Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Pridaj aj ty cestopis!

Hodnotenie: (6 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (17)  [Verzia pre tlač] Tlač

Test helmet kamery TachyonXC

 Zdieľať

Pridané: 27.08.2009 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 12567 [Testy a predstavenia - Doplnky]

Do našich redakčných pazúrov sa dostáva nová malá a odolná kamera vhodná na upevnenie aj na prilbu, TachyonXC. Poďme sa pozrieť na to, čo dokáže.

Predstavenie:

TachyonXC je malá akčná kamera, ktorá plne vodotesná dokonca aj pre filmovanie pod vodnou hladinou. Má objektív zo zorným uhlom cca 50 stupňov. V balení je sada rôznych držiakov a diaľkové ovládanie, ktoré však vodotesné nie je. Kamera robí záznam na SD kartu (podpora SDHC až do 32 GB) v rozlíšení 640x480 a poskytuje slušnú prevádzkovú dobu na batérie. Prehľad základných parametrov:

Inštalácia:

Balenie kamery TachyonXC je vcelku bohaté a obsahuje:

Video:

Skúsenosti:

Aby som nemusel lepiť držiak na integrálnu prilbu, rozhodol som sa pre testovanie využiť iba krosovú prilbu. Na tú je možné pripevniť univerzálny držiak hore na štít plastovými páskami, a tiež bočný držiak na popruh okuliarov. Veď na záberoch aj tak nebude vidno akú prilbu máte na hlave.

 Univerzálny držiak (upevnenie plastovými sťahovacími páskami na MX prilbu)
Univerzálny držiak (upevnenie plastovými sťahovacími páskami na MX prilbu)

Prvý problém, s ktorým sa stretávam, je chýbajúci náhľad. To neumožňuje dobre nastaviť kameru, ale iba „od oka.“ Žiaľ, toto majú spoločné takmer všetky podobné výrobky. Pri zornom uhle 50 stupňov, ktorý je z tých širších (ale predsa to nie je rybie oko) sa ľahko stane to čo mne, že celá prvá pokusná filmovačka bola plná nepoužiteľných záberov do zeme. Jednoducho veľa záleží od prilby, ale aj od motocykla a posedu na ňom. Rozhodne treba trochu experimentovať, kým si nastavíte dobré umiestnenie kamery na prilbe a rozhodne až potom lepiť držiak „na pevno“ Ak pri sebe pri pokusoch nemáte notebook, tak nastavenie kamery skontrolujete až doma.

Univerzálny držiak som teda musel podložiť gumenými podložkami, aby som dosiahol správny záber. Trochu lepšie to bolo s držiakom na bok prilby pod popruh MX okuliarov.

Ako posledný som skúšal držiak na statív. Ako statív som použil RAM MOUNT, upevnený na rôznych miestach motocykla. Zaujímavé sú rôzne pohľady na jazdca počas jazdy. Kamera má vcelku prepracovanú odolnosť proti vibráciám, teda môže povedať, že som skúšal už aj kamery ktoré na tom boli oveľa horšie. Napriek tomu Tachyon nezvládol uchytenie na padací rám mojej BMW GS. Treba ale zdôrazniť, že GS nemá rám a tak sa jedná o uchytenie v podstate priamo na motor! Dvojvalec produkuje jemné vysokofrekvenčné vibrácie, ktoré Tachyonu dali naozaj zabrať, výsledok si môžete pozrieť v ukážkach. Keď som kameru upevnil už na riadidlá alebo ktorúkoľvek inú časť motocykla, vibrácie boli bez problémov a zábery OK.

Kvalita záberov v prvom rade závisí od toho, ako pevne upevníš kameru na zvolenú časť motocykla. Aj v ukážkach uvidíš zlý príklad (predná maska motocykla) a dobrý príklad (upevnenie na prednú vidlicu). Poďme si už pozrieť video s ukážkami:

Video - ukážky:

Pozor: Toto video slúži ako ukážka rôzneho upevnenia kamery a vytvorených záberov. Video bolo zostrihané, čím došlo k zmene kvality, navyše po uploade na youtube došlo k ďalšiemu pre-encodovaniu a poklesu kvality.

Surové videá z kamery:

Pre ilustráciu plnej kvality, ktorú kamera produkuje, tu mám dve ukážky. Výsledné súbory sú dosť veľké, tak som musel vyberať z kratších. Väčšina súborov mala 200 - 500 MB. Vybral som dve ukážky, 40 MB a 80 MB.

Záver

Kamera TachyonXC vyniká dobrým spracovaním, skvelou výdržou na batérie, robustným púzdrom. Kvalita záberov záleží hlavne od správneho (pevného) upevnenia kamery. Balenie obsahuje viacero držiakov a fantázii sa tak medze nekladú. Nie najlepšia je rýchlosť prispôsobenia sa zmene svetelných podmienok. Takisto kvalita zvuku bola niekedy slabšia. Pri upevnení kamery na helmu pod vplyvom vetra takmer úplne zaniká zvuk motora.

Ak ťa kamera zaujala, tak si priprav 169 Eur na jej kúpu. Na slovenskom trhu ju distribuuje firma DMOTO (dmoto.sk).

Plusy, mínusy

jednoduchá odloná vodeodolná konštrukcia, bohatá sada držiakov v balení, dlhá výdrž na batérie, podpora veľkých SDHC kariet, slušná optika chýba možnosť náhľadu, alebo aspoň akéhokoľvek zamierenia záberu, pomalšie prispôsobenie na prudkú zmenu svetelných podmienok

 Držiak na helmu bočný (nalepením alebo na MX okuliare)
Držiak na helmu bočný (nalepením alebo na MX okuliare)

Pridané: 27.08.2009 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (6 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (17)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 121981 | Včera: 177308