Hodnotenie: (9 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (19)  [Verzia pre tlač] Tlač

Valentino Rossi získal v Assene 100. víťazstvo v GP

Pridané: 29.06.2009 Autor: motogpsk
Čitatelia: 3180 [Šport - MotoGP]

Valentino Rossi sa stal suverénnym víťazom siedmych pretekov sezóny TT Assen v Holandsku a zavŕšil tak počet svojich víťazstiev v GP na čísle 100.

Po dramatickom finále v Katalánsku, kde Rossi získal 99. víťazstvo svojej kariéry, sa ďalšie kolo seriálu MotoGP konalo na holandskom okruhu v Assene. Veľkolepé finále ako v Montmeló sa v Assene nekonalo, Rossiho motivácia zisku jubilejného stého víťazstva v GP bola príliš veľká na to, aby ho ktokoľvek dokázal zastaviť. Rossi suverénne zvíťazil a jediný, kto sa ho ako-tak dokázal držať, bol jeho tímový kolega Jorge Lorenzo, ktorý mal v cieli stratu na víťaza niečo cez 5 sekúnd. Casey Stoner na treťom mieste však už na Rossiho strácal v cieli viac ako 23 sekúnd.

Rossi v Assene ukázal svojim súperom chrbát hneď v úvode pretekov

Príjemný šok pripravil svojmu šéfovi Luciovi Cecchinellovi Randy de Puniet, ktorý v piatkovom voľnom tréningu zajazdil o 5 tisícin sekundy lepší čas a stal sa víťazom FP1. Na druhý deň v kvalifikácii bolo ale všetko inak a najrýchlejší čas zajazdil Valentino Rossi. V prvom rade na štarte ho doplnil trochu prekvapujúco Dani Pedrosa a na tretie miesto na štarte sa postavil Jorge Lorenzo. Casey Stoner, ktorý mal pred holandskou TT rovnaký počet bodov ako Rossi a Lorenzo (106), štartoval z druhého radu.

Štart pretekov najlepšie zvládol Dani Pedrosa, ktorý sa v prvej zákrute ujal vedenia a pred Rossiho sa dostal aj Casey Stoner. Rossi sa ale ešte v tom istom kole vrátil pred Pedrosu a na začiatku druhého kola sa ujal vedenia na ktorom sa udržal až do cieľa.

Kým Rossimu sa podarilo na svoje kvalifikačné umiestnenie dostať v priebehu dvoch kôl, Jorgemu Lorenzovi to trvalo len o málo dlhšie. Po štarte klesol až na šieste miesto, ale postupne sa dostal pred Edwardsa, Vermeulena, Pedrosu a v štvrtom kole už jazdil na treťom mieste tesne za Stonerom. O kolo neskôr už úspešne zaútočil na Stonera a tak v piatom kole boli na čele pretekov opäť obe továrenské Yamahy.

Kým továrenský tím Fiat Yamaha predvádzal (opäť) svoju dominanciu, ďalší továrenský tím Repsol Honda prežíval preteky s mimoriadne trpkou príchuťou. V 5. kole totiž havaroval Dani Pedrosa, pre ktorého je to už druhý pád v posledných troch pretekoch. Mladému Španielovi sa stále nedarí začať dlhšiu vyrovnanú sériu výsledkov, našťastie sa pri páde nezranil a keďže podľa jeho slov bol so samotným motocyklom veľmi spokojný, môže sa v najbližších pretekoch pokúsiť o reparát. To však ešte v Honde netušili že ani ich druhé želiezko v ohni Andrea Dovizioso preteky tiež nedokončí po páde v 11. kole. Víťazný pôst v Honde sa tak predĺžil už na 18 pretekov.

O prvej trojici v cieli bolo rozhodnuté už prakticky v prvej polovici pretekov. Rossi si pred Lorenzom udržiaval náskok v rozmedzí 1,5 - 2 sekundy a tretí Stoner v každom kole strácal na vedúcu dvojicu takmer sekundu. Za Stonerom v tom čase v približne 5 sekundových rozostupoch jazdili štvrtý Colin Edwards a piaty Chris Vermeulen.

Oveľa zaujímavejšie súboje sa odohrávali vo vláčiku ktorý vytvorili Toseland, Kallio, Hayden, de Puniet, de Angelis a Capirossi. V 12. kole uvedená šestica jazdila v rozpätí niečo cez dve sekundy a o pár kôl neskôr sa zmestili už do necelej jeden a pol sekundy! Veľmi dobre si v skupinke počínal nováčik v MotoGP Mika Kallio, ktorý v 16. kole predbehol Toselanda a usadil sa na 6. mieste. V tom istom čase skupinku dobehol Toni Elias a keďže rozdiely medzi jazdcami na 6.-12. boli minimálne, črtal sa vo finiši zaujímavý súboj o body.

Vláčik tvorený Kalliom, Toselandom, de Punietom, Haydenom a Capirossim

Rozuzlenie bolo naozaj dramatické - v záverečnom kole havaroval Mika Kallio a stratil tak možnosť získať najlepšie umiestnenie v sezóne, sklamanie v tíme Pramac bolo podľa televíznych záberov obrovské. Temperament na uzde v dramatickom finále neudržal ani Toni Elias, ktorý vytlačil z trate Lorisa Capirossiho a po výlete mimo trať prišiel do cieľa na ôsmom mieste. To sa ale nepáčilo vedeniu pretekov, ktorý jeho manéver ocenili 20 sekundovou penalizáciou a tak sa Toni posunul až na 12. miesto.

Rossi získal s prehľadom 100. víťazstvo v GP, druhý v cieli bol Jorge Lorenzo a Caseymu Stonerovi sa ušlo tretie miesto. Na 4. a 6. mieste skončili ďalšie dve Yamahy Colina Edwardsa a Jamesa Toselanda, medzi ktorých sa natlačil 5. Chris Vermeulen na Suzuki. Siedme miesto obsadil víťaz z piatkového tréningu Randy de Puniet.

Chris Vermeulen si z Assenu odnáša najlepšie umiestnenie v aktuálnej sezóne

Najlepšie umiestnenie v sezóne vybojoval ôsmym miestom Nicky Hayden a na Lorisa Capirossiho zvýšilo po nevyberavom útoku Eliasa iba deviate miesto. Prvú desiatku v cieli uzatvoril Alex de Angelis.

Nasledujúca GP USA sa ide už o týždeň 5. júla na okruhu Laguna Seca neďaleko kalifornského Monterey. Načne Rossi za oceánom ďalšiu stovku?