Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Eres Racing Cup 2009 - druhé kolo Hungaroring 17.6.2009

Pridané: 25.06.2009 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 10795 [Šport - Cestné Motocykle]

Druhé kolo tohtoročného seriálu ERES Racing Cup organizovaného agentúrou Art racing sa jazdilo minulý týždeň na Hungaroringu.

Tréningov a pretekov sa popri pretekároch bodujúcich do Eres RC zúčastnilo aj viacero kvalitných nebodujúcich jazdcov, napr. László Tomor v kategórii do 600 ccm, do litrov sa zapojili Peter Jaroš, István Kupecký či bratia Tomáš a Lukáš Jasenskí. Lukáš po zlúčení kategórií štartoval s licenčnými 1000mi na šesťstovke.

Hlavne vo voľných tréningoch bolo cítiť, že dosť pretekárov na Hungaroringu nie je až tak „doma“ ako na Pannonii, ale už v kvalifikáciách došlo k viditeľnému zrýchleniu. V šesťstovkách dosiahol najrýchlejší čas Simon Nytra - 2:02.743 s náskokom troch stotín sekundy pred nebodujúcim L.Tomorom, až tretí bol obhajca víťazstva z prvých pretekov Eres RC Zbyněk Čech. Ďalej nasledoval opäť nebodujúci Peter Schulz nasledovaný novou tvárou Eresu Martinom Oprendekom. Druhý rad na štarte doplnili ešte šiesty Martin Jarombek, siedmy Peter Dobranský a ôsmy Robo Pástor. Do pretekov sa v tejto triede kvalifikovalo 29 pretekárov.

Pole position spomedzi pretekárov, sedlajúcich litrové stroje v spoločnej kategórii licenčných a bezlicenčných jazdcov bol podľa očakávania najrýchlejší Martin Čermák – 1:56.971, druhé miesto získal Tomáš Svitok štartujúci tentoraz na prenajatej Honde s objemom 1000 ccm. Aj zvyšné pozície prvého radu patrili licenčným zástupcom - tretí bol Zdeněk Brabec, štvrtý T. Jasenský. Nasledovali I.Kupecký, P.Jaroš a siedmu pozíciu na štarte obsadil prvý z bezlicenčných Pavel Majer. V závese za ním sa umiestnili Ján Fizel a Lukáš Jasenský, patriaci do skupiny nebodujúcej do Eres RC. Ako desiaty je vo výsledkoch Martin Hobza pred Branislavom Lopatkom.

V triede Rookie´s Cup obsadil pole Allan Hrivnák – 2:11.832 pred Petrom Futásom a Rastislavom Šelcom. Štvrté miesto patrilo víťazovi z Pannoniaringu Romanovi Kudlíkovi nasledovanému nebodujúcim Richardom Čajkovičom, Braňom Svrčekom, Michalom Vydrom a Jurajom Trebuľom.

Po štarte pretekov do 600 ccm sa vpredu okamžite oddelila dvojica Tomor – Čech a toto poradie sa už do cieľa nezmenilo. Hlavný súboj sa odohral o tretiu celkovú pozíciu a zároveň o druhú v Eres RC, keďže L.Tomor nebodoval. P.Dobranský, R.Pástor a Ľudovít Haňo si na trati nič nedarovali, o čom svedčia aj ich vyrovnané časy a nakoniec sa z druhého miesta za víťazným Z.Čechom radoval s odstupom 7 sekúnd P.Dobranský a po prvýkrát bol v rámci Eres RC na pódiu R.Pástor. Štvrtý spomedzi bodujúcich pretekárov Ľ.Haňo si pripísal najrýchlejší čas pretekov - 2:03.254, pokiaľ neberieme do úvahy 2:02.668 L. Tomora.

Preteky 1000 ccm začali únikom trojice Čermák - T.Jasenský - Svitok, keď hlavne Jasenský podával skvelý výkon, postupne sťahoval náskok M.Čermáka (1:56.606) a v cieli mu na víťazného „Čerma“ chýbalo 0,114 sekundy. Takisto Tomášove časy boli pozoruhodné, na slabšej motorke sa dokázal vyrovnať litrovým mašinám. T.Svitok od polovice pretekov mierne stratil a na tejto pozícii nakoniec aj finišoval. Z nelicenčných jazdcov bol najrýchlejší celkovo šiesty P.Majer, pred druhým M.Hobzom a tretím B.Lopatkom. Ten bojoval o pódium s R.Hlodákom a aj keď bol v cieli medzi nimi rozdiel šiestich sekúnd, počas pretekov medzi sebou urputne bojovali. Za zmienku stojí napríklad vynikajúci čas 2:02.320, ktorý dosiahol E.Cirák a skončil piaty medzi bezlicenčnými.

Víťaz kvalifikácie Rookies Cupu Allan Hrivnák aj v pretekoch začal výborne, od prvých metrov si vytváral odstup od zvyšku poľa, no v treťom kole ho zradila technika, presnejšie zoxidovaný kontakt na jeho Kawasaki a musel nedobrovoľne opustiť čelo pretekov. Slabou útechou mu bolo, že dokázal odjazdiť aspoň potrebný počet kôl a pripísal si tri body do hodnotenia Eres RC. Ešte väčšiu smolu mal Braňo Svrček, ktorému sa počas jazdy rozopla kombinéza a z bezpečnostných dôvodov ďalej nepokračoval. Druhé tohoročné víťazstvo teda zaznamenal R.Kudlík pred R.Šelcom a M.Vydrom. Došlo však k omylu a na Hungaroringu bol na treťom mieste vyhlásený nebodujúci R.Čajkovič, Michalovi bol preto dodatočne opravený počet bodov a dočká sa aj svojho zaslúženého pódia - na najbližšom podujatí Eres RC.

Na záver môžeme s radosťou skonštatovať, že popri naozaj vydarenom počasí sme zaznamenali minimálny počet pádov, všetky sa dali zaradiť do kategórie ľahkých a celý súťažný deň sa inak odvíjal v celkovo pohovej atmosfére. Zároveň by sme vás radi srdečne pozvali na tretie kolo Eres Racing Cupu, ktoré sa bude konať na Pannoniaringu v stredu 1.7.2009.

Trieda do 600 ccm  Zľava 2.miesto P. Dobranský v strede 1. miesto Zbyňek Čech v pravo 3. miesto Róbert Pástor
Trieda do 600 ccm Zľava 2.miesto P. Dobranský v strede 1. miesto Zbyňek Čech v pravo 3. miesto Róbert Pástor

Trieda Rookie´s CUP - vľavo 2. miesto Rastislav Šelc, v strede Roman Kudlík prvý a vpravo Richard Čajkovič tretí

Trieda nad 600 ccm BEZ LICENCIE - vľavo 2. miesto Martin Hobza, 1. miesto Pavel Majer, vpravo 3. miesto Branislav Lopatka

Trieda nad 600 ccm S LICENCIOU - vľavo 2. miesto Tomáš Jasenský, vstrede víťaz Martin Čermák, vpravo 3. miesto Tomáš Svitok

Pridané: 25.06.2009 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať