Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (5)  [Verzia pre tlač] Tlač

Vyšný Medzev očakávania nesklamal

Pridané: 19.07.2007 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 8089 [Šport - Enduro]

Organizátori v poradí už šiesteho podujatia majstrovstiev Slovenska v endure a cross country vo Vyšnom Medzeve mali pred podujatím, ktoré bolo pre väčšinu účastníkov jedným z najvzdialenejších, vrásky na čele, avšak piatkové preberanie ich príjemne potešilo.

Viac ako 180 pretekárov odovzdalo svoje motocykle do uzavretého parkoviska, čo len potvrdilo skutočnosť, že o klasické enduro (iba druhé v sezóne) je medzi jazdcami enormný záujem.

Vlaňajšia premiéra a priaznivé ohlasy jazdcov aj divákov boli najlepšou odmenou pre organizátorov, ktorí postavili latku vysoko. Počas uplynulého víkendu ju v žiadnom prípade nepodliezli, ale naopak, opäť ju posunuli smerom vyššie. Jazdcom pripravili 40 km dlhý okruh s dvomi časovkami a dvomi technickými testami, ktoré poriadne preverili jazdeckú zručnosť jednotlivcov. Nielen testy, ale i prejazdy dali v tropíckej horúčave jazdcom riadne do tela. Značenie trate bolo veľmi prehľadné a nedalo sa zablúdiť, hoci našli sa aj takí, čo vynechali jednu časovku.

Robo Kapajčík

V štartovom poli sa predstavilo viacero českých jazdcov na čele s bývalým majstrom sveta a Európy Romanom Michalíkom. Ten rolu jedného z favoritov potvrdil a vyhral absolútne po oba dni a rovnako aj v E2 pred Zlatkom Novosádom a Zdenkom Gottvaldom. V E1 dominoval v prvý deň Robo Kapajčík, avšak v druhý sa mu v teste postavil do cesty strom a po škaredom páde musel odstúpiť.

Smolu v nedeľu, keď sa prášilo oveľa viac ako v sobotu, mal aj Ivan Jakeš, ktorý kvôli prachu nemal dobrý výhľad a narazil do stromu. Je smutné, že ani jeden z dvojice jazdcov, ktorí okolo neho prešli, nezastali a neposkytli otrasenému Ivanovi prvú pomoc. Ducha fair-play v sebe našťastie nezaprel Kavský, ktorý keď ho zbadal na zemi, neváhal zastať, aby kamarátovi pomohol. Jakeš v sobotu vyhral v E3, ale v nedeľu musel predčasne skončiť a po spomínanom páde ho sanitka odviezla s narazeným hrudníkom na vyšetrenie do nemocnice. Treba však povedať, že bol naspäť skôr, ako sa celé podujatie skončilo.

Ivan Jakeš
Ivan Jakeš

Medzi dorastencami dominoval Belluš, ktorému sa snažili dýchať na chrbát Martin Krátky s Miroslavom Čerňanským. Veteránom kraľuje trojica Zdeněk Cyprián, Emil Čunderlík a Zdeněk Halata, ktorá si aj teraz rozdelila stupne víťazov. Pohár v kubatúre do 125 ccm sa stal korisťou Matúša Barnu, 250-kám diktoval tempo Štofka, ktorý po siedmich rokoch sa mohol tešiť z víťazstva na podujatí MMSR.

Veľké štvortakty ovládli českí pretekári v poradí Borák, Macura a Krejčí, ktorého v nedeľu nahradil Neumann. Ako už tradične najpočetnejšie zastúpenou kategóriu boli hobbíci. V 125-kách Peter Hrehor neponechal nič na náhodu a dá sa povedať že vyhral systémom štart cieľ, keď po oba dni vyhral všetky testy. S dostatočným odstupom sa na neho pozeral druhý Richard Cienky, pričom s prehľadom si držal druhú priečku pred Michalom Kantorom a Jánom Slivkom.

Medzevská trať sedela okrem domácich jazdcov aj Martinovi Líškovi, ktorý vyhral 250-ky, pred Jánom Zaťkom. S druhou priečkou bol Jano milo prekvapený, no v nedeľu mal smolu, keď v teste roztrhol reťaz a do depa prišiel po svojich. Tretí skončil mladý Chovanec, čím iba potvrdil vzostup formy v druhej polovici sezóny. Víťazom štvortaktov sa na prekvapenie viacerých stal Michal Mikula, ktorému sadli oba testy a pri znalosti domácej trate nechal za sebou ostrieľanejších jazdcov ako sú Róbert Štípala či Adrián Líška a ďalší.

Roman Michalík

Na veľmi dobre pripravenej trati videli diváci množstvo zaujímavých súbojov, ale aj pádov, ktoré neodmysliteľne patria k tomuto športu. Viac ako 180 pretekárov a slnečné a suché počasie sa podpísali pod medzevskú trať, ktorá bola v druhý deň z kola na kolo rozbitejšou a svoje zohrával aj veľký prach. Aj preto organizátori vzhľadom na riziko zranení zrušili štvrté kolo pre jedničkárov a dvojkárov. Samotná súťaž sa teda skončila o hodinu skôr, čo potešilo všetkých, lebo sa mohli po vyhlásení čím skôr pobrať domov plní dojmov z vydarených pretekov, v rámci ktorých nechýbal ani zaujímavý sprievodný program, či pečené prasiatko.