Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

Prezeráte si mobilnú verziu motoride.sk.
Prepnúť na PC verziu.

Menu

Články | Videá | Tipy | Fórum | Kalendár | Inzercia

Diskusia Diskusia k článku (39)  [Verzia pre tlač] Tlač

Diskusné fórum motoride.sk – Moderovanie a nové funkcie

 Zdieľať

Pridané: 06.03.2006 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 134723 [Novinky - O motoride.sk]

Keďže, sa v poslednom čase množia prípady akéhosi odporu voči moderovaniu ako aj samotným moderátorom, rozhodol som sa, vniesť do tejto problematiky viac svetla.

Aktuálne problémy diskusného fóra:

Hrubé porušovanie pravidiel, nadávky, vulgarizmy, útoky na ďalších členov.

Myslím, že táto kategória priestupkov nepotrebuje dlhý komentár. Takéto príspevky nebudeme na motoride.sk tolerovať. Naštastie takéto priestupky sa objavujú vo fóre naozaj iba zriedka.

Flame war „Vojny“ a hádky

Táto forma nevhodných príspevkov sa v poslednej dobe dosť rozmohla. Myslíme si, že riešenie súkromných sporov nepatrí na verejné fórum. Falme war-y zvyčajne obsahujú urážky, nadávky a osočovanie. Hádka prebieha zvyčajne medzi dvomi ľuďmi, ktorí by si mali svoj spor vyriešiť súkromne. Ostatní návštevníci fóra sú zvyčajne z výskytu flame war-u znechutení, osobné spory iných ich nezaujímajú.

Najhorší prípad sú flame war-y, ktoré vzniknú v úplne normálnej diskusii. Túto tému potom zahltia v krátkom čase množstvom príspevkov a pôvodný účel témy tak končí v nenávratne.

Odbočovanie od témy

Odbočovanie od témy je najbežnejším priestupkom, ktorého sa účastníci fóra dopúšťajú. Na jednej strane môžete tvrdiť, že na tom nie je nič zlé, že to je normálny priebeh diskusie. Odbočovanie od témy má však množstvo nevýhod, ktoré sa pokúsim zhrnúť v nasledujúcich bodoch.

Pritom stačí tak málo. Tém môžete založiť koľko chcete. Ak Vás pri čítaní istej témy napadne príbuzná problematika, môžete kľudne založiť novu tému, nechať na ňu odkaz v starej téme a spokojne to tam prebrať.

Témy diskusného fóra:

Diskusné fórum na motoride.sk obsahuje viacero tém. Skúsim zhrnúť problémy, ktoré sa v jednotlivých témach vyskytujú a tiež v čom spočíva práca moderátora:

Len Tak - Diskusia len tak o všetkom okolo motoriek...

V tejto téme nezvyknú byť problémy. Keďže je to voľná diskusia o hocičom ohľadom motoriek moderátor zvyčajne nezasahuje do priebehu diskusie. Do Off topic sa môžu presunúť prípadné duplicitné témy, alebo po určitom čase aj témy, ktoré nemá zmysel archivovať.

Moto turistika - Chystáte sa na nejakú cestu, alebo len hľadáte radu ako a kam vycestovať ?

Takisto bezproblémová téma. Niekedy sem niekto vloží diskusiu, ktorá patrí do Výjazdov, alebo do Moto poradne.

Moto poradňa - Máte problém s vaším strojom ? Skúste sa opýtať. Ostatní motorkári Vám možno budú vedieť poradiť.

