorke mať.
Komplet považujem ako za skvelú voľbu pre všetkých turistov bez ohľadu nato akú motorku sedlajú a kam cestujú. Poskytuje ten najlepší možný komfort a ventiláciu v jednom univerzálnom oblečení. Oblečenie je skvelé aj na každodenné využitie, kedy vás naozaj počasie trápiť nemusí.
Možno pre adventure turistov - teda ľudí, ktorý jazdia aj náročnejší off-road na svojich cestách by som odporučil oblečenie s vyberateľnou membránou (napr. Held Carese a Torno) ktoré hlavne pri náročnom jazdení v teréne v horúcom počasí ventiluje lepšie a je tam aj pravdepodobnosť častého prania - čistenia od blata a pod.
Perfektná priedišnosť kompletu aj bez vyberania membrány, skvelé pohodlie, mäkké chrániče, ľahké oblečenie, ktoré ani v daždi nenamokne | úzky strih nohavíc v dolnej časti (problém natiahnuť na širšie čižmy), tenké zipsy na nohaviciach |
Pridané: 23.05.2011 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať
© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 9511 | Včera: 157727