Táto téma trpí viacerými problémami. Je to úzko špecializovaná téma a mnohý návštevnici si toto neuvedomujú. Cieľom Moto poradne je zodpovedať otázku, pomôcť niekomu kto má problém s motorkou alebo príslušenstvom a podobne. Moto poradňa by mala byť zároveň akýmsi archívom otázok vašich otázok a odpovedí k nim. Aby mohla byť Moto poradňa naozaj užitočná musí spĺňať nasledovné podmienky:

Príklad:

Predmet diskusie: Motorka XX neštartuje
Počas diskusie, kde sa snažia nájsť dôvod prečo motorka neštartuje sa niekto spýta: Mimochodom aké pneumatiky obúvaš na motorku XX.
Spoločnými silami sa podarí nájsť problém a motorka XX už štartuje. Medzitým však v tej istej diskusii prebrali aj tému aké pneu na motorku XX.
Na jednej strane to je fajn, účastníci diskusie sa dozvedeli niečo nové, ale:

Ukradnuté moto - Miesto, kde môžete skúsiť nájsť svojho ukradnutého miláčika...

Bezproblémová téma. Jediným problémom je nedostatočný popis ukradnutej motorky, chýbajúce výrobné číslo a pod.

Nehody - Sú chvíle v živote strážnych anjelov, keď nedokážu pohotovo reagovať prípadne nestihnú dôjsť na určené miesto včas. Preto sa nespoliehajte na šťastie či náhodu a jazdite vždy tak, aby ste vedeli pohotovo reagovať a bezpečne zastaviť.

Taktiež bezproblémová téma, niekedy so sklonom k bulváru. Mám na mysli príspevky typu: Dnes som v BA videl nehodu, červená CBR, kto to bol??? Viete viac???

Výjazdy - Chcete si cez víkend zajazdiť len neviekte s kým a kam? Pozrite si príspevky v tejto diskusii a pripojte sa. Ak pridáte príspevok uveďte stroje, ktoré sa zúčastnia jazdy, kedy, odkiaľ, kam by ste chceli ísť a prípadne čo tam...

Bezproblémová téma. Má aktivované automatické mazanie diskusií, ktoré sú neaktívne viac ako 60 dní. Diskusie tu prebiehajú úspešne a slúžia na dohadovanie stretnutí a výjazdov.

Diskusie k Článkom - Tu nájdete všetky reakcie návštevníkov Motoride na jednotlivé články...

Bezproblémová téma. Niektoré články, síce vyvolali búrlivé diskusie, ale nič čo by bolo potrebné moderovať.

Diskusie k Fotosúťaži - Tu nájdete všetky reakcie návštevníkov Motoride na fotografie zaradené do fotosúťaže...

Bezproblémová téma.

O motoride.sk - Táto téma obsahuje diskusie ohľadom servra motoride.sk. Tu je priestor pre vaše pripomienky, nápady na vylepšenia a samozrejme kritiku :-))

Bezproblémová téma. V tejto téme sa nájde kopa vašich nápadov ako motoride.sk vylepšiť. Mnohé z nich boli realizované.

Off topic - Mimo tému - Obsahuje všetky diskusie ktoré priamo nesúvisia s motorkami.

Táto téma vznikla preto, aby sa nemazali diskusie mimo tému. Okrem toho slúži aj nato aby sem moderátor presunul diskusie z iných rubrík, napríklad duplicitné otázky z Moto poradne, po istom čase témy, ktoré nemá zmysel archivovať (napr. Gratulovačky k novej motorke) a pod. Okrem toho tu môžete založiť diskusiu aj vy, ak ste si vedomý, že nesúvisí s motorkami.

Moderátor vo väčšine prípadov nemá dôvod sa touto témou zaoberať a nejako do nej zasahovať. Výnimkou sú však hrubé porušenia pravidiel správania nadávky, urážky flame war-y a pod, ktoré sa nebudú tolerovať v žiadnej diskusii! Okrem toho boli z Off topic v minulosti vymazané aj nezmyselné príspevky ako príspevok, ktorý obsahoval len samé smajlíky, akési kryptované správy a pod. Tieto príspevky boli vymazané na základe bodu 3. pravidiel správania sa na fóre: nevhodné témy, nesúvisiace s motorkami aspoň vzdialene, psychopatické výlevy.

Moderovanie fóra

V poslednej dobe vznikol vo fóre akýsi odpor voči moderovaniu. Moderátor sa stal akýmsi nepriateľom a niekoľko „teplých“ slov sa ušlo aj mne. Nadávky typu komunista, fašista, alebo pojmy ako Sloboda prejavu a cenzúra neboli podľa mňa použité na mieste. Nechápem, kde sa vzala myšlienka, že cieľom redakcie motoride.sk je zasahovať, cenzurovať alebo obmedzovať návštevníkov tohto servera. Veď tento web je tu pre Vás.

Tieto udalosti ma donútili sa nad všetkým zamyslieť. Kontaktoval som viacerých členov a snažil som sa pochopiť, kde došlo k chybe. Výsledkom tohto je aj tento článok, keďže som pochopil, že väčšina z vás nechápala naše pohnútky a ciele. Ako by aj mohla, keď sme ich doteraz nepublikovali. Možno práve preto ste sa niekedy po zásahu moderátora cítili dotknutý.

Faktom je, že moderovanie fóra je nutné. Každá diskusná relácia v TV alebo rádiu má svojho moderátora. Jeho úlohou je udržovať úroveň diskusie, zabezpečiť, aby bola diskusia k téme a aby sa zodpovedali položené otázky. Nikto tohto moderátora neobviňuje z cenzúry alebo obmedzovania slobody prejavu. Taktiež drvivá väčšina diskusných fór na internete je moderovaná.

Vízia, alebo ako ďalej v diskusnom fóre:

Radi by sme pokračovali v moderovaní tak ako je tomu doposiaľ. Dúfam, že tento článok vám pomohol pochopiť naše ciele a sami tak teraz môžete predchádzať nevhodným príspevkom. Prísne budeme moderovať hlavne Moto poradňu, tak aby bola naozaj užitočná a plnila svoj cieľ.

Ostatné témy diskusného fóra sú v podstate bezproblémové, alebo sa tam objaví nevhodný príspevok len zriedka. Tu budeme pokračovať ako doteraz. Témy duplicitné alebo nesúvisiace s motorkami budú presúvané do Off topic. Priamo mazať sa budú lén príspevky hrubo porušujúce pravidlá.

So zavedením novej funkcie vkladania obrázkov (dočítate sa nižšie) by som rád upozornil, že príspevky, ktoré budú obsahovať nevhodné obrázky, budú bez ohľadu na textový obsah moderátormi okamžite vymazané.

V doterajšej histórii motoride.sk nebol nikdy žiaden člen blokovaný. Nebolo to zatiaľ potrebné. Pevne dúfam, že to takto zostane. Ak ale niekto viacnásobne hrubo poruší pravidlá správania zvážime zavedenie blokovania prístupu do diskusného fóra.

Nové funkcie

Zároveň sme pre vás pripravili nové funkcie do diskusného fóra. Prvou je funkcia Watchlist – Sledované diskusie. Táto jednoduchá funkcia vám umožňuje sledovať diskusie ktoré Vás zaujímajú a tiež riadiť emailovú notifikáciu pre tieto diskusie. Zoznam sledovaných diskusií si môžete sami upravovať a diskusie z neho odstraňovať.

Ďalším vylepšením je možnosť formátovať príspevky v diskusnom fóre. Môžete používať tučné, šikmé, podčiarknuté písmo, zarovnať text na stred, vkladať obrázky, odkaz na článok v rámci motoride.sk alebo na iného člena a ďalšie funkcie.

Viac o nových funkciách:

Verím, že nové funkcie prinesú viac zábavy do diskusného fóra a sledovanie diskusií zabezpečí aby ste neprehliadli zmeny v diskusiách, ktoré vás zaujímajú.

Pridané: 06.03.2006 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (39)  [Verzia pre tlač] Tlač

PC verzia motoride.sk

© Copyright 2001-2024 Motoride.sk | ISSN 1336-6491 | info@motoride.sk | Podmienky poskytovania služieb. | RSS:
Obsah stránok MotoRide.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie v akejkoľvek podobe bez súhlasu je nezákonné.
Počet návštevníkov Dnes: 311782 | Včera: 197315